Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Снимка: Младежки дом Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци.
Магията на тези типично български облекла е пленила сърцето на народната певица, читалищен деятел, страстен колекционер и познавач на народните носии Корнелия Александрова. Тя  представи в Монтана изложбата си от автентични национални носии, наречена "Хубост българска".
Как се е откупувало авторското право върху моделите шевици, защо се вплита конски косъм в дантелите на забрадките и в кой край на България, къде мъжете носят панталони с дантели - разказа за Радио ВИДИН пазачът на всички изложени носии Корнелия Александрова:

"От дълги години ги събирам. За мен думата не е "колекционирам", бих предпочела да кажа "съхранявам". Някак ми звучи по-достоверно. Съхранявам ги, за да могат хората, които ще посетят изложбата, да ги видят и да се насладят. Да видят нещо, което е автентично, изработено от ръцете на българката преди сто години, че и повече... Изложбата включва 16 носии от различни краища на България... Конският косъм се заплита в зарафлъка. Така се нарича дантелата, украсата на кърпите на тракийките, жените в Тракия. По този начин са украсявали кърпата. Кърпата е от тънък плат, връзва се на главата, двата края на кърпата се спускат от двете страни и украсяват главата. За да може да стои красиво, като ореол, трябва дантелата да е твърда, затова се влага конският косъм, оплита се с конец и като се сложи, тя стои като ореол - изпъната, твърда... Когато представям влашките носии, едната на баба, едната на дядо, казвам така: "Погледнете, мъжки гащи с дантели.". Това са влашките носии. Те имат изключително богата украса - мъниста, бродерии, шебак, а кърпите по вашия край са уникални. техниката на изработка много прилича на макрамето на изплитането, уникални са."

Корнелия Александрова има и една видинско-кулска носия, но споделя, че иска да дойде на място, тук, в нашия регион, да разгледа етнографските музеи, за да бъде и максимално точна при евентуалното ѝ излагане в колекцията си. Тя признава още, че да събереш носии от всички краища на страната не е никак лека задача. И ако едни от тях намира с лекота, то на други буквално се налага да им вдъхне нов живот.

"Имам много, които са ми подарени, други съм купувала, имам дрехи, които съм намирала на боклука, разбирате ли, изхвърлени. Виждам едно крайче и казвам: "Това е елек.". Измъквам го от боклука - реставрация, химическо чистене, разпаряне, зашиване на нови гайтани, дантели, за да бъде както трябва, в същия вид, в който е била в началото... Има една история от ризата на баба - изключително тънка, фина риза с много красива бродерия, румънска бродерия или влашка бродерия. Баба видяла ризата в едни хора и поискала да вземе модела, обаче те не си дават модела и казват, че трябва да жъне три дни. И баба жъне на нивата три дни за да ѝ разрешат да зашие модела, да си направи същата такава, да хване модела. Това го знам от нея, от нейните спомени. Тя почина на 94 години и това, което ми е останало от нея за мен е изключително ценно. Като семейна реликва. Дори и стъкленото герданче, което дядо ѝ е подарил и то е съхранено и е представено заедно с носията."

Изложбата е съпътстващо събитие на 16-тия Национален фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада" и е подредена до края на седмицата във фоайето на Общински младежки дом - Монтана.
След приключването на конкурса тя се премесва за две седмици в Художествена галерия "Кирил Петров". Изложбата се осъществи с подкрепата на Община Монтана и в партньорство с Регионален исторически музей - Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В „Музикална зона“ слушаме песни за летни коктейли и други разхладителни напитки

   В разгара на лято‘ 2024 сме, жегите се стовариха отгоре ни ;) Не, че се оплакваме, но би било добре да има малко повечe прохлада … А кои са първите неща, за които се сещаме, като чуем "лято"? Може би море, плаж, бански, диня, мента, цаца (и бира, може би?), морски дарове, дълги дни, весели нощи и задължителните към тях летни коктейли!..

публикувано на 15.07.24 в 09:00

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34