Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви вреди нанасят преградите по реките

Снимка: Радио ВИДИН, архив

60% от реките, езерата и влажните зони в Европа не са в добро състояние, което се отразява пряко върху качеството на водата, както и върху популациите на животинските видове, обитаващи съответните екосистеми. Основна причина за това е огромният брой язовири, бентове и бариери. По данни на WWF Европа е континентът с най-много преградени реки и повече от 1 милион действащи бариери. Освен това европейските реки са наситени с над 20 000 активни водноелектрически централи, а други 8 000 са планирани за изграждане. Като преградите могат да бъдат язовирни стени, да отклоняват водата на ВЕЦ или бентове. 

"Свободни реки са тези, които нямат бариери по течението, които да пречат на свободното движение на рибите и на разливането на реката. Има европейска директива за водите, която България е ратифицирана и която предвижда освобождаване на реките от бариерите и подобряване на екологичното им състояние. Очакванията са поне да започне идентифицирането на изоставени прегради без собственик и да се започне тяхното премахване, а тези които не могат да бъдат премахнати на тях да бъдат построени т.нар. рибни проходи. За това има най- различни финансови инструменти, посочи Стоян Михов- ръководител на програма "Води" на WWF- България.

"Това е проблемът, че няма изградена ясна система как ще бъдат премахнати тези съоръжения, за чия сметка и дори и в какъв срок ще бъдат премахнати. Дори няма и законово основание да започне това премахване, защото когато някой няма собственик кой всъщност трябва да отговаря за премахването. Не е уредено със закона. Това са едни от много големите предизвикателства и това е и причината в България почти да няма премахнати такива бариери. Ние имаме един-два опита с много малки бариери. Настина е много дълъг и труден бюрократичен процес", каза Стоян Михов.

Най-големият проблем, който създават преградите по реките, е за рибните популации, защото те имат нужда от определено пространство в реката, за да се размножават. Сегментиратето на реката унищожава рибните популации. Речната екосистема започва да отмира и реката оставя като един канал. Преградите по реките в България не са и описани, затова и никой не знае мащаба на проблема.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30