Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училища могат да получат безплатни абонаменти за нова образователна платформа

Снимка: Буки.бг

Нова образователна платформа дава възможност на учебните заведения още от следващата учебна година да предлагат на своите ученици нови програми и предмети с фокус върху актуални и интересни за младите хора теми. Създателите на платформата предоставят възможност на 150 общински и държавни училища да кандидатстват за безплатни училищни абонаменти за нея.

Образователната платформа Буки.бг дава достъп до 15 цялостни програми, разработени уроци и материали по актуални теми като програмиране и дигитални науки. Тя е създадена от образователните организации "Училищна Телерик Академия" и "Технократи". Основната цел на платформата е да осигурява достъп на училищата до напълно разработени авторски образователни програми, които лесно могат да се използват във всяко училище в страната, обясни изпълнителният директор на "Телерик академия" Петър Шарков:

"Целта на програмите е да покрият теми, които са интересни, актуални или надграждащи и допълващи традиционните предмети и по този начин да дадем възможност на училищата да отговарят на интересите и нуждите на учениците. Тъй като знаем, че качественото учебно съдържание е ключово за подобряване на образованието, но учителите често нямат време и ресурс да създават нови учебни програми и материали и нашата цел е именно да ги подкрепим в тази сфера, като им предоставим готови разработени програми... По този начин даваме възможност на всяко училище в България да реализира и да предложи на учениците предмети по теми като киберсигурност, разработка на игри, създаване на мобилни приложения, на уеб сайтове, имаме интересна програма, която е в посока ускорено учене или как учениците да се научат да учат между три и пет пъти по-бързо, имаме програма в посока устойчив свят, която се грижи да запознае учениците с актуални проблеми на глобалния свят като климатичните промени и отпечатъка на човека върху природата..."

Създателите на Буки.бг дават възможност на 150 училища в България да получат безплатен абонамент за платформата, посочи изпълнителният директор на училищната Телерик академия, като обясни как учебните заведения могат да се възползват от това. Единственото, което е необходимо, е желаещите училища в срок до 26 април да попълнят кратка форма за кандидатстване, която може да бъде намерена на сайта Буки.бг.

Идеята на програмите в платформата е да са много практически ориентирани, така че да показват на децата директни резултати от това, което учат. Това е най-добрият модел, по който може да се запали любопитството на ученика по дадена тема, отбеляза Петър Шарков. За учебната 2024/2025 година на платформата ще са на разположение 15 готови програми, подходящи за ученици от 3-ти до 12-и клас.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ледниците във фокуса на Световния ден на водата

На 22 март ще отбележим Световния ден на водата. Темата на Световния ден на водата тази година е "Опазване на ледниците".  На фона на проблема с безводието от минала година съществува трайна тенденция към поява на водни дефицити, каза проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН, част от екипа на..

публикувано на 20.03.25 в 16:30

Предстои ремонт на камбанарията в Комощица

Камбанарията в двора на църквата в село Комощица, община Якимово предстои да бъде ремонтирана. Това се налага защото покривът на над 10-метровата кула, в която се намира камбаната е в лошо състояние, обясни за Радио ВИДИН кметът на населеното място Росен Илиев. Той допълни, че на самата църква "Света Петка" преди години е извършен ремонт и сега е..

публикувано на 20.03.25 в 15:55

Северозападът ще отбележи "Седмицата на гората"

Всяка година в първата пълна седмица на месец април се отбелязва празникът на лесовъдите - "Седмица на гората". Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване.   На 12 април 1925 година Министерство на народното просвещение и Министерството на земеделието и държавните имоти официално регламентират Празник на залесяването, който..

публикувано на 20.03.25 в 15:50

Защо намаляват врабчетата и можем ли да променим тази тенденция

На 20 март отбелязваме Световния ден на врабчето. Причината - намаляването на числеността на врабчетата навсякъде по света и дори почти пълното им изчезване в някои големи европейски градове. В България се срещат няколко вида врабчета. Най-разпространеното и най-добре познатото е домашното врабче, каза Димитър Градинаров - експерт от..

публикувано на 20.03.25 в 15:48

Предложение: Да бъдат глобявани пешеходци, които използват телефон

Санкции за хората, които пресичат с телефон в ръка се предвиждат в Закона за движение по пътищата. Според законовото предложение пресичащите на пешеходна пътека, които използват мобилен телефон ще бъдат глобявани. Главен инспектор Лъчезар Близнаков от Пътна полиция обясни, че става дума за употреба на мобилен телефон без значение дали се разговаря..

публикувано на 20.03.25 в 14:50

Отбелязваме Международен ден на приказката

Днес отбелязваме Международен ден на приказката  и затова ще се опитаме да разберем какво е тяхното значение в живота ни. Ще хвърлим поглед и към това как се променят през годините и какви приказки предпочитат хората.   Денят на приказката  се отбелязва н а 20 март в цял свят.  Празникът възниква в Швеция в началото на 90-те години на..

публикувано на 20.03.25 в 12:50

В "Музикална зона" на 20 март 2025 слушаме етно и фолк джаз

Тръгваме от родна територия с един от пионерите на етно джаза  у нас  –  Милчо Левиев . Отиваме до  Грузия , която също напредва в етно и фолк джаза. Кларинетистката  Илире Авдиу  ни отвежда отново на Балканите, но в  Косово . Посещаваме и  Апенинския полуостров  с квартета на цигуларя  Лука Чарла . Връщаме се на запад от нас до съседна..

публикувано на 20.03.25 в 09:00