"Изпълнявам волята на моята другарка в живота Емилия Иванова Александрова – Павлова, да Ви предам нейната молба. Няколко години тя отделяше пари от пенсията си. Когато почувства, че се влошава здравословното й състояние, ме помоли да Ви кажа от нейно име: „Много ми е мъчно, че не мога да отида до читалището, да се видя с приятелките си. Да ми стигаха силите, с удоволствие бих приела да обсъдим някоя книга или да се срещнем с някой автор. Нашият народ, а най-вече младежите и децата се нуждаят от запознаване с литературата, а ние трябва да работим за тяхното просвещение и културно издигане. В читалището идват от всички училища. Децата – малки и големи има какво да научат в неговите библиотеки, от организираните обсъждания и сказки. Трябва да създаваме стимул за младежки литературни изяви!“
Тогава разбрах защо години наред е събирала и скатавала тия свидни левчета!
"Върбане, да подариш на читалище "Развитие" събраните от мене пари! Допълни ги до 50 000 лева, внеси ги в банката и с лихвите им всяка година читалището да организира конкурс сред врачанските училища за написване на литературно произведение. В чест на 24 май – Деня на славянската писменост и култура да се връчат награди на първите трима ученици, написали най-хубавите стихотворения, разказ, песен или друго."
Върбан Павлов изпълнява желанието на своята вече покойна съпруга и на 4-ти април 1995 г. внася събраната сума по сметка на читалището. Така, по волята на дарителката, се създава фонд "Ученическо литературно творчество" в памет на Емилия Александрова – Павлова.
Емилия Александрова е родена на 19 септември 1921 г. в гр. Враца в семейството на Иванка Вълчинова – любяща майка и добра домакиня и Иван Александров – адвокат и отявлен туристически деятел в града. Изключително прилежна ученичка, тя завършва Девическата гимназия във Враца, след което Софийския университет, специалност "Славянска филология". От 1944 г. до 1977 г. е учителка по български език и литература в гр. Враца. Омъжва се за Върбан Павлов, юрист, но и дългогодишен служител в Община Враца. Тук, като заемащ длъжностите секретар и зам.-председател той отговаря и участва в изграждането на паметника „Вестител“ и паметника на Христо Ботев. Семейството има един син и двама внуци – всичките инженери.
Всеотдайната учителка обича децата, учи ги на добро, разум, държи се с тях изключително човешки, с уважение и добронамереност. За своята работа и качествата й като преподавател, Емилия Александрова е наградена през 1972 г. с орден "Кирил и Методий" – втора степен.
Тя редовно посещава читалище "Развитие", читалищната библиотека, присъства на срещи с поети и писатели, с любов обсъжда литературните произведения. Умира на 3 февруари 1995 г. със заръката към своя съпруг: “С лихвите от събраната и дарена сума да се награждават младите, да се насърчават да творят, за славата на нашия хубав Врачански роден и обичан край!“
На 24 май 1995 г. на тържествена церемония в читалище „Развитие“ на съпруга на Емилия Александрова е връчено благодарствено писмо от председателя на читалището Румен Павлов, в което се казва:
"Уважаеми г-н Павлов,
От името на всички членове на читалище "Развитие" – Враца, Управителният съвет Ви изказва най-сърдечна благодарност за дарените петдесет хиляди лева, в изпълнение на завещанието на Вашата съпруга. По този начин Вие продължавате стародавната българска традиция за подпомагане на читалищната дейност. С дарените средства е учреден фонд „Ученическо литературно творчество“ в памет на Емилия Александрова – Павлова. Догодина на 24 май ще бъдат наградени и поощрени най-добрите ученически творби в областта на литературата. За тази Ваша най-високохуманна постъпка, г-н Павлов, ние още един път искрено и топло Ви благодарим и се прекланяме пред Вашата човечност и безпределната Ви любов към младите хора от нашия град. Благодарим!“
На това тържество Върбан Павлов приема много поздравления за този високохуманен жест и от ученици и възпитаници на своята съпруга, от всички присъстващи.
Литературният конкурс става факт още от следващата 1996 г., в неговия статут четем: „Конкурсът се организира по волята на дарителката ежегодно, в чест на деня на славянската писменост и на българската просвета и култура – 24 май. Главната му цел е да стимулира развитието на литературните заложби у подрастващите в град Враца, да подтиква към художествено-творческа дейност и изяви, да възпитава любов към литературата, изкуството, историята, бита и традициите на народа ни, да повиши художествено-естетическите критерии на учащите се. Конкурсът има два раздела – поезия (стихотворения) и проза (разкази, есета).“
В Държавен архив – Враца се съхраняват екземпляри от цитираните по-горе документи (фонд 1030, оп.3, а.е. 23), свидетелстващи за благородния, родолюбив дух на една българска жена и учителка – Емилия Иванова Александрова – Павлова.
Ученическият литературен конкурс, учреден на нейно име, се провежда от читалище „Развитие“ във Враца вече 28 години, ежегодно. Със сигурност можем да твърдим, че мечтата на врачанската учителка е реализирана: този ученически форум мотивира развитието на творческото въображение и талант у подрастващите; съхранява и утвърждава най-важните човешки ценности – родолюбие, човечност, доброта, взаимно уважение, признателност, патриотизъм, отговорност; популяризира постиженията в областта на литературата на най-младите нейни почитатели в България и способства за създаването на творчески контакти помежду им.
* По материали, съхранявани в Държавен архив – Враца, фонд № 1030 "Харизанов, Васил Митев"
Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов. Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..