Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 34-ти път в Белоградчик организират изкачване на връх Миджур

Снимка: Радио ВИДИН

Иван Трифонов е организатор на изкачването на връх Миджур, което тази година ще бъде на 27 юли. Всяка година се провежда последната събота на юли и е включено в туристическия календар на страната. През първата седмица на август пък е покоряването на върха, организирано от видинското туристическо дружество. Според Трифонов това разминаване е полезно:

"Били сме и заедно с вас, но трябва да ви кажа, че целият баир сме като мравки нагоре - надолу. Няма начин да се стикова организацията, трудно е. Има хора, които се губят, които минават в Сръбско. Кой е, ваш ли е, наш ли е, какво е положението? Не е лесна цялата работа. И самото място, хижата там, където е, ти си била, просто не може да поеме толкова много хора, които да може да се организират и да тръгнат нагоре. Така че, по-добре е да го правим отделно. Аз така мисля."

Идват хора от цялата страна, даже и от чужбина: 

"Мога да ви кажа, моите синове, когато бяха по-млади, като IT специалисти, пръснати по Европа, техни колеги, с които са идвали като студенти и като ученици още от математическата гимназия от тука, бяха свикнали да си идват. Този ден го имат като отбелязан на календара... И за тях това е нещо невероятно. Това е един малък шанс, аз го казвам вече, да не сме пред компютъра и пред джиесема. Няма покритието там, което го имаме навсякъде. Щеш не щеш трябва да говориш с тези, които са до тебе. Тогава казваме всичко един за друг."

Преди покоряването на върха се изготвя списък с туристите, той се носи на "Гранична полиция" и сутринта на старта на изказването служителите проверяват хората, които тръгват към Миджур.

"За да може след това по тази бройка, която е отметната, да видиме кой се е върнал. Защото има случаи, когато хора се губят и отиват в Сръбско. Така че, от тази гледна точка нещата са сериозни и аз апелирам към всички, които ще се запишат при мене, да го направят това нещо до към 22-23-ти, защото има си технологичен срок, в който тези хора трябва да одобрят списъка и аз да го занеса", уточни Иван Трифонов. 

За прехода не се изисква планинска застраховка, но според организатора би било добре да се направи, защото изкачването е над 4 часа, а слизането - над 3 часа и е по-трудно от изкачването. Всеки трябва да си носи достатъчно вода, защото само на едно място има кладенче, както и връхна дреха.

Връх Миджур е най-високият връх в Западна Стара планина със своите 2 168 м. Изкачването от българска страна е трудно, каза Иван Трифонов.

"Има хора, които ще отидат там предварително. Тези софиянците и другите, които идват от страната, за да преспят там на палатки или в хижата на Петранка и Милчо. Другата част, голямата, която идва, имам хора от Видин доста, които идват заедно с нас от време оно, преди Видин да почне, с тях в 6:00 часа тръгваме от площада в Белоградчик. 6:00, за да може в 7:00, 7 и нещо да сме при Петранка, тази хижа, за която говорим. Пътят вече е хубав, отива се до горе, паркираме колите, проверяват и някъде към 8:00 часа се оформя тази импровизирана митница, на която ни проверяват. И всеки минава и отиваме до стартовата площадка и от там вече тръгваме нагоре из стръмното, из гората", каза още Иван Трифонов.

Най-трудният участък е от 336-и камък нагоре:

"То се вижда като близко, но това са 1 час и 20 минути под парещите лъчи на слънцето. Няма къде да се скриеш и все мислиш, че ще стигнеш, а си уморен безкрайно. Така че, там е най-трудно да се изкачиш. А след това вече слизането е най-трудно в гората", споделя организаторът.

Миджур е предизвикателство, но:

"После се фукаш цяла година. Документ издаваме, диплома. Може да си го заковеш в офиса и всеки да те пита къде е Миджур."

Цялото интервю с Иван Трифонов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00