Изложбата от Международния конкурс за изобразително изкуство "Тъпан бие, хоро се вие" ще бъде открита в 11:00 часа на 31 май (петък). В експозиционна зала "Кутловица" - Монтана, ще бъдат подредени творбите на близо 70 деца от Европа, Азия и Северна Америка, класирани на първо, второ, трето място или получили поощрителни награди от творческото състезание. То е съпътстващо събитие на Международните празници на духовите оркестри "Дико Илиев", които започват същия ден. Събитието се провежда под патронажа на Министерството на културата.
На церемонията при откриването на фестивала ще бъдат връчени и наградите на победителите. В първа възрастова група това са Ема Апостолова (11 г.) от Горна Оряховица, Виктор Софиянски (9 г.) от Враца и Хале Тахироглу (10 г.) от гр. Касери - Турция. Във втора възрастова група призът ще отпътува към Плевен при Магдалена Йосифова (13 г.) и Бетул Кара (12 г.) от гр. Трабзон -Турция.
Награди за комплексно представяне бяха присъдени на Арт школа "Колорит" - Плевен; Частно средно училище "Увекинд" и Ателие "Приложен фолклор" към ЦПЛР - Център за изкуство, култура и образование "София" от столицата, Студио по изобразително изкуство "Рениарт" – Монтана, както и на школи от Вадодара – Индия, Суботица и Белград – Сърбия, Росейни и Клайпеда – Литва, Кайсери – Турция.
Победителите бяха определени от жури, оглавено от проф. д-р Бисера Вълева преподавател в катедра "Визуални изкуства" към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и арт педагозите Емилия Върбанова от студио "Армеро" – Враца, Таня Василева от IV ОУ "Иван Вазов" и Петър Григоров от Обединена школа по изкуствата "Добри Христов" към НЧ "Разум 1883" – Монтана.
Те разгледаха и оцениха над 900 творби на деца от 13 държави, сред които Индия, Китай, Литва, Словения, Съединени американски щати, Тайланд. Рисунки пристигнаха и от 54 населени места в България. Тазгодишното издание на конкурса имаше тематичен фокус "Традиционните обичаи, обреди и ритуали на моя народ". В рисунките на децата от България преобладават кукерите. Нестинарството, коледуването и лазаруването също са вдъхновили малките художници. Претворени са в рисунки празниците Богоявление, Сирни заговезни, Тодоровден и Гергьовден. В изложбата намират място и ритуалите, свързани с розобера и гроздобера. Не е пропусната и Баба Марта. Изобразени са и по-непознати локални обичаи като "Камила", изпълняван в ямболското село Кабиле, и Кьорава кобила – типичен за плевенския край.
Сред детските творби преобладават фигуралните композиции и портретите. Използваните техники са разнообразни. По-малките боравят с графичните - молив,цветен молив, пастели. Присъстват и линогравюрата. Акварел, темпер и гваш са най-често срещаните живописни техники при децата от втора възрастова група. Те са експериментирали с керамика и пластика от глина.
Изложбата от конкурса ще остане в зала "Кутловица" на бул. "Трети март" 64 в Монтана до 17 юни. След това наградените рисунки ще се зачислят към фонда на раздел "Детско изкуство" на Художествена галерия "Кирил Петров". Творбите на всички участници са споделени в страницата на конкурса в социалната мрежа Facebook.
Детският конкурс "Тъпан бие, хоро се вие" се провежда от 2002 г. като от 2006 г. е международен. В него до момента са участвали деца от над 50 държави от 5 континента. Творбите им изненадват с разнообразието от стилове, жанрове и техники. Представа за нивото на конкурса дава мобилната изложба с детски творби, награждавани през годините в конкурса "Тъпан бие, хоро се вие". Регионалният исторически музей – Монтана, подготви и каталог. Изложбата вече гостува в Художествена галерия "Илия Бежков“ – Плевен.
Бавна, но сигурна тенденция на намаляващи граждански бракове сключени в Мездра се забелязва през последните години. За 2024 година подписалите се в „Обредни дейности” в общината са 27 двойки, през 2023 те са 36, а през 2022 година са 42. Най-младата двойка младоженци е била от 19 годишни, а най –възрастната на 65 и 52 години. Oще на 1..
Полицията залови двама водачи, седнали зад волана след злоупотреба с алкохол във Врачанско. И по двата инцидента са образувани бързи производства, съобщиха от ОД на МВР. Към 10.20 часа вчера в Роман е бил спрян за проверка лек автомобил "Шевролет Лачети", управляван от 49-годишен жител на видинското село Арчар. След направена справка било установено,..
Александър е първото бебе във Враца за 2025 година, съобщиха от общинската управа. Той е роден тази сутрин в Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ "Христо Ботев". Юнакът е проплакал под грижите на екипа на д-р Партовска и д-р Петров. Момченцето тежи 3 250 гр и е високо 50 см. Последното новородено бебе за 2024-а беше момиченце. Изминалата година..
С празничен водосвет и ритуално хвърляне на христовия кръст в река Дунав в Лом ще бъде отбелязан светлия християнски празник Богоявление (Йордановден). Празникът e на 6 януари 2025 г., понеделник, от 11.00 ч., на понтон №2 в Дунавския парк. Желаещите да скочат за кръста се записват на място, съобщават от местната управа. Общината кани..
Силен е интересът към отбелязването на Йордановден във Враца. По информация от общинската управа, до момента близо 30 жители на града и околните населени места ще вземат участие в „спасяването" на богоявленския кръст. Записването на желаещи да се включат в ритуала продължава - тел. 0875 333 681. В празника участие ще вземат танцьорите от ПТС "Хемус"..
Православната църква се подготвя да посрещне утрешния велик празник - Богоявление. Той е възпоменание за кръщението на Христос във водите на река Йордан, при което за света се открива осезаемо троичността на Бог. В богослужебната традиция днешният ден преди празника се свързва с последованието на Великия водосвет. Той се служи само два пъти през..
Изключително добра 2024 година, със значителни инвестиции, изпраща община Монтана. Бюджетът ще премине 110 млн. лв ., съобщи кметът Златко Живков . През годината е работено по над 3 0 проекта. "Не мога да повярвам. Отчетът най-вероятно ще мине 110 млн. Все още не съм готов за подобно нещо. Това ще е първи случай в историята". През изминалата..