Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музей пази предмети на културни дейци от Северозапада

Музей на българското кино, изкуство и култура има в пазарджишкото село Черногорово. В него се пазят ценни предмети, принадлежали на изявени дейци на културата от цялата страна, включително и от Северозападна България. 

Повод да разкажем за музея ни даде едно от най-новите постъпления в музейната сбирка - сценичен костюм, с който звездата на българската естрада Нели Рангелова излиза на сцената на Златния Орфей, за да получи наградата си. Дрехата всъщност принадлежала на нейна колежка от Видин. 

Създател на музея е Емил Йорданов, познат също като диджей Емо.

"Всичко започна от ковид пандемията. Аз винаги съм бил ценител на българското изкуство и култура, но от работа и липса на свободно време не ми е оставало време да им обърна по-детайлно внимание... Като се случи пандемията, реших да се отдам изцяло на това мое вътрешно чувство, защото идеята на музея е да съхраня и запазя паметта и всички послания, мисли и филми, които нашите актьори са оставили за нас и бъдещите поколения... Музеят е в къща в село Черногорово- това беше един стар таван, неизползваем и реших  да си го направя музей..."

За да набави експонатите, използва контактите, които има от работата си като диджей:

"Аз се познавам с почти всички артисти, писатели, музиканти, техни роднини... Споделяйки тази идея, в първия момент за тях беше като шок - все пак не сме толкова близки приятели, за да ми дават някакви лични вещи на актьорите, но сега почти нямам никакъв проблем... Постоянно имам нови неща..."

Експозицията съдържа над 80 експоната, а всеки който има желание, може да посети музея   

"Това са неща, които няма къде да се видят, а по този начин се докосваме до тези хора. Идеята ми е най-вече да бъде съхранена тяхната памет и да не бъдат забравени..."

Отскоро в музея е и сако, с което е облечена звездата на българската популярна музика Нели Рангелова, когато през 1982 печели голямата награда на Златния Орфей. Сакото е принадлежало на нейна колежка от Видин. За излизането си на сцената на Златния Орфей преди близо 40 години тя си спомня: 

"Годината е 82-ра, аз минавам и първия, и втори тур за участник на Златния Орфей, бивам допусната, печеля голямата награда в международния конкурс за изпълнители... По онова време има шивачка - Рачето, която ми шиеше дрехите... Когато представих песента първата вечер бях с черна рокля, с огромно деколте, но когато трябваше да изпея още един път песента, печелйки Златния Орфей, трябваше да бъда облечена с нещо друго, а аз нямах... Рачето извади сакото, аз припаднах, защото дотогава не бях виждала такива пайетени красоти... Облече ме отгоре до долу, гримира ме и когато се явих да пея, направих впечатление с тоалета си... Голяма беше изненадата ми, когато отидохме в Пазарджик на невероятното шоу - Диско на 80-те и 90-те години, организирано от диджей Емо и когато ме очакваше изненада - прословутото сако, което оставиха в музея... В момента издирвам една черно-бяла снимка, за да им я предоставя... Това бяха славни времена, мили колеги, мили приятели, много близки, които много ми липсват... "   

В Музея на българското кино, изкуство и култура редом до шапката на Стоянка Мутафова от "Госпожа Стихийно бедствие" и молива на "Баш майстора" от едноименния филм, открихме още нещо от Северозапада - един от шпайковете на спортната легенда Йорданка Благоева, с които тя поставя един от рекордите си в скока на височина. Припомняме, че Босоногата кралица, както я наричат, е родом от монтанското село Горно Церовене. Преди няколко години излезе нейната биографична книга с това име. 

Емил Йорданов има и други инициативи, които заслужават внимание. Освен музея на българското кино, изкуство и култура, е инициирал изработването на восъчна фигура на актьора Георги Русев, изиграл незабравими по своя колорит роли в "Селянинът с колелото", "Вчера", "Дами канят". Тя ще бъде поставена в музея на актьора, който предстои да бъде открит след няколко дни в неговия роден град Костенец. Восъчни фигури ще имат също Стоянка Мутафова и Стефан Данаилов. 

Една от инициативите на Емил Йорданов е свързана с поставянето на паметни плочи на изявени дейци на българската култура. Една от идеите му е да постави паметна плоча на актрисата Леда Тасева на родната ѝ къща във Видин. Очаква подкрепа от видинчани, тъй като в момента липсва каквато и да било информация за тази къщи и дали изобщо съществува. Отворен е и за други идеи, за да бъде съхранена паметта за изявените деятели на културата и изкуството в България. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05