Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До следващия понеделник държавният глава трябва да връчи последната папка

Крачка по-близо до нови избори: вторият мандат просъществува две минути

Тома Ушев: Добрата новина е, че започна процес на разпадане в много от партиите

Снимка: БГНЕС




От поредните предсрочни парламентарни избори ни разделя реализирането на третия мандат, което остава под огромен въпрос.

Днес председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков прие в качеството си на формален кандидат за премиер втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и веднага го върна неизпълнен на президента Румен Радев.

"Няма да променим нашия подход, ще поддържаме тези приоритети, които винаги сме вадили на преден план. Да създадем като държава приветлива среда за бизнеса и инвеститорите, така че да можем да увеличим доходите, да намалим неравенствата, да имаме средства да осигурим по-качествено образование и здравеопазване", каза бившият премиер.

До ситуацията се стигна след като от трета по големина политическа сила "Продължаваме промяната - Демократична България" стана втора по брой депутати след разцеплението на парламентарната група на ДПС, превръщайки се в мандатоносител.

Първоначално партньорите в демократичната коалиция бяха на различни позиции за възможностите за съставяне на правителство. ДСБ предложи да бъде направен опит за формиране на техническо правителство, ако държавният глава реши да връчи третия мандат на коалицията. Идеята бе одобрена от "Да, България", но не и от "Продължаваме промяната". Представители на партията коментираха нееднократно, че не виждат възможност за сформиране на "реформаторско, антикорупционно правителство" в 50-ото Народно събрание.

В крайна сметка допирната точка между трите формации се оказа т.нар. антикорупционна декларация - миналата седмица коалицията постави като условие намирането на подкрепа за нея от 160 народни представители, за да направи опит за съставяне на кабинет. В декларацията бяха предложени седем законодателни мерки, сред които нов Закон за съдебната власт, изменения в Наказателно-процесуалния кодекс, избиране на нов омбудсман и реформа в службите за сигурност.

Провалът на втория мандат беше предизвестен, посочи анализаторът от Младежкия консервативен клуб и автор в платформата Консерваторъ Тома Ушев.

"Макар че излязоха с тази декларация, не съумяха да постигнат необходимите уговорки в кулоарите на парламента, с което да си осигурят необходимата подкрепа. Острият език по време на предходните предизборни кампании им попречи да намерят партньори. През страната ни преминава и някакъв геополитически разлом. Различни сили се опитват да го еманират, да го изяват във вътрешната политика. Нямаме причина да вярваме, че ще имаме кабинет с третия мандат. Има обаче една условност, тъй като до момента Радев винаги е давал предвидим трети мандат. Сега може да действа по нов начин, давайки го на по-радикална партия. Добрите новини са, че започна процес на разпад в много партии, което ще пренареди по някакъв начин следващия парламент и ще ни изкара от този повтарящ се електорален ад".

Според видинчани шансовете за редовен кабинет с третия мандат са нищожни, но все пак съществуват.

"Толкова много с различни мнения, как ще направят кабинет?... По-скоро не, няма как да отговоря положително... Имат потенциал да го направят, аз лично вярвам... Аз мисля, че ще има кабинет, защото са далавераджии... Разумът трябва да надделее, с това противопоставяне държавата губи... Хората отиват да гласуват с надежди, така че искат да бъдат оправдани, пожелавам им успех и нека направят кабинет... Какъв кабинет? Държавата се управлява в съюз, а те не искат".

След неуспеха и на втория опит за съставяне на правителство, Конституцията предвижда още една последна възможност. До следващия понеделник, 29 юли, Румен Радев трябва да възложи по свой избор третия мандат за съставяне на кабинет на една от останалите четири парламентарни групи – "Възраждане", ДПС, БСП или "Има такъв народ". 

До момента изборът на президента за третия мандат винаги се е спирал на БСП, а в 49-ото Народно събрание държавният глава избра да връчи третата папка на "Има такъв народ". Този път обаче ако изборът на Румен Радев се спре върху "Има такъв народ" и те получат трети мандат, от партията на Слави Трифонов смятат да се опита да съставят експертен кабинет. Поне досега такива са техните заявки.

От БСП също проявиха желание да водят разговори за съставяне на кабинет. Според тях, трябва да се формира правителство в това Народно събрание, правителство на националното спасение, а не да се върви към предсрочни парламентарни избори.
 
От "Възраждане", които твърдяха, че искат третия мандат и имат дори имат готов състав на кабинет, вече са на друго мнение. Те смятат, че трябва да се върви към бързи предсрочни избори. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50