Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

| Интервю



Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови. И не случайно то се казва Арти, което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор, черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова щастливи, че Арти е вече част от тяхното семейство и това ги изпълва с толкова много радост и вълнение всеки ден. Тази обич, с която се даряват взаимно е най-хубавото нещо, както за тях, така и за Арти. 

"Ние от години искаме да си вземем куче и все отлагаме, и казваме не е сега моментът, сега имаме репетиции, сега имаме представления... кой ще се грижи за това куче, като отидем някъде на гастрол какво ще правим. Не, не е сега моментът, ууу ама колко са сладки. Тя, Ани, разглеждаше постоянно групи, бяхме се насочили към порода конкретно... И към цвят, държахме много да е черен... И една събота вечер какво да правят двама актьори, освен да си сипят по едно пиене и по една салатка и си говорим и тя каза: "Виж какъв сладур" и ми показва един бебе лабрадор, а ние искахме да е черен. Просто така си го представях черен, ние и двамата сме с черни коси и мисля, че черно куче ще ни отива много повече и някак са не толкова популярни по-скоро, тъй като почти всички лабрадори са пясъчни, както и голдън ретрийвърите", разказаха стопаните на Арти.
 
След като Ани попада на снимката на Арти, казва, че това е тяхното куче. Кирил пише на обявата и на сутринта получават пълна информация за черния лабрадор. 

"Изчаквам я най-акуратно да стане към 9:00 часа и ѝ казвам: "Обличай се, че отиваме да вземем кучето"... А ние не сме подготвени изобщо... А и започваме репетиции, предстои ни репетиционен процес дълъг, но щом сме тук, значи всичко е наред... И му казвам, че не е сега подходящият момент и той ми казва: "Ако сега не го вземем това куче, значи никога няма да го вземем, никога няма да е подходящият момент"... Цял ден не бяхме яли, вода не бяхме пили и тръгваме... Е, взимаме кучето Арти, той влиза, върти опашка, радва се, впусна се да го галим, взимаме го и се бяхме подготвили с един кашон на задната седалка, облицован с найлони, чаршаф, одеяло, нали ако случайно нещо кучето по пътя, това са си 5 часа път, ако случайно нещо му стане лошо да сме подготвени. Това кученце до Видин не трепна."

Характерът на Арти все още се изгражда, тъй като той е на близо 5 месеца.

"Учим се, учим се да ни слуша, като му кажеш "стой" - да спре, като му кажеш "седни" - да седне, "чакай ме", "хайде"- да тръгне. Всъщност тези породи са много интелигентни, ние затова се бяхме насочили към конкретно тази порода и той схваща, и на него му е много ясно какво ние му говорим, но понякой път ни прави напук. И понеже с едни наградки го залъгваме, за да свиква да идва при нас, да ни носи топката и някой път седи и гледа и аз го виждам в очичките как той си казва: "Дай ми наградата, какво ме гледаш"."

Понякога Арти проявява и актьорско майсторство, когато му се скарат. 

"Отива в един конкретен ъгъл в кухнята, ляга и гледа с очичките много тъжно и като минаваш покрай него, навежда надолу поглед, а иначе те следи през цялото време. И е един толкова нещастен, ще кажеш, че горкичкият не яде, не получава нищо."

Арти се храни предимно с гранули, но обожава и моркови, и стени, лайсни и ципове. Отскоро играе футбол, но пука топката и така всичко приключва много бързо. 

*Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00