Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В сила е забраната за улов на риба

Снимка: Радио ВИДИН

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба през размножителния период на видовете във водите на Черно море, река Дунав и вътрешните водни обекти. Забраната се налага с цел създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно-лятно размножаващите се риби. Забраната е от 15 април до 31 май за водни обекти до 500 метра надморска височина и от 1 май до 15 юни за водни обекти, които са от 500 до 1500 метра надморска височина.

"По- различното тази година е, че дунавската скумрия ще бъде от 1 май до 31 май забранена и за бялата риба и распера ще се удължи. Досега тя беше до 15 май, сега ще бъде до 31 май, през цялата забрана ще бъде забранена за улов", уточни Ростислав Василев - началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).

На територията на област Монтана свободна зона за риболов има на язовир "Огоста"- на 200 метра от водовземната кула до началото на полуостров "Расника". Разрешени за риболов са язовир "Долна вода" от брега в землището на село Студено буче, община Монтана и Дунавски парк- Лом.

За област Видин разрешени за любителски риболов са язовир "Дъбравка" в община Белоградчик, язовир "Божурица" в община Грамада и река Дунав от Колодрума до замъка "Баба Вида" в областния град.

Свободни участъци в област Враца за любителски риболов са язовир "Мраморчица", река Ботуня - от моста на изхода в посока село Ракево до землищната граница на селото в община Криводол, както и в участък на река Скът в Мизия.

"По-различното за язовир "Огоста" тази година с друга заповед на министъра на земеделието и храните е, че пак се удължава забраната за улов на бяла риба, която ще бъде разрешена от 1 юни, когато се открива и останалият риболов. За язовир "Огоста" сме оставили тази година участък за извършване на нощен риболов. На останалите места от територията на водоема е забранен нощният риболов, като от 1 април до 1 ноември районът, в който може да се извършва нощен риболов е пак 200 метра от водовземната кула до Живовската чешма", допълни Ростислав Василев.

Ще бъде засилен контролът и нощните проверки. Санкцията за уловена риба в периода на забраната е глоба от 1 500 до 3 000 лева. 

Снимка: Росен Панов, личен архивГоляма част от риболовците ще се съобразят с периода на забраната, защото глобите са огромни, но има и такива, които не се съобразяват, смята Росен Панов - фидерист от клуб по спортен риболов "Дунав"- Видин:

"Разрешените места обикновено са с малки популации или с малки риби и примерно, на река Дунав в момента има страшен риболов, въпреки че са забранени. Рибата си хвърля хайвера, обаче се хващат по 40-50 кила примерно на някои места. Морунаж най- вече и скобар, чат-пат някоя мряна излиза. Да не кажа, че нагоре по течението по влашките села, където ИАРА минава рядко гаранция пак ще има много бракониери."

Клуб по спортен риболов "Дунав"- Видин ще открие сезона на състезанията последната неделя на месеца на язовира в Долно Церовене:

"Който е платен и съответно е разрешен. Предвиждаме и едно оne day school (бел.авт. еднодневно училище) за деца май месец. Още не сме решили кога, което ще бъде на плажа на "Баба Вида", но то ще е не толкова като риболов, а колкото запознаване на децата с кое как става", каза още Росен Панов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10