Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

Снимка: Радио ВИДИН

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг. Това не е крайната дестинация за Катя, защото към момента се е установила в село Превала, община Чипровци, където живее от 5 години. Казва, че тук е раят на земята. Относно образованието коментира, че то винаги е дърпало народа напред:

"45 години бях учител из Монтанска област и сега - преди 5 години, си купих къщичка тук, в Превала, и съм много щастлива. Тук е раят на земята, иначе съм от Провадия, Варненско... 79 година се омъжих и дойдохме в Михайловград тогава... Била съм учител и през демокрация, и преди това, мисля да напиша книга. От 79-а година до ден днешен мога да направя един обзор за българското образование - откъде тръгна и накъде върви. Най-много съм била учител в село Студено буче. Съдбата е, че там, където работя, дойде новата система за добро, разбира се. Бях учител в училището в Благово 10 години, затвориха го, после бях в Студено буче, затвориха го, после се озовах по силата на съдбата в ТМТ-то в Монтана, затвориха го... Какво повече да се разказва за българското образование?! Последно се пенсионирах в село Мадан, слава Богу там още имаше училище... Знанието е сила, така е било и така ще бъде. Лошото е, че се злоупотребява с образованието в момента. Наблюдавам едни такива инсинуации, инвазии в това образование. Учат децата, сега е ново време, но мисля, че българското образование винаги е дърпало децата и народа напред и нагоре... Първото нещо, което е най-важно за един учител, е да обича децата, а сега не от всяко дърво свирка става. Ти му даваш море от любов - едни поемат чаша, други - капчица знание, зависи кой как си избере... Аз мисля, че коренът на едно дете е в семейството, там е първият въздух, първите 7 години. Там ставаш човек, а после кой колкото поеме..."

Катя Апостолова споделя, че е важно човек да обича професията си. Да образова младото поколение в България е бил смисълът на нейния живот.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стари народни песни изучават децата в Ослен Криводол

Занимания по пеене с децата на село Ослен Криводол започна Невена Йовчева. Тя е млад човек, не е местна, но живее в селото втора година. Има педагогическо образование, свири на няколко музикални инструмента и обича народните песни. С децата разучават песни от северняшкия край, сред тях има и автентични песни от селото: "Поканиха ме да..

публикувано на 24.07.24 в 15:00

Във видинския участък на Дунав няма регламентирани плажове

Плажовете по Дунав- в разгара на лятото тази тема вълнува хората, които обичат реката и с разрешение или без, в горещите дни търсят прохлада на брега на Дунав.  Едно от тези места е плажът в Ново село , който привлича хора от различни населени места със своите дадености - широка и удобна пажна ивица, чиста вода. Хората обаче изтъкват и..

публикувано на 24.07.24 в 14:28

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

обновено на 24.07.24 в 13:58

Опасностите на планината през лятото

Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как..

публикувано на 24.07.24 в 13:02

Четвъртокласник от Видин е приет в Софийската математическа гимназия

Четвъртокласникът Иван Пенчов Стоянов от видинското училище "Иван Вазов" е приет в Софийската математическа гимназия. Това е видинското дете, което постигна 99% на IQ тест, проведен в края на април 2023 г. във филиал на международната организация Mensa в Пловдив. Резултатът в „Менса България“ поставя Иван сред елитните 2% от населението на..

публикувано на 23.07.24 в 16:00

Фестивалът "Дунавски вълни"- забавления за малки и големи

За 13-та поредна година в град Видин се провежда фестивалът "Дунавски вълни" . Различното тази година е, че за пръв път работилниците и заниманията се провеждат в парк "Владикина бахча" .  Програмата на фестивала е много разнообразна -  има за всекиго по нещо, за малки и големи. Работилничките по дърворезба, рисуване и..

публикувано на 23.07.24 в 15:44

Над 600 килограма от декар е средният добив на пшеница във Видинско

Приключва жътвата на есенници в област Видин. Добивите са прилични, качеството на зърното е добро. Това каза в "Земята, която ни храни" Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите:  "От 650 до 670 кг. от декар са добивите от пшеница в региона, качеството на зърното е много добро. При ечемика добивите са също между 550 и..

публикувано на 23.07.24 в 15:16