Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кула трябва да събират повечето отпадъци разделно

Снимка: Наско Цанов

Община Кула отчете изпълнението на програмата за управление на отпадъците през 2023 година. Документът е изготвен и приет още през 2021 година от Общинския съвет. Всяка година се приема отчетът за изпълнението на програмата за предходната година, обясни Габриела Лалова- експерт в отдел "Екология" на община Кула.

Целта на общинската програма е намаляване на вредното въздействие на отпадъците чрез предотвратяване образуването им и насърчаване на повторното им използване, както и увеличаване на количествата на рециклираните и оползотворени отпадъци. На територията на общината са разположени 21 сини, жълти и зелени контейнера, тип "иглу". Честотата на извозване е веднъж месечно за сини и жълти контейнери и веднъж годишно за зелени контейнери или по заявка от страна на Общината. 

"По отношение на излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване все още нямаме такъв сключен договор с фирма, но имаме изпратена оферта от една фирма, която предлага такъв договор да се сключи с Общината. Да могат с мобилни пунктове няколко пъти в годината, с предварително информиране на населението, да могат да идват и да събират излязло от употреба електрическо и електронно оборудване", съобщи Габриела Лалова.

Общо 325 тона са депонираните строителни отпадъци, смесеният битов отпадък е 1115 тона.

Този неопасен отпадък, който отива за депониране, трябва да става все по- малко, коментира кметът на Кула Владимир Владимиров:

"Една трета от всичкото това, което е попаднало в цветните контейнери след това е отишло отново в депото, за сметка на Общината, разбира се, е отишло на депото за депониране... Зеленият отпадък трябва по принцип да нараства, депонираният отпадък, неопасен, трябва да намалява. Поне това е заложено в програмата и това е идеята- една голяма част да отива за рециклиране. Строителни отпадъци, електронни отпадъци от бяла техника, електроника, текстил, обувки, колкото се може на място повече да бъде сортиран, разделен отпадъкът, за да може и цената му по утилизация по- нататък за самата Община да стане по- ниска и поносима."

Владимир Владимиров каза още, че не е видял в Кула да има контейнери за негодни за употреба батерии, затова и ще се предупредят железарските магазини да сложат по един такъв контейнер.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00