Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Яж" на Изабел Иванова от Видин - уверена крачка към успеха в изкуството

Снимка: личен архив



Днес се срещаме с Изабел Иванова - една млада видинчанка, която откакто се помни е в търсене на своя талант. Като малка се лута между различни спортове, посещавала е най-разнообразни курсове по пеене, свирене на китара и други, но все не намира себе си. Докато един ден разбира от своя приятелка за курсове по изобразително изкуство при Веселин Маринов - Нацин. Оказва се, че много добре ѝ се получават рисунките и така се заражда тази нова нейна страст към рисуването. След като завършва средното си образование в математическата гимназия във Видин продължава да учи в Софийския университет със специалност "Изобразително изкуство и педагогика". Изи е участвала в няколко ученически и студентски изложби. Казва, че най-голямото предизвикателство, което е срещала по пътя си като художник е, че винаги е търсила някой, който да я признае като такъв.

"Това е много грешно според мен, но след време си промених мисленето. Наистина е трудно в началото. Спомням си на уроците в началото, как не разбирах защо господина ме кара да рисувам толкова много глави, не ми харесваше пластиката, не я усещах, усещах повече боичките, шарените неща. Понеже там пак има правила, но е по-свободно, отколкото в другите неща. Пак си свободен, но има малко повече правила, които трябва да спазиш. Оттам тръгна, че всъщност е трудно. Всяко начало е трудно и когато започнеш нещо ново, винаги си представяме хубавите неща и как веднага започваме кариера, някой ни е забелязал - няма такива неща. Просто много упорит труд, постоянно трябва да се слагат срокове и да се гони този срок." 


Според Изабел един артист не трябва да търси признание от другите хора, а по-скоро трябва да си вярва.

"Да, трябва да се допитва до учители и хора, които имат опит, но по-скоро да приеме всички полезни критики и да набляга на рисуване. Да се рисува всеки ден, просто да се създаде този навик, че всеки ден ако го правиш,  наистина след това се вижда перспективата в бъдеще."

Попитах Изабел дали Видин е повлиял по някакъв начин на нейното творчество?

"Да, тук има едно спокойствие...винаги като се прибера и рисувам. Всъщност имам една много смешна история от студентките ми години, когато имахме сесия се прибирах във Видин да си нарисувам картините."



Дебютната изложба на талантливата видинчанка се състоя само преди няколко дни, в София. Името, което е избрала, е "Яж". 
"Като приказка мина всичко. Всъщност в началото изобщо не вярвах, че мога да направя изложба. Постоянно имах едни такива съмнения "ще мога ли, достатъчно добра ли съм за изложба". Но в крайна сметка ако искаш нещо твърде много - накрая става и се получава точно по правилния начин за теб. За мен е голямо постижение."

Експозицията съдържа 14 цветни картини, живопис. Всички са създадени за 2 месеца. Идеята на младата художничка идва от това, че все по-рядко се замисляме за храната и качествата ѝ, но въпросът е възприемаме ли я като изкуство. 

"Най-вече искам да покажа на зрителя, че храната, пречупена през изкуство, всъщност я прави изкуство и просто е многообразно, много колоритна и на всички ни се в случвало да не харесва някаква храна и дори да не искаме да я опитаме, но когато видим дори етикета или опаковката, или на картина някъде, на плакат, просто си казваме "ммм, изглежда вкусно" и точно това е идеята. Картините са с храни, които са здравословни и всъщност една малка препратка към зрителя, че трябва да обръщаме повече внимание как се храним, с какво се храним най-вече. Може да си вземем нещо бързо за храна, тази консуматорската бързата храна, но след това не можем да си върнем здравето."


Човекът, който оказва най-много влияние върху избора на Изабел да бъде художник, е нейната майка.

"Тя никога не ме е спирала да пробвам различни неща, никога не ме е спирала да се занимавам с каквото искам. Защото зная, че има родители, които си налагат мнението на децата и още от малки знаят, че примерно те ще са лекари или адвокати."

Това е историята на Изабел Иванова - една млада амбициозна видинчанка, която намира себе си в изкуството и не спира да се развива всеки ден. Събрала силите и самочувствието да следва мечтите си и да ги превръща стъпка по стъпка в реалност -  нейната първа самостоятелна изложба "Яж". Ако искате да видите част от тях на живо, заповядайте в петък, събота и неделя на базара в Градската градина. Изабел  ще бъде там цветна и слънчева- точно като картините си!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11