Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

Снимка: БГНЕС

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на Димитър Главчев и ролята на външния министър в него. 

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов постави условие на ПП-ДБ, за да управляват заедно след изборите. На среща със симпатизанти той се обърна към лидерите на обединението да се откажат от обвиненията към партията му и да се съгласят на „тежки реформи“:

"Нищо няма да правим с тях. Или те ще спрат да преиначават, или това правителство - или тези служебни правителства могат да изкарат много дълго".

Борисов отхвърли твърденията, че Пеевски управлява ГЕРБ. 

Лидерите на ПП-ДБ също заявиха, че дали ще има съвместно управление след изборите зависи от действията на ГЕРБ преди това:

"Има явно тайна координация, от моя гледна точка, между Борисов, Пеевски и Радев. По случай "Боташ" ГЕРБ брани служебното правителство на Радев. Защо? Евроатлантизмът започва да се изпарява тук и истината почва да излиза", заяви Кирил Петков.

"Дали ще има съвместно управление след изборите, зависи от ГЕРБ. Дали ГЕРБ ще бъдат вкарани в сглобка, която Пеевски в момента програмира. ГЕРБ трябва да решат дали ще влязат в това възможно мнозинство или ще продължим усилията за реформи", допълни Христо Иванов.

Съпредседателят на третата по големина парламентарна група - тази на ДПС, Делян Пеевски пък призова държавните мъже към отговорно поведение:

"Нека държавните мъже да бъдат на висотата на доверието на хората и да спрат с тези игрички. Ние сме в предизборна кампания на практика вече, просто всички да спрат и да се съобразят с конституцията. Трябва да бъдем отговорни към хората."

Партия „Възраждане“ се регистрира в Централната избирателна комисия за участие в изборите „две в едно“. Народният представител от Монтана Петър Петров внесе документите и обяви, че "Възраждане" тръгва за победа:

"Подкрепата към партия "Възраждане" расте, защото сме последователни и следваме нашите идеи, така че разчитаме най-накрая вече българският избирател да ни даде своето доверие и да сме първа политическа сила в България."

БСП също внесе документите си за регистрация в ЦИК. 

"Тръгваме с амбиции да печелим доверие на хората, защото сме доказаната единствена алтернатива. Правим и голямо ляво обединение, такива които искаме истинската промяна най-накрая да стане", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя бе категорична, че не вижда сериозен конкурент в лицето на Ваня Григорова. 

И партия "Има такъв народ" внесе в Централната избирателна комисия 5 хиляди подписа и се регистрира за предстоящите избори 2 в 1. Депутатът Станислав Балабанов заяви, че "след изборите от "Има такъв народ" ще донесе разума в 50-ия парламент, а ПП-ДБ ще си получат заслуженото". 

Районните избирателни комисии вече приемат документи за регистрация на листите с кандидатите за народни представители. Крайният срок е 17.00 часа на 29-и април. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29