Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професията детски учител - любов и призвание

Госпожа Лилия Асенова и Директор Красимира Виденова от ДГ "Русалка" Видин
Снимка: Личен архив

Децата са фундаментът на обществото, затова е много важно тяхното възпитание и обучение още от ранна детска възраст. Професията детски учител не е просто работа, тя е призвание и съдба. Професия, за която е нужно много енергия, безгранично търпение и обич. Обич, сходна с майчината. Как е избрала тази отговорна професия и как минава един работен ден за нея, разказа Лилия Асенова, преподавател в Детска градина "Русалка" във Видин: 

"Учителската професия не я избираш ти, просто така се раждаш. Израснах в учителско семейство, моят баща беше учител. Най-вероятно това се наследява, предава се. Точно поради тази причина, че явно има такива гени в мен, избрах учителската професия. Завърших "Предучилищна педагогика". Избрах я доброволно. Имах желание да се развивам и в спорта, но не се получи. Явно това си е било точно за мен. Честно казано, за мен е много важно, отивайки на работа, да отиваш спокоен, да знаеш, че те чака колега, с когото работите чудесно и затова, че те чакат деца, които искрено са готови да научат нещо от теб, също и да споделят нещо от деня с теб. За мен това е най-важното. Един учителски ден минава наистина бързо. Работното време на учителя с деца е 6 часа плътно и те минават наистина много бързо. Аз се радвам, че децата прекарват много време с нас и попиват от нас. В техните очи ние сме наистина техните лидери. 

В професията ни със сигурност има и негативи, но това мен не ме дърпа назад, а напротив. Ако усещаш със сърцето и душата си, че това те удовлетворява като работа, лично за себе си го казвам - минаваш през трудностите. Разбира се, във всяка една сфера има и трудности и негативи, но за мен като човек и учител смятам, че няма нещо, с което не можем да се справим. Повече позитиви има при нас, защото се зареждаме именно от децата. На децата не можем да кажем, че нещо е негативно или нещо не ни стига. Напротив те трябва да виждат в нас, че ние винаги можем, че трябва да се справяме и да минаваме през каквито и да е трудности без да се оплакваме. Нашата работа е много отговорна. Няма как да не спомена, че ние сме първите учители, първите добри хора и първият добър пример, който децата срещат в живота си извън семейството."

Детска градина "Русалка" и Лилия Асенова участват и печелят доста проекти, които намират място и в практиката. Един от тях е "Ранното развитие на децата чрез STEАM образованието"

"Това са дейности, които развиват у децата креативност, критично мислене, възможност и търсене на решения за решаване на проблеми. Подобрява се работата им в екип, има и изследователски момент. Децата се научават да търсят отговори, да задават въпроси: "Какво е това?", "Защо е така?". Дори от ранна детска възраст децата имат нужда да откриват, да бъдат малки изследователи, да експериментират. Провокираш децата да мислят, да се опитват и така стигат до много отговори от науката. Това просто е съвременното образование за нашите съвременни деца."


В градината наблягат също на развитието на емоционалната интелигентност на децата. Целият персонал преминава специално обучение и посещава различни конференции на тази тема, разказва Лилия Асенова: 


"В свободното време на децата ние "крадяхме" време, да играем на различни игри. Учехме се как да пристигаме на детска градина, колко е хубаво да сме усмихнати, как трябва да се чувстваме спокойни и да споделяме. Всъщност най-ценното, което научихме от този проект и използваме и в работата си, е да отделим време на всяко дете да бъде изслушано, да поговорим с него без да го осъждаме. Понякога е трудно на младите семейства да изслушат детето си, а наистина децата имат нужда от спокоен разговор. По този начин разбираме и за техните страхове. Чрез разговори и дейности, които осъществяваме в детската градина-децата наистина ни се доверяват. Естествено ние го споделяме с родителите си се стараем да даваме обратна връзка."


Да е педагог не е само професия, но и призвание за Лилия Асенова. Отдадеността в работата ѝ се отплаща с приза за най-активен учител, използващ електронен ресурс на просветно издателство. Наградата е чест и признание за нея, но по-важно е това, което ѝ дава работата в нематериален план:


"Изключително удовлетворение получавам, когато дойда и децата просто ме прегърнат и чакат с интерес нещо, което съм им подготвила. Успокоението след раздялата с родителите и голямото желание на децата да дойдат, да ме прегърнат, ме зарежда. Продължава да ме мотивира това, че в мое лице децата наистина усещат подкрепа. Ние сме екип, с колегата ми сме изключително близки и децата го усещат. Те също стават толкова близки с нас и толкова близки помежду си. Всъщност ние водим бъдещето за ръка и това е най-мотивиращото нещо за мен." 


Лилия Асенова е преподавател във втора група "Бамби" на детска градина "Русалка". Нейните възпитаници са на възраст между 4 и 6 години.

По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24