Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млада майка се нуждае от средства за лечение в Турция

Снимка: Десислава Емилиянова Личен архив

Десислава Емилиянова е обикновена жена с необикновена история. Медицински работник по професия, бунтар по душа и майка по призвание - така най-правилно бихме могли да я опишем. Зад всичко това обаче седи няколкогодишната ѝ битка. Най-важната в живота ѝ. Не, защото е за живота ѝ, а защото се бори да остане в този на дъщеря си. 

Преди 3 години Десислава започва да има странни симптоми - силна умора, болки в тялото, необясними припадъци. Посещенията при редица лекари в България обаче така и не довеждат до поставяне на диагноза, като състоянието ѝ продължава да се влошава. 

"Прогресивно се влошавам. След секциото започнаха тежките ми проблеми, 2021 година, когато родих дъщеря си. Започнах да вдигам високо кръвно, да имам проблеми с червата, като вървях кракът ми се сковаваше, повръщах често. Впоследствие изкарах Ковид и оттам вече всичко тръгна надолу... Трудно ходя, имам загуба на мускулна маса, имам доказани биопсии - кожна и подкожна атрофия със секреция на лимфоцити и ретикулоцити в кожата... Навсякъде вече изследванията ми са зле. В България вече обиколих повече от 30 болници, най-вероятно. Нямам конкретна диагноза... Няма явно достатъчно маркери за изследване в България, за да може да ми бъде поставена диагноза... Кожата ми изтъня, получавам лесно рани, направих изключително много алергии към какво ли не, дори медикаменти... В Турция ми казаха, че съм за мултидисциплинарен екип." 

Деси е родом от Мездра, но в момента живее във Видин, откъдето е и бащата на детето ѝ. Познава видинчани и по думите ѝ, това е град на много добри хора. Именно това да си добър човек и да не губиш надежда - това са две от водещите неща, които иска да покаже на хората Десислава и въпреки трудностите тя остава силна и решителна, а основната причина за това е дъщеря ѝ Яница.

"Откакто родих дъщеря си нямам нормален ден. Искам да съм до детето ми, искам да я виждам как расте, искам да я науча на много неща... Болна съм, много съм болна, но не мога да мисля само за себе си, защото приемам всички като едно, защото утре някой може да е на моето място. Аз съм съседът, аз съм продавачката в магазина... Когато дойде физическата болка, когато дойде болестта, когато я изпиташ, имаш два избора - или да се озлобиш, защото болестта това прави, или да станеш човек. Да, болна съм, да, искам да живея, искам да отгледам детето си. Дори на 80 години да бях, аз пак щях да искам да живея. Надеждата умира с теб, няма как да си отиде преди теб."

За изследвания в Турция на Десислава са ѝ необходими 25 000 евро. От няколко дни тече и кампания за събиране на средства, а едно младо семейство реши да дари събраните пари, дадени вместо цветя на сватбата си в подкрепа на младата майка. Джулиана е от Видин и заедно със съпруга си превеждат събраната сума за каузата. 

"Не исках цветя за сватбата, исках гостите да дарят парите, които са предвидили за цветя. Исках да ги съберем и да ги дарим за нещо. Разбрах за Деси и го реших. Прочетох цялата история - аз също имам малко детенце. Стана ми мъчно. Искам да знам, че сме помогнали на една жена да вижда усмивката на детето си. Говорих с нея, видях и детенцето ѝ... Като виждам майка как се радва на детето си и просто душата ми се сви. Сърцето ми се сви, гледайки един човек, който се бори за живота си и за това да бъде със собственото си дете... Децата ни карат да живеем и да цъфтим... Ако ние не сме хора един към друг, какъв е смисълът да живеем, ако не си помагаме и не си подаваме ръка в трудни моменти..."

Деси продължава да води своята битка срещу неизвесността с надежда, че ще победи и вяра в доброто у хората. 

Може да дарите с карта, PayPal, ApplePay, GooglePay, Revolut на https://pavelandreev.bg/…/da-pomognem-na-desi-da-otgleda…
Банка: Алианц Банк България
IBAN: BG04BUIN95611000740998
BIC: BUINBGSF
Получател: Фондация Павел Андреев
Основание: Дарение за Десислава Емилиянова Младенова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10