Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изсветлява ли сивата икономика

Снимка: Радио Видин

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от развитието на пазара на труда. Преди повече от 15 години най-често разпространената практика беше работа без трудов договор, последните години има промяна на тенденциите и по-често се случва работа с договор при фиктивни условия. Т.е. сключва се трудов договор между работодателя и работника, но записаните в него условия не са договорените между страните. Например, по-ниско възнаграждение, различна длъжност, намалено работно време или подобни практики.

"Форма на недекларирана заетост е и работа при удължено трудово време, полагане на извънреден труд, без той да се заплаща или да се регистрира и да се заплаща по установения от закона ред, това също е форма на недекларирана заетост. Също така, имайки предвид различните нови форми на заетост, а именно работа от разстояние, гъвкаво работно време и т.н., се проявяват все различни, нови проявления на недекларирана заетост, които сме в момент на тяхното изследване и смятаме да предложим и мерки за тяхното ограничаване. Правили сме секторни проучвания в рамките на нашите изследвания и те показват, че недекларираната заетост е по-често разпространена в сектори, които произвеждат продукти с по-ниска добавена стойност, сектори, в които се полага по-ниско квалифициран труд и съответно сектори, в които средното възнаграждение е по-ниско. А именно такива сектори са "Селско стопанство", "Туризъм- ресторантьорство и хотелиерство" и "Строителство", заяви Добрин Иванов - изпълнителен директор на АИКБ.

През годините АИКБ създава композитния индекс за измерване на размера на недекларираната заетост, тъй като тя не е най-голямото проявление на сивата икономика в България от гледна точка на щетите за бюджета и за обществото, но тя е най-масовото проявление, защото включва най-много хора. Когато тази практика е масовизирана, особено в някои сектори, това създава глобално много щети за бюджета и за обществото, допълни Добрин Иванов:

"Имайки предвид, че размерът на трудовите възнаграждения, които се плащат в България на годишна база са над 30 милиарда и имайки предвид, че нашият индекс отчита около 20 процента размер на недекларирана заетост в България, тогава можем лесно да изчислим, че около 6 милиарда са недекларираните възнаграждения, които годишно, на годишна база, върху които не са платени данъци и осигурителни вноски. Също така имайки предвид, че данъците и осигурителните вноски представляват около 50 процента от основното възнаграждение или от осигурителния доход, това означава, че ежегодно бюджетът губи в рамките на около 3 милиарда лева следствие на недекларирани  правоотношения между работниците и работодателите. Това е само по отношение на щетите от недекларирана заетост. Съответно имайки предвид, че цялата икономика на България или брутния вътрешен продукт на България е в порядъка на около 200 милиарда лева лесно можем да изчислим, че сивата икономика ощетява държавния бюджет с между 15 и 20 милиарда лева годишно."

В момента условията на пазара на труда се определят от работника, той избира работодателя, тъй като има дефицит на работна ръка във всички сектори. Затова, ако работникът има предложение за недекларирана заетост, Добрин Иванов съветва да се потърси друг работодател.

Основен приоритет за АИКБ е намаляване на сивата икономика и недекларираната заетост. През 2009 година започва изпълнението на мащабен проект, който имаше за цел да идентифицира практиките на сивата икономика в България, да се опита да ги оразмери, т.е. да прецени какъв е размерът на сивата икономика в България. Композитният индекс "Икономика на светло" се изчислява повече от 12 години в България. Той определя на база проучвания за нагласите сред работодателите и работниците определя размера на сивата икономика и нейната динамика в страната. Този индекс показва, че за тези 12 години българската икономика е изсветляла с около 15 процента.

"Но всъщност имаме и още много работа да свършим, тъй като все още сме едни от първенците в Европа по размер на дял на сивата икономика в страната", заяви изпълнителен директор на АИКБ.

Още от интервюто с Добрин Иванов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45