Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви вреди нанасят преградите по реките

Снимка: Радио ВИДИН, архив

60% от реките, езерата и влажните зони в Европа не са в добро състояние, което се отразява пряко върху качеството на водата, както и върху популациите на животинските видове, обитаващи съответните екосистеми. Основна причина за това е огромният брой язовири, бентове и бариери. По данни на WWF Европа е континентът с най-много преградени реки и повече от 1 милион действащи бариери. Освен това европейските реки са наситени с над 20 000 активни водноелектрически централи, а други 8 000 са планирани за изграждане. Като преградите могат да бъдат язовирни стени, да отклоняват водата на ВЕЦ или бентове. 

"Свободни реки са тези, които нямат бариери по течението, които да пречат на свободното движение на рибите и на разливането на реката. Има европейска директива за водите, която България е ратифицирана и която предвижда освобождаване на реките от бариерите и подобряване на екологичното им състояние. Очакванията са поне да започне идентифицирането на изоставени прегради без собственик и да се започне тяхното премахване, а тези които не могат да бъдат премахнати на тях да бъдат построени т.нар. рибни проходи. За това има най- различни финансови инструменти, посочи Стоян Михов- ръководител на програма "Води" на WWF- България.

"Това е проблемът, че няма изградена ясна система как ще бъдат премахнати тези съоръжения, за чия сметка и дори и в какъв срок ще бъдат премахнати. Дори няма и законово основание да започне това премахване, защото когато някой няма собственик кой всъщност трябва да отговаря за премахването. Не е уредено със закона. Това са едни от много големите предизвикателства и това е и причината в България почти да няма премахнати такива бариери. Ние имаме един-два опита с много малки бариери. Настина е много дълъг и труден бюрократичен процес", каза Стоян Михов.

Най-големият проблем, който създават преградите по реките, е за рибните популации, защото те имат нужда от определено пространство в реката, за да се размножават. Сегментиратето на реката унищожава рибните популации. Речната екосистема започва да отмира и реката оставя като един канал. Преградите по реките в България не са и описани, затова и никой не знае мащаба на проблема.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50