Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обелязваме Деня на българския спорт

Снимка: колаж: Радио Видин

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната след освобождението й от османско иго (1878). За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика. Те основават и гимнастическата организация "Юнак". Шарл Шампо е и първият участник за България на Летни олимпийски игри - през 1896 г. в Атина. Състезава се в три индивидуални дисциплини на гимнастика. На прескок заема престижното пето място и донася първите две точки за България. По този повод ви предлагам да поговорим за това - къде е българския спорт сега и къде беше в миналото. Темата коментира един голям треньор по вдигане на тежести видинчанина Людмил Кочев:
"Огромна е разликата между спорта преди и сега. Когато започнахме в щангите през 1961 година, тогава всичко беше аматьорско. Държавата не отделяше пари не само за щангите, а за спорта като цяло. Зали нямаше-тренирахме в старата турска пожарна, която се намираше до сегашния музей. Илия Николов като е дошъл във Видин през 1958 година от тогава започва съвременното дигане на тежести в града. Завършил Института, майстор на спорта-Илия Николов е първия заслужил треньор на България. И тогава започнахме. Богомил Петров и другите, които бяха много по-големи от нас вървяха много напред. Този световен рекорд, който го направиха 1964 година, го помня като ден днешен...Сега нещата са различни. Забелязва се обаче напредък в българския спорт. Имаме прекрасни олипийци...", коментира Людмил Кочев.
Направихме анкета по темата, като в нея се опитахме да сравним и положението в съседна Сърбия, където спорта е издигнат в култ. Ето какво споделиха видинчани за това кои спортисти биха назовали и къде е българския спорт:
"Поименно ми е трудно, но мисля че момчетата, които сега ще участват-щангистите и тримата са много добри. Даже как се казваше това момче от Русе, дето е надъхано да стане световен и олимпийски шампион. Те са много бившите спортисти, нашите борци, щангисти, в леката атлетика- Йорданка Христова ли се казваше?! Със своите постижения навремето караха България да бъде на челните места на олимпиади и световни първенства, докато сега....Не знам , не се сещам за спортист....Да кажем Димитър Бербатов го назовавам на прима виста. Нямам наблюдения .Не гледам дигане на тежести. Ангажиран съм, но съм убеден, че Радио Видин ще отрази всичко необходимо и от там ще се осведомя...".





По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да защитим личните си данни в интернет

Днес отбелязваме деня за защита на личните данни, възникнал като „европейски“, тъй като идеята за отбелязването му е инициирана от Съвета на Европа. Понастоящем той се чества не само в държавите-членки на ЕС, но и в много държави извън Европа. Неговата цел е да информира хората за правата им, свързани с личната информация, както и за начините,..

публикувано на 28.01.25 в 17:15

Дневен център "Зорница" във Враца е с нови придобивки

Дневният център "Зорница" във  Враца , който предлага комплекс от услуги за деца и младежи със специални потребности, е с нови придобивки. Психомоторна зала с интерактивен под и солна стая помагат за терапията, обясни директорът Христина Младенова . "Дневен  център "Зорница" е център за деца и младежи с увреждания. Капацитетът на..

публикувано на 28.01.25 в 16:46

Ще бъде ли премахнат временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" във Видин

След близо четиригодишна сага, две обществени обсъждания, промяна на устройствения план на жилищен квартал „Васил Левски“ във Видин стана ясно, че временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" в града ще бъде премахнат и на негово място ще се строи съвременен търговски обект. Проектът за регулация и застрояване на ж.к...

публикувано на 28.01.25 в 13:00

Млада авторка с подкрепа за двойките с репродуктивни проблеми от Видин

Писателката Мадлен Аспарухова ще подкрепи двойките с репродуктивни проблеми във Видин . Втората ѝ книга с разкази "Всичко, което искахме" ще бъде предложена за продажба на благотворителен базар, организиран от фондация "Искам бебе" на 11 февруари в крайдунавския град. Младата жена, която е и майка на малко момиче, обясни защо подкрепя..

публикувано на 28.01.25 в 10:10

Александър Кънчев: Информирането за вредата от вейповете може да спре опасната мода сред младите

Вредите и последиците от употребата на вейпове бе темата на среща в Природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . Участваха учениците от класа на Росен Ракаджиев, бившият председател на Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин и Александър Кънчев, бивш доброволец към  Съвета.  Пушенето на електронна цигара се отразява..

публикувано на 27.01.25 в 17:31

Какво е ерготерапия и защо е важна за развитието на децата?

Днес в рубриката "Децата на фокус" ще си говорим за ерготерапията . Този термин все още не е широко разпространен и може би за доста хора е непонятен. Какво представлява ерготерапията? Това е терапия, която има за цел да подобри личната способност на човек да изпълнява ежедневните си дейности, да помогне на деца, с широк спектър от заболявания,..

публикувано на 27.01.25 в 16:30

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15