Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасностите на планината през лятото

Снимка: Радио Видин


Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как да постъпят при евентуална опасност. Спасителят коментира трагичния инцидент отпреди ден, когато баща и неговата дъщеря бяха ударени от мълния в Стара планина: 

"Нелепа случайност. Иначе- планинар с опит, но за момента не е преценил за какво става въпрос. Всеки един сезон има своите особености. Лятото са гръмотевичните бури, светкавици, ухапвания от насекоми и влечуги, топлинен удар, слънчев удар- тези неща трябва да се имат предвид, да се носи повече вода, шапки, да се движим рано сутрин и привечер, за да избегнем силното слънце... Да се следи времето, в планината се променя много бързо..." 

Ако това се случи, първото нещо, което трябва да направим, е да се освободим от всякакви метални предмети:

"Дори и телефона може да привлече светкавицата, трябва да слезем от високата част на планината, да не сме на голото, трябва да намерим място- овраг, да не сме прави, а колкото може по-свити, за да не привличаме гръмотевиците. Не трябва да се стои и под самотни високи дървета- те също привличат светкавицата. Най-вече, когато видим, че се разваля времето, по най-бързия начин да се махнем... "

При ухапване и ужилване, мястото трябва да се обездвижи и да се потърси лекарска помощ. Организираните групи трябва да разполагат с противоалергични препарати и да наблюдават за алергична реакция. Задължителни са и слънцезащитните средства. 

"Шапка задължително. В планината се изгаря много по-бързо, особено зимния сезон, снегът отразява 90% от ултравиолетовите лъчи... Очила задължително се носят, защото може да се получи кокоша слепота..."

Наскоро отрядът от Берковица е участвал в спасителни акция на група туристи, но с напътствия по телефона: 

"Миналата седмица имаше една група- на път за връх Копрен се бяха изгубили, но им помогнахме по телефона да се ориентират. С напътствия по телефона успяха да излязат от трудната ситуация... Иначе това лято е бум на походници за похода Ком-Емине, в планината има доста ентусиасти. Към края на месеца започват и боровинките, отделно по хижите, правят и палаткови лагери. Планината е хубаво място през лятото, но за тези, които са подготвени... Подценяваме ли обстановката, винаги патим",  категоричен е Сергей Рангелов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05