Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Здравко Димитров: Иманярството у нас не е ликвидирано

Снимка: Красимир Каменов


Въпросът с иманярската дейност никъде на територията на нашата страна не е напълно решен. Това каза по повод установените преди седмица незаконни разкопки в зоната на Рациария доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН и научен ръководител на археологическото проучване на античния град, намиращ се в землището на видинското село Арчар. Археологът поясни, че при извършването на подготвителни дейности за рехабилитацията на пътя за село Държаница са разкрити археологически ценности, в които са установени иманярски действия. По думите му, на мястото се извършва археологическо наблюдение, предстои спасително проучване. 

"Това е един много спешен проект на Община Димово, която започна рехабилитацията на пътя от Ботево, Арчар до Държаница. По време на почистването са разкрити някои комплекси, където имаше регистрирани иманярски намеси. Сега полицията работи по случая и вече са поели ангажимента напълно да опазват обекта и целия процес на строителството, при който се откриват археологически ценности и обекти. Сега щетите не могат да бъдат установени, тъй като трябва да се премине към следващия етап на прочуването. В момента покрай тези подготвителни дейности по проекта се извършва археологическо наблюдение, което ръководи колегата Иво Цветков от РИМ - Видин, след което там, където има археологически обекти, през следващия месец ще преминем към спасителни проучвания и тогава вече ще бъдат проучени и тези няколко съоръжения, където ще се установи дали има някакви сериозни нарушения, или пък това са стари гробници, ограбени още в Античността. Засега не можем да сме наясно какво точно се е случило. Но при всички случаи новината е, че дори покрай едно такова обикновено строителство на малки междуселски пътища, Рациария е толкова богата на археологически структури, че е необходимо да се извършват наблюдения и спасителни разкопки и ще се разкрият много обекти, които досега не са били известни. Това се случва на запад от банята, която работим ние през редовната кампания, която ще бъде проучвана и тази година. Така че тепърва ще проучваме там, където текат подготвителни дейности за рехабилитацията на пътя за Държаница."

По отношение на охраната на Рациария и разкритите край пътя археологически структури, доц. Димитров обясни, че са взети необходимите мерки. 

"Това, което извършва в момента полицията в Арчар, е напълно достатъчно. Те са включили цялата зона на запад от обекта, именно по този проект са включили в маршрутите, които охраняват денонощно. Така че на този етап охраната и опазването на паметника от органите на МВР е напълно гарантирано. Вероятно става въпрос за някакъв еднократен пропуск, когато това нещо се е случило."

Доц. д-р Здравко Димитров коментира също, че проблемът с иманярските набези не е напълно решен в страната. 

"То се случва в цялата България, никъде на територията на нашата страна въпросът не е напълно решен и винаги могат да се очакват такива неприятни изненади, както в рамките на регламентираните и вече с определен статут и граници археологически обекти, така и на места, където се провежда някаква строителни дейност и се откриват инцидентно археологически паметници, е необходимо да има пълно внимание от страна и на общинските власти, и най-вече на полицията, тъй като интерес, засилен, към тези ценности от страна на такива индивиди, които ние наричаме иманяри, те са си обикновено престъпници, непрекъснато има, това не е проблем, който е ликвидиран в България. Така че може да се очаква не само тук, при нас, а и на много други места в страната."
 
Поне четири месеца ще продължат редовните археологически проучвания тази година в Рациария. Освен това обектът ще бъде посетен от участниците в Седмата конференция за дунавските провинции на Римската империя, домакин на която ще бъде Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30

Белоградчик остава без средства от изравнителната субсидия за общините

Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година.  Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..

публикувано на 03.01.25 в 15:04