Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тихомир Безлов: Купуването на гласове намалява заради емиграцията в ромските квартали

Снимка: Савина Спасова

Купуването на гласове е социален феномен, който ни съпровожда преди избори от много години насам. Неспособността за ефективно справяне с тази порочна практика за изборите у нас е сериозен проблем, който изисква незабавни мерки от страна на правителството, политическите партии и обществото като цяло. Тенденцията за купения вот намалява заради емиграцията в ромските квартали, коментира за Радио ВИДИН Тихомир Безлов - старши анализаторт по програма "Сигурност" в Центъра за изследване на демокрацията. Данните сочат, че купеният вот намалява в последните години, но според експерта по-опасен е корпоративният вот:


"От моя гледна точка корпоративният вот е по-проблемен за България и за съжаление става все по-проблемен, особено в по-малките населени места, дори в по-големи окръжни градове определен процент от гласовете са "каквото каже началника" в предприятието или съответната служба."


Експертът отбеляза няколко специфики на Видин и региона, отбелязвайки на първо място демографията.


"Спомням си, навремето "Нов път" беше много важен фактор и на местни избори, и на национални избори във Видин. През последните години виждам, че значението на този квартал очевидно много е намаляло. Видин не е някакво изключение от това, какво се случва в областните градове - обикновено ромските махали и хората, които живеят в тях, са намалели поне наполовина, така че, ако сравняваме Видин например преди 10-15 години и сега, влиянието на този купен вот безспорно е намалял."


Безлов посочи още, че малцинствените групи у нас са основния таргет за купен вот преди и по време на избори. 


"Те са, но трябва да имаме предвид, че може би някъде от местните избори през 2003 година, вот започна да се купува и от хора, определени като социално слаби - включително възрастни хора, включително такива с ниски доходи, по-старите т.нар. "работнически квартали". На много места го виждахме в страната от 2003 година насам и се засили, като различните партии си бяха разработили различни системи за купуване, но най-общо беше такава йерархична система, десетници, стотници... Особено през 2009 година имаше рекордни нива на купен вот. След това, основно заради емиграцията към Западна Европа, този процент купени гласове  започна да намалява и някъде от 2014 нататък, когато се отвориха трудовите пазари в Западна Европа и миграцията рязко се ускори, на много места купеният вот намаля може би 4-5 пъти."


Повишаването на доходите на населението в резултат на инфлацията, в резултат на увеличаването на брутния вътрешен продукт, води до поскъпването и на изборния вот, коментира още Безлов. Според него честите избори, които наблюдаваме напоследък, създават проблем и на бюджетите на партиите, които все по-малко могат да си позволят разходи за купен вот.


*Повече по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Крачка по-близо до нови избори: вторият мандат просъществува две минути

От поредните предсрочни парламентарни избори ни разделя реализирането на третия мандат, което остава под огромен въпрос. Днес председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков прие в качеството си на формален кандидат за премиер втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и..

публикувано на 22.07.24 в 14:20
Магура Run 2024

Магура Run 2024- да посрещнеш и изпратиш Слънцето бягайки

За шеста поредна година на 27 и 28-ми юли ще се проведе маратонът Магура Run. Състезанието се провежда край езеро Рабиша, като последните 2 години е с нов регламент: провежда се на 2 етапа по изгрев и по залез слънце, а времената от двете бягания се сумират, информира организаторът Александър Александров :  "Форматът последните две години е бягане..

публикувано на 22.07.24 в 13:00

Нов метод за обучение приложиха в училището в Брегово

В рубриката " Мисия образование " , представяме нов метод на обучение- "ученици обучават ученици". Точно него са въвели в Средно училище  "Свети св. Кирил и Методий" град Брегово, в рамките на проект по Национална програма " Иновативни училища", който осигурява приемственост в обучението по БЕЛ в начален етап. Методът дава възможност да се..

публикувано на 22.07.24 в 12:00

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак..

публикувано на 22.07.24 в 10:01

В „Музикална зона“: Емил Димитров през 60-те

 Познахте ли го? В началото на 60-те години на миналия век Емил Димитров пише първите си песни. Въпреки че младият тогава певец няма завършено академично музикално образование, още с ранните си изпълнения той показва завидни умения и грабва сърцата на много хора. „Скритият талант” не остава незабелязан - както от публиката, така и от критиката. Казват,..

публикувано на 22.07.24 в 09:00

Всички грижи да предадем Богу

Намираме се в Четвърта неделя след Петдесетница , в която си припомняме за великите благоволения на Бог към падналото човечество и се усилваме в любов към Него и Неговото Евангелие. "Когато говорим с нашите близки и те ни разкриват проблемите си, ако ние имаме любов, с внимание изслушваме техните тегоби и съчувстваме на тяхното..

публикувано на 21.07.24 в 08:00

Изложба на Георги Терзиев в Чипровци

В Историческия музей на град Чипровци утре ще бъде открита изложбата на Георги Терзиев "Акварели от свети места" . Той представя  акварели от много от 64 страни по света, които е посетил. "...Не мога да покажа акварели от всичките страни, но тези са свързани с храмове в различни страни. Има манастири, пагоди, джамии и много други...Рисуването на..

публикувано на 19.07.24 в 17:27