Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка проправи път на видинската носия към световния моден подиум

6
Снимка: Личен архив


Модната дизайнерка Евгения Огнянова Шерер, която живее и твори в Германия, проправи път на видинските носии към световния моден подиум. Вдъхновение ѝ дават автентичните носии на нейната баба. Влюбва се в тях още като дете, когато често ѝ гостува във видинското село Неговановци. Пищността на цветовете и пъстротата на флоралните мотиви, характерни за местните носии, остават в съзнанието ѝ и досега, когато като творец създава своите облекла на световно ниво. 

"Моите баба и дядо по майчина линия са от село Негованвоци. Аз съм родена в София, но през всички ваканции, цялото ми детство съм прекарала в Неговановци. Така че фолклорът, традициите, които се тачат във Видинския край, са ми толкова познати и толкова мили, че това е нещо, което ме съпътства през целия ми живот. Най-ярките ми спомени, разбира се, са свързани с тези невероятни носии, които българските баби навремето са тъкали, бродирали, и неделята, когато те се обличаха и всички събори с духова музика, с духови оркестри, с хубави танци, но най-вече тази пищност на цветовете и флоралните мотиви, които тези носии имат. Според мен това ги отличава от останалите български носии. Те са толкова изящни, толкова красиво създадени, особено цветята, бродирани върху кадифе. За моя радост моите баби от поколение на поколение са предавали носии една на друга и всъщност аз стъпих на това, което те ми предадоха - едно огромно наследство невероятно красиви носии..."

Незабравимите мигове и най-ярките спомени от щастливите летни дни в Неговановци по-късно повлияват при избора на професия, който Евгения Огнянова прави. 

"Тези силни цветове и страст, и любов, и радост, така да кажа жизнено утвърждаващи чувства, които нашите празници, традиции и фолклор възпяват, са определено за мен един извор на вдъхновение. Когато мислех каква колекция да направя за Седмицата на модата в Ню Йорк, просто си казах, че трябва да е нещо, което абсолютно да представлява мен, моите корени това, което харесвам и обичам. Затова българските шевици, които познавам от баба ми, превърнах в художествени произведения, от тези художествени произведения направих платове и от платовете направих роклите, които представих там. Нарекох колекцията "Традиверсум", тоест една смесица от традиция и вселена, защото ние тръгваме от нашите корени, но всички живеем по света и всичко се слива в една обща вселена на красота..."

Колекцията е представена на покрива на небостъргач в Ню Йорк. Контрастът между модерното, забързания град и красивите цветове се възприемат от публиката и професионалистите изключително добре. Моделите на Евгения Огнянова Шерер намират място на страниците на специализираните списания в световната модна столица.

Един от моделите, които дизайнерката създаде и наскоро сподели със своите последователи в социалните мрежи, е яке със специална история. Специална е, защото е създадено от традиционната престилка на нейната прабаба, известна в българския фолклор като "Задруга". Символ е на сближаването и традициите, предавани от поколение на поколение. 



Избора на фолклорни елементи, които да преплете в своите модели, Евгения Огнянова Шерер прави чисто емоционално. 

"Много се радвам че тази традиция продължава да живее специално за село Неговановци имам повече новини, тъй като съм свързана с тях и моите родители живеят там, но читалището е много дейно, Марияна Димитрова, която е секретар на читалището, е толкова борбена и с такава страст и жар се бори за утвърждаването на традициите..."



Всеки може да се докосне до носиите, вдъхновили дизайнерката, още тази събота, 22 юни, когато село Неговановци ще проведе своя традиционен Празник на народната носия. Най-красивите автентични облекла ще бъдат отличени от местното читалище. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10