Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическата криза ще свърши, когато правителство изкара пълен мандат

Евелина Славкова, "Тренд": Представянето в предизборната кампания ще е ключово за подредбата на партиите

Вариантите след 9 юни са три: нова Сглобка, ГЕРБ в коалиция с друга формация или избори през есента

Евелина Славкова
Снимка: БГНЕС
Близо 10% е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания. 

Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи. 

Какво ще предложи предизборната кампания? 

Възможни ли са фундаментални промени в родната политика? 

Седмица остава до официалния старт на предизборната кампания, с който ще започне обратното броене към 9 юни.

Предстоящия вот 2 в 1 дискутираме с Евелина Славкова, социолог в "Тренд".

Радио ВИДИН: Какво показва социологията?

"Няколко неща. През изминалата седмица изследователски център "Тренд" публикува своето редовно социологическо проучване. Разбира се, основният акцент е свързан с електоралните нагласи, които са най-интересни, особено в контекста на предстоящите избори. Виждаме едно отделяне на ГЕРБ-СДС от останалите политически формации, като разликата между първия и втория е 10%. Другият акцент в проучването е второто място: много трудно от днешна гледна точка можем да кажем кой ще е втори, трети и четвърти, като визирам ПП-ДБ, "Възраждане" и ДПС. С близките резултати помежду си е много трудно към този момент да определим кой каква позиция ще вземе, което показва само по себе си, че кампанията ще има своето значение. Тоест това, което ще се случва в кампанията, ще бъде ключово за това дали ще мобилизира или демобилизира част от електоратите на политическите партии, така че да вземат определена позиция. На пета позиция е БСП, а след тях са ИТН. Правя уточнение, че проучването е преди обявяването на някои други политически проекти - Синя България, този около Ваня Григорова и Мая Манолова. Вече в проучването за май месец от "Тренд" и останалите колеги от агенциите ще можем да измерим в пълнота какво всъщност се случва на политическата сцена и какви могат да бъдат очакванията ни за това какво ще се случи на 9 юни. Няма особена разлика, разбира се, между резултатите за парламентарните и европейските избори. Разлика ще отбележим при ДПС, тъй като те очакват традиционно гласоподаватели от Турция, които ще ги подкрепят за местния парламент, но нямат право да гласуват на европейските избори. Тук ще има някаква разлика. Трудно ми е да отчета каква. На изборите миналата година ДПС получи 60 хиляди гласа от Турция, които виждаме, че са немалък процент. Общо взето това е картината - много неясна. Това е моментна снимка. Виждаме, че непрекъснато излизат определени скандали, случват се определени събития, които няма как да не влияят върху електоралните нагласи и мобилизацията на хората за изборите 2 в 1 на 9 юни".

Радио ВИДИН: Лично според мен, разбира се, всичко това, което се случва в последните дни с "Продължаваме промяната", си мисля, че е възможно да влоши техния резултат.

"Общо взето от септември месец миналата година, когато агенциите, позволявам си да говоря в множествено число, отбелязахме спад в подкрепата от резултатите, които те отбелязаха през април месец, разбира се, в контекста на т.нар. Сглобка, която се осъществи... със сигурност част от електората им, който ги подкрепяше, гласуваше за тях не толкова, защото безкрайно много ги харесва и споделя идеите им, а просто заради т.нар. анти-ГЕРБ говорене. Което, разбира се, със Сглобката - това говорене някак си поизостана, въпреки че сега се е активирало. Това по-скоро обаче е в контекста на изборите. От друга страна, т.нар. морална карта, която държаха в другата си ръка, тя също е поизчерпана като легитимен инструмент за мобилизация на електорат в контекста на снимките, които видяхме - пачките, кучета, пудели, някакви висши лица, които бяха защитавани от ПП-ДБ, такъв беше главният секретар на МВР, който ходи на спа с криминални лица... нали, това са ситуации, които няма как да не влияят върху мобилизацията на техния електорат. Спад със сигурност. Виждаме даже, че не толкова ГЕРБ расте, колкото ПП-ДБ спада. Поради тази причина се отваря тази ножица от около 10%".

Радио ВИДИН: В последните месеци твърде често се говореше, че ние сме оставили зад гърба си политическата криза. Моето впечатление не е такова. А какво е вашето лично мнение по темата?

"Всеобщото усещане е, че кризата и т.нар. Сглобка, която трябваше да пребори кризата, не доведе до този резултат, който всички очаквахме, без да говоря в качеството ми на изследовател на политическите процеси. По най-прост начин казано, за мен политическата криза в България ще свърши, когато имаме едно редовно правителство, което изкара пълен мандат в рамките на 4 години. Всичко останало смятам, че е пореден етап, независимо дали имаме правителство за 1 година, за 9 месеца или за 2 години. Това е етап от политическата криза, в която България от години се намира. За съжаление, смятам и съм убедена, че мнозинството от хората споделят моето мнение, че тази политическа криза не ни дава възможност да се направят важните за страната реформи - да се приемат законопроекти, които в крайна сметка да отпушат Плана за възстановяване... просто безкрайното политизиране на всеки един акт от гледна точка не на обществените нужди, а от партийните нужди - това е вредно за цялата държава. Разбира се, надяваме се, поне аз персонално, че по някакъв начин ще бъде сложен край на тази криза. Пак казвам - измерителят е много по-дълъг от това само да бъде създаден кабинет. Вече съставянето на кабинет не е достатъчен аргумент, за да кажем, че политическата криза е приключила".

Радио ВИДИН: В момента наблюдаваме престрелки, които са предпоставки за това кампанията да бъде черна, каквато по принцип е обикновено. Въпреки всички остри нападки, най-вероятният сценарий след изборите е нова Сглобка.

"Три варианта се виждат. Първият е някакъв разговор между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Казвам и ДПС, защото няма да бъдат достатъчни гласовете между двете коалиции за съставяне на правителство. Ще трябва и трета политическа сила. Другият вариант е нещо друго: между ГЕРБ-СДС, ДПС и трето нещо. Третият вариант, който също е на дневен ред, са изборите през есента. И трите варианти са абсолютно равно възможни да се реализират след 9 юни. По отношение на кампанията - тъй като ми позволихте, много рядко, нали, се отправя към нас, анализаторите, въпрос извън контекста, а по-скоро да кажем мнението си като граждани, та аз като гражданин и като избирател ще си позволя и в този въпрос изречение в това си качество: надявам се да има повече разговори и за политики, и за бъдещето на България, не само компроматната война, която съпътства всички избори в последните години".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59