Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

| Интервю
Снимка: Радио ВИДИН



На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий. Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния празник на пчеларите. Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник. 
Св. Прокопий е бил войник и християнски мъченик, който е живял през III век. След като преживява видение, той приема християнството и посвещава живота си на служба на Бог. В народните вярвания е свързан с пчелите и пчеларите, защото се смята, че той предпазва пчелините от болести и осигурява добра медоносна година.

Именно на този празник ви срещаме с Радослав Райков от Видин, който е потомствен пчелар. Традицията, свързана с отглеждането на пчели в неговото семейство започва неговият дядо, а след това баща му продължава. Това е и причината да има интерес към пчеларството още от ранна детска възраст. Той ни разказва повече за този занаят, за това какви грижи са нужни за отглеждането на пчелите, а също и пред какви трудности и предизвикателства са изправени пчеларите:
 

"Дядо ми е имал два кошера, после баща ми реши да се занимаваме по-сериозно. Вече с него, докато учех сме имали 70. В момента имам 12 или 13. По принцип във всеки сезон си има грижи за пчелите, най-много е като е самото вадене. Зимата се чисти, когато не се бърка вътре в кошера, когато не се пипа при пчелите, тогава се чисти отпред от сняг, подготвя се за новата година – сандъци, рамки правя с основи. Пролетта и есента се подхранва, третира се за акари. Общо взето цялата година има грижи по пчелите. Интересно е, защото много, има йерархия, всяка знае какво прави, също така си комуникират, както и хората", разказва пчеларят.


Освен мед, Радослав събира и пчелен клей.


"Правим мехлеми за нас, за лична употреба. Тези мехлеми са за рани и много помагат. Клеева тинктура, която през есента - зимата помага, вдига имунитета и по-рядко боледувам, когато ги ползват тези продукти.“


Ниската цена на пчелните продукти е едно от най-големите предизвикателства, с които се сблъсква Радослав.


"Не само аз, като цяло, пчеларството не е много ценено, а е много екологичен продукт, усвоява се медът и пчелно млечице се извлича, който се използва за кремове и мехлеми. Прашецът е пълен с протеин и е подходящ за подхранване на организми на възрастни хора и на хора, които са боледували и просто не е ценено, цените са много ниски.“


На деня на свети Прокопий пчеларите извършват различни ритуали и обичаи, за да осигурят здравето и продуктивността на своите пчели. По стар обичай на днешния ден, пчеларите стават преди изгрев слънце и отиват право при пчелините. Носят две бели погачи - в чест на св. Прокопий и на Исус Христос. Кадят пред кошерите хляба, намазват го с мед и после го раздават на съседи и познати за здраве, берекет и разбира се, за добър мед. 

Друга традиция е на днешния празник е медът да се освети в църква. Носят се буркани с мед, които се освещават от свещеника. Този мед се смята за особено благословен и се използва през годината за лечебни цели. Осветеният мед се дава на болни през цялата година, за да подпомогне изцелението им.

Пчеларството играе важна роля в екосистемата и селското стопанство. Пчелите са основни опрашители на множество култури, като допринасят за добрите реколти и биоразнообразието. 

Денят на свети Прокопий е специален момент за всички пчелари да отдадат почит на своя покровител и да благодарят за неговата защита и благословия. Този празник напомня за важността на пчеларството и насърчава спазването на традициите и обичаите, които осигуряват здраве и благополучие на пчелните семейства.
Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05