Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емилия Александрова от Враца- учител, дарител, родолюбец


В "Памет нашенска" ще ви разкажем една история от недалечното минало, която е косвено свързана с 24 май - Денят на славянската писмено и култура. 
Ще ви разкажем историята на Емилия Александрова от Враца- една българска жена и учителка, с благороден и родолюбив дух, дарителка на читалище "Развитие", в чиято памет е учреден фонд „Ученическо литературно творчество“.  След учредяването на фонда, във Враца всяка година- вече 28 години, се организира литературен конкурс. 

Йоанна Петрова от Държавен архив Враца разказва, че през април 1995-та година врачанският юрист Върбан Павлов Цеков пише до председателя на читалище "Развитие":  


"Изпълнявам волята на моята другарка в живота Емилия Иванова Александрова – Павлова, да Ви предам нейната молба. Няколко години тя отделяше пари от пенсията си. Когато почувства, че се влошава здравословното й състояние, ме помоли да Ви кажа от нейно име: „Много ми е мъчно, че не мога да отида до читалището, да се видя с приятелките си. Да ми стигаха силите, с удоволствие бих приела да обсъдим някоя книга или да се срещнем с някой автор. Нашият народ, а най-вече младежите и децата се нуждаят от запознаване с литературата, а ние трябва да работим за тяхното просвещение и културно издигане. В читалището идват от всички училища. Децата – малки и големи има какво да научат в неговите библиотеки, от организираните обсъждания и сказки. Трябва да създаваме стимул за младежки литературни изяви!“

Тогава разбрах защо години наред е събирала и скатавала тия свидни левчета!

"Върбане, да подариш на читалище "Развитие" събраните от мене пари! Допълни ги до 50 000 лева, внеси ги в банката и с лихвите им всяка година читалището да организира конкурс сред врачанските училища за написване на литературно произведение. В чест на 24 май – Деня на славянската писменост и култура да се връчат награди на първите трима ученици, написали най-хубавите стихотворения, разказ, песен или друго."


Върбан Павлов изпълнява желанието на своята вече покойна съпруга и на 4-ти април 1995 г. внася събраната сума по сметка на читалището. Така, по волята на дарителката, се създава фонд "Ученическо литературно творчество" в памет на Емилия Александрова – Павлова.


Емилия Александрова е родена на 19 септември 1921 г. в гр. Враца в семейството на Иванка Вълчинова – любяща майка и добра домакиня и Иван Александров – адвокат и отявлен туристически деятел в града. Изключително прилежна ученичка, тя завършва Девическата гимназия във Враца, след което Софийския университет, специалност "Славянска филология". От 1944 г. до 1977 г. е учителка по български език и литература в гр. Враца. Омъжва се за Върбан Павлов, юрист, но и дългогодишен служител в Община Враца. Тук, като заемащ длъжностите секретар и зам.-председател той отговаря и участва в изграждането на паметника „Вестител“ и паметника на Христо Ботев. Семейството има един син и двама внуци – всичките инженери.


Всеотдайната учителка обича децата, учи ги на добро, разум, държи се с тях изключително човешки, с уважение и добронамереност. За своята работа и качествата й като преподавател, Емилия Александрова е наградена през 1972 г. с орден "Кирил и Методий" – втора степен.


Тя редовно посещава читалище "Развитие", читалищната библиотека, присъства на срещи с поети и писатели, с любов обсъжда литературните произведения. Умира на 3 февруари 1995 г. със заръката към своя съпруг: “С лихвите от събраната и дарена сума да се награждават младите, да се насърчават да творят, за славата на нашия хубав Врачански роден и обичан край!“


На 24 май 1995 г. на тържествена церемония в читалище „Развитие“ на съпруга на Емилия Александрова е връчено благодарствено писмо от председателя на читалището Румен Павлов, в което се казва:


"Уважаеми г-н Павлов,

От името на всички членове на читалище "Развитие" – Враца, Управителният съвет Ви изказва най-сърдечна благодарност за дарените петдесет хиляди лева, в изпълнение на завещанието на Вашата съпруга. По този начин Вие продължавате стародавната българска традиция за подпомагане на читалищната дейност. С дарените средства е учреден фонд „Ученическо литературно творчество“ в памет на Емилия Александрова – Павлова. Догодина на 24 май ще бъдат наградени и поощрени най-добрите ученически творби в областта на литературата. За тази Ваша най-високохуманна постъпка, г-н Павлов, ние още един път искрено и топло Ви благодарим и се прекланяме пред Вашата човечност и безпределната Ви любов към младите хора от нашия град. Благодарим!“


На това тържество Върбан Павлов приема много поздравления за този високохуманен жест и от ученици и възпитаници на своята съпруга, от всички присъстващи.


Литературният конкурс става факт още от следващата 1996 г., в неговия статут четем: „Конкурсът се организира по волята на дарителката ежегодно, в чест на деня на славянската писменост и на българската просвета и култура – 24 май. Главната му цел е да стимулира развитието на литературните заложби у подрастващите в град Враца, да подтиква към художествено-творческа дейност и изяви, да възпитава любов към литературата, изкуството, историята, бита и традициите на народа ни, да повиши художествено-естетическите критерии на учащите се. Конкурсът има два раздела – поезия (стихотворения) и проза (разкази, есета).“


В Държавен архив – Враца се съхраняват екземпляри от цитираните по-горе документи (фонд 1030, оп.3, а.е. 23), свидетелстващи за благородния, родолюбив дух на една българска жена и учителка – Емилия Иванова Александрова – Павлова. 


Ученическият литературен конкурс, учреден на нейно име, се провежда от читалище „Развитие“ във Враца вече 28 години, ежегодно. Със сигурност можем да твърдим, че мечтата на врачанската учителка е реализирана: този ученически форум мотивира развитието на творческото въображение и талант у подрастващите; съхранява и утвърждава най-важните човешки ценности – родолюбие, човечност, доброта, взаимно уважение, признателност, патриотизъм,  отговорност; популяризира постиженията в областта на литературата на най-младите нейни почитатели в България и способства за създаването на творчески контакти помежду им.


Това е историята на Емилия Александрова от Враца, която буквално е отделяла от залъка си, за да дари на Врачанското читалище. Постъпка, заслужаваща адмирации. Похвално е, че и от читалищното настоятелство са успели да изпълнят и волята на дарителката. 

В тазгодишните Ботеви дни от 12 часа на 24 май (петък) във фоайето на ч-ще "Развитие" във Враца ще бъдат връчени поредните награди в 19-тия ученически конкурс "Емилия Александрова". 

* По материали, съхранявани в Държавен архив – Враца, фонд № 1030 "Харизанов, Васил Митев"


По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30