Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е съдбата на бившето училище "Христо Ботев" във Видин

2
Снимка: Радио Видин


Какво се случва с бившето Основно училище "Христо Ботев" във видинския квартал Строител"? Преди храм на знанието, а днес живеещите там го оприличават на джунгла. Около сградата на бившето училище се забелязва разрухата и отпечатъкът на природата, която винаги си взима своето, когато човешката ръка е оставила нещо без грижа. Рушаща се сграда, счупени прозорци, избуяла трева се виждат през оградата, а хората казват, че дворът е станал развъдник на плъхове и змии:
"Аз съм учил там и по мое време беше едно то най-хубавите училища. Имаше много деца, много паралелки, по 36 човека в клас, а сега прилича на Джурасик парк... Нещо трябва да се направи, има хиляди възрастни хора, които са за старчески домове... Откакто училището спря да функционира, изглежда по този начин. Само за избори се коси и то отпред, на портала... Тука е змиярник и никой не обръща внимание... Така е станало, като че се намираме в джунглата, а не в град Видин."
Попитахме стопанина на обекта, Община Видин, предвиждат ли постоянна поддръжка на зданието и двора му. Сградата на закритото Седмо основно училище "Христо Ботев" е общинска собственост и усилията на ръководството на Община Видин бяха насочени така, че сградата да се използва за образователни, здравни или хуманитарни дейности, каза началникът на отдел "Хуманитарни дейности", Емилия Николова:

"Работим в две посоки: първата е свързана с разкриване на нова социална услуга, а именно- кризисен център за осигуряване на подслон на пълнолетни лица, пострадали от домашно насилие или лица, жертва на трафик. Втората посока е на ниво идеен проект, свързан с изграждането на Център за професионална квалификация и преквалификация, като ще се търсят възможностите за финансиране по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния."

Скоро част от сградата ще има ново предназначение. Няколко стаи ще се използват за фондохранилище на Регионалния исторически музей (РИМ) във Видин. Решението е взето на редовно заседание на Общинския съвет, а тези дни е бил подписан договор за ползване на помещенията между музея и Общината. Срокът за ползване е 10 години, каза за Радио Видин, директорът на РИМ-Видин Христина Кирилова

"Регионален исторически музей - Видин има нужда от помещения, които да бъдат фондохранилища и затова още преди две години помолих кмета Цветан Ценков да ни осигури такива. Оказа се, че има възможност да ни осигурят няколко помещения в сградата на бившето Седмо основно училище "Христо Ботев". Следва да се настаним и малко да се поразширим, да имаме пространство за нашите експонати, тъй като наистина нямаме много фондохранилища и това ни беше необходимо."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Младоженци от Враца с подкрепа за Фондация "Искам бебе"

Младо семейство от Враца дари 1000 лева в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе" за повече деца в Северозападна България.  Калиопа и Петьо са на 29 години. Тя е от Лом, той - от Враца. Калиопа е учител по музика, а Петьо - репортер и водещ в Телевизия Враца. На сватбеното си тържество в началото на юли поканили 70 гости и ги призовали..

публикувано на 22.07.24 в 16:23

Детски лекари от София ще преглеждат безплатно във Враца

Лекари специалисти по детски болести от София ще извършат безплатни прегледи във Враца. Инициативата е в рамките на програма "Детско здравеопазване" и ще се осъществи по покана на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Враца, обясни председателят на организацията д-р Ирена Мазнева.  "Едни от най-добрите специалисти по детски болести ще..

публикувано на 22.07.24 в 15:09

Крачка по-близо до нови избори: вторият мандат просъществува две минути

От поредните предсрочни парламентарни избори ни разделя реализирането на третия мандат, което остава под огромен въпрос. Днес председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков прие в качеството си на формален кандидат за премиер втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и..

публикувано на 22.07.24 в 14:20
Магура Run 2024

Магура Run 2024- да посрещнеш и изпратиш Слънцето бягайки

За шеста поредна година на 27 и 28-ми юли ще се проведе маратонът Магура Run. Състезанието се провежда край езеро Рабиша, като последните 2 години е с нов регламент: провежда се на 2 етапа по изгрев и по залез слънце, а времената от двете бягания се сумират, информира организаторът Александър Александров :  "Форматът последните две години е..

публикувано на 22.07.24 в 13:00

Нов метод за обучение приложиха в училището в Брегово

В рубриката " Мисия образование " , представяме нов метод на обучение- "ученици обучават ученици". Точно него са въвели в Средно училище  "Свети св. Кирил и Методий" град Брегово, в рамките на проект по Национална програма " Иновативни училища", който осигурява приемственост в обучението по БЕЛ в начален етап. Методът дава възможност да се..

публикувано на 22.07.24 в 12:00

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак..

публикувано на 22.07.24 в 10:01

В „Музикална зона“: Емил Димитров през 60-те

 Познахте ли го? В началото на 60-те години на миналия век Емил Димитров пише първите си песни. Въпреки че младият тогава певец няма завършено академично музикално образование, още с ранните си изпълнения той показва завидни умения и грабва сърцата на много хора. „Скритият талант” не остава незабелязан - както от публиката, така и от критиката. Казват,..

публикувано на 22.07.24 в 09:00