Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С грижа за зеленчуковата градина в летните горещини

Снимка: Радио Видин

С настъпването на летните горещини растенията се нуждаят от повече грижи. Заради жаркото слънце все по-голяма е необходимостта от поливане. Кога и колко да поливаме и как още да се погрижим за зеленчуковата градина- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов:

"В горещините е добре да има засенчващи мрежи, но да не са повече от 25-30 %, защото окапват цветовете и издребняват плодовете. Най-доброто време за поливане е късно вечер, когато водата ще има повече време да проникне в дълбочина преди да се изпари от високата дневна температура и за да не се получават изгаряния по долните листа. При краставиците трябва да се поддържа постоянна влажност, на 2-3 дни трябва да се полива, но те изискват и доста хранителни вещества. Влажност трябва да се поддържа и при доматите, да не се оставят да засъхват... "

В летните горещини трябва да се води редовна борба с вредителите, каза специалистът:

"Масово от високите температури тръгват трипси, цикади, които причиняват вирусни заболявания, те са нелечими. Трябва редовна борба, но ако обираме плодове и зеленчуци, трябва да се съобразяваме и с карантината... Появяват се листни въшки, има и нови вредители, които навлизат през Гърция, вече има и миризливки... Има регистрирани препарати, но трябва да се внимава с карантината и да се уточни точният вредител... Опасни са, защото предават вирусни заболявания векторно и не се лекуват- трябва да отстраним цялото растение. Затова е хубаво да се проведе превантивна борба".

Когато в градините е изградена система за капково напояване, е допустимо да се полива и през по-топлата част на деня, но отново трябва да се внимава, защото се получават изпарения... Редовно трябва да се следи и за недостиг на калций в почвата:

"При високите температури при обилно поливане калцият в почвата намалява и се причинява върхово гниене. Тогава трябва да се внесат калциеви торове, особено при домати и пипер..."

Понякога при високите температури има необходимост и от опрашване:

"При температури над 32-34 градуса цветовете окапват и не се отделя достатъчно полен, не се образуват завързи. Тогава е хубаво да се вкарат опрашители късно вечерта.."

Поради високите температури няма опасност от гъбни заболявания по зеленчуците, но има много неприятели, които предават вирусни заболявания. Затова агрономът съветва- редовно третиране, следене и задължително допитване до специалисти.

Янислав Цветанов е дипломиран агроном, завършил е "Биологично земеделие" в Пловдивския аграрен университет, магистратурата му е  "Растителна медицина". Има агроаптека и не отказва експертен съвет.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07