За началото на групата разказа Валентин Вълчев, който в онези дни е бил председател на читалището. Той е и заемалият най-дълго тази длъжност до днес.
"До създаването на ГСГП "Мездрея" в читалището работеше Дамски камерен хор. С настъпилите политически промени в държавата изведнъж се оказа, че репертоарът му вече не е подходящ за сценични изяви. И за да запазим готовия и на добро ниво гласов материал, през октомври 1989 г. решихме да пробваме в жанра стара градска песен. Поканихме акордеонистът Васил Драганов и нещата потръгнаха. Аз поех колектива по-скоро организационно, тъй като не съм професионален музикант. И така две години. Истинско развитие и пътя на успеха на групата се дължи на Надежда Фурнаджиева – млада и амбициозна цигуларка".
За кратко време групата подготвя шоу спектаклите „Пей ми песен за душата” и „Красив роман е любовта”.
През 1993 г. идва и първото сериозно отличие - Група „Мездрея” заема престижното второ място във Втория фестивал на старата градска песен „Златен кестен” в Петрич”.
Вече като солист Валентин Вълчев е отличен с първа награда, а мъжкият квартет Радко Антонов, Вълчев, Николай Санков и Цветолюб Цоков получава грамота за успешно представяне. Същата година БНТ излъчва музикалния филм „Кажи ми, ти, дали не те обичах…” с избрани изпълнения на самодейците. Групата гостува в тв предаване „Минаха години” с водещ Драган Тенев и записва аудиокасетата „Минаха години”.
Впоследствие ръководител на групата е Антония Ганева, като продължава богатата си концертна дейност с участия в Празника на старата градска песен „Мара Врачанка”, Монтана, Стара Загора, Лом и Бяла Слатина.
Вече цели 35 години ГСГП „Мездрея” участва в концерти, спектакли във връзка с кръгли годишнини, телевизионни предавания и фестивали, печели куп престижни награди като група, а Валентин Вълчев и Радко Антонов като солисти.
През 2021г.- ГСГП “Мездрея“ спечели златен плакет от „Балкан Фолк Фест” Златни пясъци и през следващите две години отново печели златен плакет и диплом.
Изложба на рисунки, колажи и четене на есета на ученици от ломски училища, участвали в конкурса "Казвам НЕ на дрогата и ДА на живота!", ще бъде открита на 24 юни от 16:00 ч. в камерната зала на НЧ "Постоянство 1856". Конкурсът се организира от Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) и Община Лом,..
Градската управа на Враца ще има одитен комитет, а съставът му трябва да бъде одобрен на следващото редовно заседание на общинския съвет, който ще се проведе на 24 юни. Предложението е в него да влязат трима души: Юрий Йорданов, Мариана Каменова и Мирослав Николов. Това личи от внесена докладна, която ще е част от дневния ред на сесията. Одитният..
С теоретични занимания днес продължава националното състезание по безопасност на движение по пътищата. Негов домакин е врачанско СУ "Козма Тричков", което в съботния ден посрещна 21 отбора от цялата стана. Това е вторият ден, в който претендентите за отличията демонстрират знания, умения и ангажираност към каузата за пътната безопасност. В събота по..
Над 300 декара с пшеница и ечемик изгоряха в землищата на селата Бели брег и Владимирово, община Бойчиновци. Огнеборците са спасили житни масиви и къщи. Сигналът за пожара е подаден вчера малко преди 17 часа. По време на жътва са пламнали житни масиви в землищата на бойчиновските села Владимирово и Бели брег, собственост на две фирми от село..
Рекордно участие от 500 самодейци в 15-ото издание на фолклорния събор "Свидня" край монтанското село Георги Дамяново. Представители от областите Монтана и Видин се събраха на "Попов мост". При изключително голям интерес премина фолклорния събор "Свидня". За първи път от неговото основаване 500 самодейци играха, пяха и танцуваха. Целта на феста е да..
11-годишно момче от берковското село Слатина пострада при катастрофа с електрическа тротинетка. Детето е прегледано в болницата в Берковица Пътният инцидент е станал вчера на обяд. На кръстовище в село Слатина 11-годишното дете не пропуснало движещ се автомобил по път с предимство, след което се ударило в предния десен калник на колата. Момчето е..
Днес белоградчишкото село Праужда е домакин на първия международен фестивал "Слънчева Праужда". „Праужда носи своето име още от древните Траки. Повече от 2000 години преди нас те са дали това име и може би мнозина от вас се питат какво означава, а то е свързано със слънцето", с тези думи откри фестивала Емил Цанков организатор на събитието...