Прослава на Дико-Илиевото творчество, популяризиране на духовата музика, ценна традиция, емоционално преживяване за публиката, творческо предизвикателство за оркестрите. Всичко това, но не само, бяха Международните празници на духовите оркестри в Монтана. Тридневна среща на сцената на обновения площад "Жеравица" си дадоха професионални, любителски и младежки духови оркестри и техните почитатели.
Фестивалът започна на 31 май с Дунавско хоро и марша "Сливенци при Драва". Под палката на подполковник Ради Радев - главен диригент на Българската армия и началник на Гвардейския представителен духов оркестър, най-популярните творби на Дико Илиев бяха изпълнени от три поколения музиканти. Най-възрастният беше 79-годишният тромпетист Димитър Крумов от Духовия оркестър на Монтана, а най-младият - Мария Попова на 10 г. от Велинград, която свири на цугтромбон. Великолепието на мелодиите, силата и уникалният тембър на близо 200 духови инструменти, които звучаха в хармония, изправиха на крака публиката. Всеки откри любими произведения в разнообразния репертоар на оркестрите. Освен творби на патрона на фестивала, репертоарът им включваше класика, филмова музика, оркестрации на фолклор, евъргрийни и съвременни хитове. Във фестивалната програма прозвучаха и произведения на Ради Радев, Димитър Нинов, Васил Делиев, Бойчо Димов, Петър Петров, печелили награди от Националния конкурс за нови творби за духов оркестър, който е съпътстващо събитие на Дико-Илиевите празници.
След вълнуващото начало, най-авторитетният военен оркестър представи концертната си програма. Публиката посрещна със сърдечни аплодисменти "Кубинска фиеста" на Перец Прадо. Солото на тромпет беше поверено на Йордан Якимов от Монтана. За друг изпълнител от най-престижния военен оркестър - Захари Стефанов, Дико-Илиевите празници бяха повод за трогателна срещата неговия първи учител Иван Павлов – диригент на Младежкия духов оркестър към НЧ "Иван Вазов 1872" – Берковица. Публиката аплодира и Вълко Вълков – тромпетист от Софийския духов оркестър. Тя пази спомена, че неговият баща Лило Лилов дълги години беше диригент на Духовия оркестър на Монтана.
В основата на високото ниво на 18-то издание на Дико-Илиевите празници беше перфектната селекция на участниците. Впечатляващо беше представянето на Софийския духов оркестър към Дом на културата "Искър" с диригент Васил Делиев и на румънския оркестър "Mezzoforte Soul Music" от Отопени с диригент Мариян Александру. Професионалните духови оркестри от Ботевград, Търговище, Перник и Плевен обогатиха програмата на фестивала. Изненада поднесе Представителният общински духов оркестър и мажоретен състав – Ловеч, с диригент Тотко Рогашки. С оркестъра пя и попзвездата Христо Кидиков. Най-близо до традицията, завещана от Дико Илиев, бяха изявите на оркестъра на Народно читалище "Разум 1883" – Монтана, с диригент Пламен Крумов и на Духовият оркестър при Народно читалище "Развитие 1869" – Враца, с диригент Бойчо Димов. Това доказа и любимият на всички брас бенд "Vivo Монтана".
Младежките оркестри и мажоретките на Велинград, Ботевград, Троян, Плевен и Монтана придадоха очарование на дефилетата и концертите. Нещо повече – те подхраниха надеждата за бъдещето, защото са красноречиво доказателство, че традицията на духовите оркестри има своите талантливи приемници. Колорита на фестивала придаде Представителният танцов ансамбъл 'Младост“ към Общински младежки дом, който се включи с композиции при изпълнението на Дико-Илиевите хора.
В приветствието си при откриването на Дико-Илиевите празници кметът Златко Живков подчерта, че те са най-значимото събитие в културния календар на общината. Фестивалът е сред приоритетите на местната власт, защото творчеството на композитора е оставило ярка следа в родната ни музикална съкровищница, а духовите оркестри са най-съществената част от регионалната ни културна специфика. Безспорният принос на фестивала, който се провежда от 1988 г., беше подчертан и в поздравителния адрес на Министерството на културата, под чиито патронаж протече фестивалът. Поднесе го Петър Матев от Дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" във висшето ведомство.
На церемонията по откриването на Дико-Илиевите празници на 31 май проф. Жорж Бонев от Съюза на българските композитори каза:
"Предстоят два тържествени дни – 1 юни, Денят на детето, казано по друг начин – денят на бъдещето, и 2 юни – Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, за да я има Родината като суверенна и европейска държава. И двете дати са неразривно свързани – бъдеще и минало. Не мога да си представя, че в тези тържествени дни отсъства духовата музика. Без духовия оркестър големите тържества, национални чествания, народни веселия, губят от своето въздействие. Малките музикални форми като строевия марш и хорото, създадени и поднесени с вдъхновение, притежават експресивната мощ на симфония или опера. Искам да благодаря на всички вас затова, че с тези празници поддържате и разгаряте пламъка на българския дух в днешните и бъдните дни. Нека красотата и енергията на духовата музика да бъде винаги с вас, за да преодолявате изпитанията на времето."
Съпътстващи изяви на 18-те Дико Илиеви празници бяха изложбата от Международния конкурс за детска рисунка "Тъпан бие, хоро се вие" в галерия "Кутловица" и камерната изложба "Дико Илиев и културната памет на Северозападна България" в експозиционната зала на ул. "Граф Игнатиев" 3.
Община Монтана вече гледа към следващото издание на фестивала, което ще се проведе през 2026 г.
Басейнът не е ремонтиран основно от неговото изграждане през 60-те години на миналия век. На този етап са внедрени енергоспестяващи мерки за над 2 000 000 лв. - подменена е дограмата, монтирана е нова вентилационна система, система за отопление и енергийно ефективно осветление. Изцяло е ремонтиран покривът и предстои да се изгради система за достъп на..
Дългогодишният директор на спешния център във Враца и участник в експедиции в Хималаите д-р Карина Сълова е починала, съобщиха нейни близки. На 3 април тази година тя навърши 71 г. Специализирала е анестезиология и реанимация. През 1964 година завършва квалификационни курсове за лекар – планински спасител и става първата жена планински спасител в..
Задружните жители на село Царевец и тази година не пропуснаха да си организират Коледно-новогодишно тържество! Една вечер изпълнена с много усмивки, настроение, музика, Дядо Коледа с чувала с подаръци и още много неща. Прекрасните деца цяла вечер огласяха залата със звънкия си смях. Разбира се работливите царевчански дами показаха..
Общинският съвет в Кула гласува по-висока такса за басейн в града от следващия сезон. Посетителите ще плащат 6 лв. за вход, 5 лв. за чадър и 5 лв. за шезлонг. До сега таксата за ползването им беше 3 лв. Увеличението се налага, защото разходите са повече от приходите, каза кмета Владимир Владимиров: "В общи линии на заседанието на комисията..
Пиян и дрогиран шофьор на лека кола от село Замфирово е задържан в ареста на полицията в Берковица. Лекият автомобил се сблъскал с два снегорина на третокласен път. Мъжът и спътниците в леката кола нанесъл побой на един от шофьорите на снегопочистващата техника Сигналът за инцидента между трите превозни средства е подаден вчера малко преди 9 часа..
Във Вършец връчиха награди за най-добра Коледна украса. Конкурсът „Магията на Коледен Вършец" се провежда за първи път. Комисия от община Вършец обиколи града и квартал „Заножене", за да може да избере най-добре направената коледна украса в първи по рода си конкурс, поясни Натали Ангелова от Туристическия информационен център: "Критериите по които..
Детската книга "Нищимошката" беше представена пред малки читатели днес на коледния базар в град Видин. Авторката Цветелина Цветкова сподели, че винаги е приятно да се срещне с читателите от Видин: "Много е хубаво с видинските читатели, винаги е хубаво с тях. И сега от сутринта идват хлапета, майките са прочели " Лейди Гергана" и сега идват да си..