Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Криминалният роман "Веселото гробище" на Лора Лазар

Снимка: Радио ВИДИН



Добре дошли в Кралево! Селото, в което…Абе просто едно село, което по нищо не се различава от хилядите други такива. Типичното балканско село с типични обитатели, предимно старци с чепати характери и с повече минало, отколкото бъдеще, със звучни имена и колоритни прякори. На село е така – чужд си, докато не ти лепнат прякор. Сдобиеш ли се с такъв, значи вече си свой, приет си и получаваш специален достъп до обществото там. Специално в Кралево означава, че вече няма да те посрещат с пушки в ръка например.

Криминалният роман "Веселото гробище" на Лора Лазар започва с камбанен звън, а всеки знае, че в едно село камбаната рядко бие за хубаво. И този път е така.

Когато в Кралево пристига вестта за неочакваната смърт на селския зевзек Коко Хлопката, сякаш всичко се обърква и побърква. Нещо се отключва и започват да се случват необясними, плашещи неща, които разбиват на парчета спокойствието на местните, точно като онова огледало, което намират на пода в селската кръчма. Старите другари на Коко – Велизар Вампора, Димо Вълкобореца, Максим Балабана, Щурата Стела и пенсионираният учител Бончо Гладиатора – го погребват, само за да установят, че със смъртта му майтапите, дето ги е въртял приживе, сякаш избухват с нова сила срещу тях. А че е той, няма съмнение. Познават се от деца, няма как да го сбъркат с друг. Дали Коко не им върти номера от отвъдното, че дори по-смел е станал, защото знае, че вече няма как да му го върнат?

После обаче много бързо става страшно. В селото явно се е появил нов майтапчия, който не харесва старите другари. И започват да умират хора, но не кои да е, а онези, дето крият една страховита тайна с трийсетгодишна давност, за която са си обещали никога да не отварят дума. Вярвали са, че е погребана в оня Прокълнат гроб в края на гробището и че само те помнят. Но дали?

На фона на зловещите събития и необясними случки в селото на всичкото отгоре пристигат и двама непознати – младият историк Траян, внукът на леля Бенда, който идва с намерение да довърши на спокойствие дипломната си работа, и Милко – дребничък нервен човек, повлякъл още мрачни тайни, които да скрие в Кралево, все едно досегашните са малко на местните. После пристига и полицията, разбира се, умерено пристрастена към кофеина, подозрителна и нервна. По-точно пристига комисар Михаил Донов, по прякор Мишената, със своя верен помощник Радослав, решени да разнищят поредицата от смъртни случаи в планинското селце. А някъде наоколо, сякаш в търсене на Коко, единствения човек, когото някога е слушал, из шубраците обикаля Краля – вироглавия местен пръч с позлатените си рога и копита. Но не е само той. Обикалят вълци, самодиви и древни божества и сякаш всички имат какво да разкажат.

Някак съвсем естествено, кръчмата на местния неосъществен творец – кръчмар, бояджия и художник Адриан Русев, по прякор Мазачо – някак съвсем естествено се превръща в щабквартира на старите другари. Всеки знае, че на село кръчмата е центъра на живота, мястото, където винаги ще намериш този, който ти трябва, и това, което ти трябва, без значение дали е клюка, мешана скара или гроздова ракия. Дали затова странни неща започват да се случват и там?...

Наред със старите чешити, Траян също има причина честичко да се отбива там – къде от любопитство, къде от желание да види Приказната Ели, дъщерята на Мазачо. А когато на свой ред се сдобива с прякор, разбира, че е приет и вече е един от местните. Само че принадлежността към малкото селско общество върви с някои неудобства, като например факта, че самият той се оказва в епицентъра на поредицата от зловещи събития, а дори не знае какво се е случило преди тридесет години в Прокълнатата къща. Баба му Бенда обаче знае и е готова да го защити, дори и с цената на това да проговори за ужасната тайна, която пази.

Лора Лазар е една от най-успешните писателки на криминални романи в България. Нейните герои са колоритни и пълнокръвни, изградени с майсторство, което кара читателят да повярва, че почти ги чува да дишат. Още с първия си роман „Чашата на проклятието“ през 2011 г. тя печели наградата на издателство „Ера“ и сайта „Аз чета“ в конкурса „По стъпките на Агата Кристи“. От тогава досега има издадени вече девет романа и няколко пиеси.

По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30