Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Снимка: Наско Цанов


Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил, която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави теренно проучване и открива много впечатляващ късноантичен укрепен обект. Една от кулите му е запазена на височина от 5 метра, а останалите крепостни стени могат да бъдат експонирани на височина от поне 3 метра. Тогава административни пречки възпрепятстват археологическите проучвания край Чичил, но възобновените миналото лято разкопки в "Кастра Мартис" в центъра на Кула отново извадиха на дневен ред въпроса за обекта край кулското село и неговата значимост.

"Крепостта край Чичил всъщност става известна на научната общественост и на широката гражданска общественост още в края на XIX век в резултат от една публикация на Вацлав Добруски, който я посетил през 1889 година. неговата информация се потвърждава и от по-късни проучватели и оттогава започва да се мисли всъщност тази твърде голяма крепост какво е - дали не е някой от тези градове, за чието местоположение имаме само догадки, но не и сигурни данни. В резултат от натрупаната информация, разбира се, възникнало е и такова мнение в науката, че може би "Кастра Мартис" през Късната античност, след средата на V век, се премества от мястото, където е била по-рано, в центъра на град Кула, на друго място и то именно в околностите на Чичил."

Крепостта край Чичил е пощадена от иманярската инвазия, но и археолозите не могат да извършват разкопки, обясни още проф. Торбатов. 

"Много интересното в случая е, че тази крепост край Чичил, за мен късноантичният град Кастра Мартис, е всъщност по щастлива случайност пощаден от иманярската инвазия толкова масово развихрила се особено в пределите на Северозападна България. Това си има своето обяснение, тъй като теренът там е силно оруден и "колегите" не могат да работят с металдетектори... Имаше инициатива, ако не се лъжа, беше през 2015 година за започване на предварителни археологически проучвания. Оказа се обаче, че целият този терен, където се намира крепостта край Чичил попада в държавен горски фонд. Получихме решителен отказ от Министерството на земеделието и горите за провеждане на каквито и да било разкопки там."

Ще се стигне ли до археологически проучвания в крепостта край село Чичил така, както от две години се провеждат разкопки в центъра на град Кула, е въпрос, който очаква своя отговор в обозримото бъдеще. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00