Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Снимка: Радио ВИДИН

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а най-ниската е в Хърватия- 21,35%. Между държавите членки продължават да съществуват различия не само в развитието на гражданското общество, но и между цени на стоки и услуги, заплати, стандарт на живот. Какво смятат гражданите - дали Европейският съюз гарантира достатъчно икономическо благополучие за всички? 

"Важно е социалното и образователното включване и развитие на всяка една държава, включително и нейните представители като народ. Аз смятам, че Европейският съюз изключително много е направил за напредъка за цялата европейска общност, но със сигурност има още какво да се работи в тази насока. Много е важно да се предлагат различни икономически политики, финансови инструменти, които да допринасят за личностното, кариерното, успешното реализиране на пазара на труда, особено на младите хора. Обучителни програми, които да могат да бъдат конкурентоспособни. Младите хора, завършващи училище, след това продължаващи дали на пазара на труда в България, или извън пределите на България, дали тези хора ще продължат своето образователно развитие, или просто ще приключат само с едно средно професионално? Така че има изключително много въпросителни, които са на дневен ред и изключително важно е да се постави акцент върху намаляване на социалните и икономически различия въобще в целия Европейски съюз", смята Мирослав Людмилов- млад човек от Видин, който избрал да се реализира в София.

Малина Башлийска е пенсионер от Видин. Спомня си, че преди да влезем в ЕС правителството ни подготвило за членството ни- животът ни ще бъде по- добър, хората ще живеят по-добре. Казва, че е разочарована от всичко, което България получи от това членство.

"Още със започването на преговорите нашата делегация, която водеше преговорите даде първото съгласие и го обявиха публично за това, че трябва да бъдат закрити два от реакторите на "Козлодуй", с което ще спомогнем, и аз не знам как, за развитието на европейската общност. Така или иначе това стана на практика, с което ние се лишихме от евтина електроенергия и освободиха доста работна ръка, която остана и се зачисли към безработните. Какво получихме от Европейския съюз? Аз съм човек на почтена възраст, живяла през две епохи и искам откровено да кажа, че съм разочарована от всичко, което получихме. И ще се аргументирам. Защо? Защото първото нещо, което направихме- унищожихме нашето земеделие. А ние сме земеделска страна, с прекрасни условия за развитие на земеделието и животновъдството. Подчинени на общите рамки на Европейския съюз нашето земеделие се превърна в едно едро земеделие, което произвежда само жито, слънчоглед и царевица. И всичко останало- плодове и зеленчуци остана на последно място... За промишлеността какво да кажа? Всичко, което беше останало се разтури, разсипа и хората направиха една безработна армия в България, което доведе и до голяма миграция", смята Малина Башлийска.

Европейският съюз категорично не гарантира достатъчно икономическо благополучие за всички граждани, смята Димитър Тодоров- учител по български език и литература. И даде пример, че в момента в Люксембург и в Норвегия часовата ставка на заетите е 55,6 евро, в България е 8,2  /7 пъти по-малко/, а във Видин е 3,5.

"Дори да вземем средната ставка за Европейския съюз, която в момента е 35 евра, закръглено и нещо, отново Видин е 10 пъти под тази часова ставка. В същото време България е 4 пъти под тази часова ставка. Което означава, че ние сме окупирали последното място за много години напред, не към момента. В същото време се говори нали, че Европа трябваше да бъде обединение на регионите. Видин е доказано на последно място в абсолютно всички статистически данни и на първо място по всички негативни статистически данни. Добре, докога няма да работи системата на грижа за регионите? В какво се изразява грижата за регионите? В това да бъдем превърнати в държава, в която богатите европейци да си правят екскурзиите или да идват тук на почивка или да купуват евтино нашата земя? В това ли се изразява равенството, в това ли се изразява справедливостта? Европа е полезна за богатите страни", заяви Димитър Тодоров.

Според Огняна Найденова- учител по английски език в град Лом, никоя икономическа структура не може да гарантира достатъчно икономическо благополучие за всеки. Има значение и къде си в Европейския съюз, дали имаш възможност да имаш достъп до програми, които да дават възможност за реализация на идеите.

"Знаете, че всяка държава в Европейския съюз не получава необходимите адекватни финансови средства за осъществяване на проекти, което съответно не отговоря и на нуждите на населението. След това процедурите за кандидатстване по тези програми са много тежки, за разработване и изпълнението също са много тежки. Както в административно, така и от финансова гледна точка. Така че за мен осигуряването на едно икономическо благополучие за всички в Европейския съюз просто не може да се гарантира. Това, според мен, е до това колко човек е адаптивен към ситуацията, в която е в момента. Не смятам, че Европейският съюз като структура може да гарантира такова нещо", каза Огняна Найденова.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00