Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей "Конака" във Видин
Снимка: Радио Видин


Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът от Регионален исторически музей Видин д-р Ваня Ставрева, която изследва петото хилядолетие преди Христа, и добави, че всички промени, които настъпват в праисторията са свързани с промени в труда и начина на осигуряване на прехраната на човека. 

"Ако се върнем първо към палеолита, слушателите на Радио Видин знаят, че първоначално т. нар. първобитни хора са се изхранвали чрез събиране на диворастящи плодове и чрез лов. Когато обаче настъпва организираното провеждане на лов на големи животни, на мамути, тогава настъпва и първото разделение на труда и ангажиментите на отделните членове на съответната група в изпълнението на отделни функции. А пък точно това първо организиране на лов на мамути някои изследователи смятат, че довежда до тяхното изчезване, не само настъпването на ледниковия период, а голяма част от тях са изтребени. А при ловците-събиратели, когато прехраната изчезне, те са принудени да търсят други места за прехрана. И това е едно от обясненията и една от причините в края на ледниковия период да има едно изселване на хора от Европа на юг към Близкия Изток. Тогава настъпва и едно обезлюдяване на нашия континент. Пак в този период настъпват и едни социални промени, свързани с откриването на нови начини за препитание. Това е опитомяването на животните и възникването на земеделието, тоест култивирането на първите растения. И понеже говорим за труд, предполага се, че първоначално това е било чисто женска дейност, не толкова мъжка. Разбира се, това са само хипотези, но всъщност откриването на земеделието води до уседналост на населението, възникват първите постоянни селища и спира това придвижване, характерно за по-ранните общества. И всъщност всички промени, които настъпват в праисторията, са свързани с промени в труда и в начина на осигуряване на прехраната."
 
Ваня Ставрева проследи и промените, които настъпват през петото хилядолетие преди Христа, като посочи, че откриването на първия метал - медта, и развитието на металургията води до възникването на първите специализирани занаяти и първите специализирани селища. 

"Всичко това пък от своя страна води до социални промени в обществото. Докато дотогава говорим за едно егалитарно общество, в което имало разделение на труда, но всички са били равни, постепенно започва и една диференциация..."

В основата на всичко е трудът и развитието на трудовите отношения, за което свидетелстват резултатите от археологическите изследвания, поясни д-р Ставрева. 

Чуйте повече в зувковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00