Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството и фермерството в живота на Крум Младенов

6
Снимка: Личен архив


В "Земята, която ни храни" се срещаме с Крум Младенов от село Сливовик, община Медковец. Той е ръководител на местната духова музика, но наред с това отглежда над 400 животни- крави, кози и овце. Откакто се помни, е сред животните, и въпреки това му е трудно да каже кое поставя на първо място- изкуството или фермерството. Разговорът е и за трудностите и предизвикателствата да си фермер в днешните несигурни времена.

За Крум Младенов спокойно можем да кажем, че и музиката, и животните, са неделима част от живота му, защото откакто се помни, намира утеха и в двете. От дете е сред животните на дядо си. Също оттогава е и страстта му към духовата музика. Затова и години след това самият той става животновъд, наред с това е и ръководител на духовия оркестър в Сливовик. Няма професионално музиuuално образование, но се е доказал като професионалист- и в музиката и сред животновъдите... Не може да каже кое му е по-важно, затова и продължава да носи тези две дини под мишница. С времето съчетаването на изкуство и животновъдство все повече му натежава, и то не заради работата, а заради това, че има моменти, в които няма на кого да разчита. 

"Някак си, като че ли успоредно вървят нещата цял живот- не мога да поставя едното пред другото... Всеки път, когато свиря, казвам, че е за последно и пак... Понякога се получава претоварване, и физическо, и психическо, ама някак си не мога да се откажа нито от едното, нито от другото..."

Съзнателно започва да отглежда животни преди 32 години, след казармата, когато създава първото си стадо с крави. Постепенно животните му се увеличават. По-късно по програма "Млад фермер" закупува 60 кози, увеличава ги до 300 глави, но заради липсата на пазар на кози продукти, бързо се преориентира към овцевъдството. Към днешна дата отглежда 50 крави, 40 кози и 350 овце- основно аваси и асаф. Когато има възможност, стадата пашуват, а през лятото се подсигурява и храната за зимата- сеното коси, зърното получават като рента. 

"Справихме се с косенето, събираме, прекарваме бали, всички колеги се подготвяме за зимата. Имаме земя, част от обработваемата земя я даваме под аренда, защото съм на принципа: човек, който прави всичко, не прави нищо... Имаме право на още пасища, но няма- това, което е налично, е разпределено на всички животновъди... "

За да избегне проблемите с прекупвачи на мляко, се опитва да затвори цикъла- само така може да се оцелее, категоричен е животновъдът: 

"Опитваме се да се справяме, опитваме да преработваме част от продукцията си... На етап сме да кандидатстваме по наредба 44 почти готова е мандрата... За момента в България няма друг начин за оцеляване... Изкупуването не е проблем, проблем е ниската цена- това е подаряване, нереално ниски цени и не виждам как може да се оцелее... Кравето мляко е 80 стотинки, овчето- 1,80, но не се изкупува... Нито едно предприятие в региона не изкупува овче мляко... Ако това е държавна политика... Не е нормално... Няколко стада са обявени за продажба- освен заради липсата на работна ръка, е и заради липсата на реализация... 
Май сме останали последните мохикани... Много е трудно да си и фермер, и фабрикант, и търговец- много малко хоа могат да го съчетаят..."

Това, че овчето мляко не се изкупува, създава проблеми на животновъдите, когато трябва да докажат реализирана продукция... Проблем е и липсата на адекватна политика по отношение на сектора, категоричен е Крум Младенов. За да се справя, самият той е регистриран по Наредба 26 за директна продажба на прясно мляко, оборудва и мандра, за да може да преработва останалото. За работния процес е механизирал което е могъл, но се справя със собствени средства и не иска и да чува за европейските програми: 

"Никаква програма, никакъв кредит, никакъв заем не ползвам за момента. Нито имам лизинги на техника, нито имам кредити към банки... Освен програмата "Млад фермер", която изпълнихме и едва издържахме до края, съм се зарекъл да не участвам по никакви програми... По-добре е със собствени сили, защото бюрокрацията е ужасна, убиваща, смазваща... Хората, които са измислили тия бюрократични пречки, явно не си представят, че този човек, който ползва тази програма, първо е работещ фермер, след това е администратор... Справял съм се затова, че жена ми е до мен, движи всички административни дела, иначе това е огромна загуба на време, не виждам как щях да се справя ... 

В работата покрай фермата работят цялото семейство, но липсата на работна ръка е основният проблем&

"Работа има, липсват способни, работещи кадри... Животновъдството е сложен процес... Прост овчар няма. Човек, който няма определени способности и понятие от работата, не може да работи в животновъдството... Човек, който не чувства животните, много трудно може да постигне резултати... За тия години много пъти сме били не на дъното, а и под дъното, и без любов към животните, няма как да се издържи- ако се гледа само материалната част... "

Крум и семейството му обичат животните, затова и толкова години са сред тях. Като ръководител на духовата музика в Сливовик казва, че го боли заради това, че духовата музика не е това, което е била. Боли го и за това, че животновъдството не е сред приоритетите на държавата и заради това смята, че тези като него са като последните мохикани в сектора. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00