Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професията детски учител - любов и призвание

Госпожа Лилия Асенова и Директор Красимира Виденова от ДГ "Русалка" Видин
Снимка: Личен архив

Децата са фундаментът на обществото, затова е много важно тяхното възпитание и обучение още от ранна детска възраст. Професията детски учител не е просто работа, тя е призвание и съдба. Професия, за която е нужно много енергия, безгранично търпение и обич. Обич, сходна с майчината. Как е избрала тази отговорна професия и как минава един работен ден за нея, разказа Лилия Асенова, преподавател в Детска градина "Русалка" във Видин: 

"Учителската професия не я избираш ти, просто така се раждаш. Израснах в учителско семейство, моят баща беше учител. Най-вероятно това се наследява, предава се. Точно поради тази причина, че явно има такива гени в мен, избрах учителската професия. Завърших "Предучилищна педагогика". Избрах я доброволно. Имах желание да се развивам и в спорта, но не се получи. Явно това си е било точно за мен. Честно казано, за мен е много важно, отивайки на работа, да отиваш спокоен, да знаеш, че те чака колега, с когото работите чудесно и затова, че те чакат деца, които искрено са готови да научат нещо от теб, също и да споделят нещо от деня с теб. За мен това е най-важното. Един учителски ден минава наистина бързо. Работното време на учителя с деца е 6 часа плътно и те минават наистина много бързо. Аз се радвам, че децата прекарват много време с нас и попиват от нас. В техните очи ние сме наистина техните лидери. 

В професията ни със сигурност има и негативи, но това мен не ме дърпа назад, а напротив. Ако усещаш със сърцето и душата си, че това те удовлетворява като работа, лично за себе си го казвам - минаваш през трудностите. Разбира се, във всяка една сфера има и трудности и негативи, но за мен като човек и учител смятам, че няма нещо, с което не можем да се справим. Повече позитиви има при нас, защото се зареждаме именно от децата. На децата не можем да кажем, че нещо е негативно или нещо не ни стига. Напротив те трябва да виждат в нас, че ние винаги можем, че трябва да се справяме и да минаваме през каквито и да е трудности без да се оплакваме. Нашата работа е много отговорна. Няма как да не спомена, че ние сме първите учители, първите добри хора и първият добър пример, който децата срещат в живота си извън семейството."

Детска градина "Русалка" и Лилия Асенова участват и печелят доста проекти, които намират място и в практиката. Един от тях е "Ранното развитие на децата чрез STEАM образованието"

"Това са дейности, които развиват у децата креативност, критично мислене, възможност и търсене на решения за решаване на проблеми. Подобрява се работата им в екип, има и изследователски момент. Децата се научават да търсят отговори, да задават въпроси: "Какво е това?", "Защо е така?". Дори от ранна детска възраст децата имат нужда да откриват, да бъдат малки изследователи, да експериментират. Провокираш децата да мислят, да се опитват и така стигат до много отговори от науката. Това просто е съвременното образование за нашите съвременни деца."


В градината наблягат също на развитието на емоционалната интелигентност на децата. Целият персонал преминава специално обучение и посещава различни конференции на тази тема, разказва Лилия Асенова: 


"В свободното време на децата ние "крадяхме" време, да играем на различни игри. Учехме се как да пристигаме на детска градина, колко е хубаво да сме усмихнати, как трябва да се чувстваме спокойни и да споделяме. Всъщност най-ценното, което научихме от този проект и използваме и в работата си, е да отделим време на всяко дете да бъде изслушано, да поговорим с него без да го осъждаме. Понякога е трудно на младите семейства да изслушат детето си, а наистина децата имат нужда от спокоен разговор. По този начин разбираме и за техните страхове. Чрез разговори и дейности, които осъществяваме в детската градина-децата наистина ни се доверяват. Естествено ние го споделяме с родителите си се стараем да даваме обратна връзка."


Да е педагог не е само професия, но и призвание за Лилия Асенова. Отдадеността в работата ѝ се отплаща с приза за най-активен учител, използващ електронен ресурс на просветно издателство. Наградата е чест и признание за нея, но по-важно е това, което ѝ дава работата в нематериален план:


"Изключително удовлетворение получавам, когато дойда и децата просто ме прегърнат и чакат с интерес нещо, което съм им подготвила. Успокоението след раздялата с родителите и голямото желание на децата да дойдат, да ме прегърнат, ме зарежда. Продължава да ме мотивира това, че в мое лице децата наистина усещат подкрепа. Ние сме екип, с колегата ми сме изключително близки и децата го усещат. Те също стават толкова близки с нас и толкова близки помежду си. Всъщност ние водим бъдещето за ръка и това е най-мотивиращото нещо за мен." 


Лилия Асенова е преподавател във втора група "Бамби" на детска градина "Русалка". Нейните възпитаници са на възраст между 4 и 6 години.

По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18