Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научна конференция представи археологически находки в Лом 

Снимка: Община Лом

Историческият музей в Лом бе домакин на Национална научна конференция DACIA RIPENSIS (Крайбрежна Дакия), на която бяха представени новооткрити археологически находки и неизвестни досега на науката обекти около поречието на река Дунав. Научният форум бе в памет на археолога и общественика Валери Стоичков – вдъхновител и основен двигател на проучването и представянето на крепостите „Алмус“, „Помодиана“ и изследовател на Крайбрежна Дакия. Под председателството на проф. д.и.н. Румен Иванов, своите научни съобщения и доклади за проучванията на „Бонония“, „Рациария“, Орсоя, Расово, „Алмус“, поречието на река Лом, археологически обекти около Козлодуй, Плевенско и Ловешко представиха професори, доценти, доктори на историческите науки и докторанти от Националния археологически институт с музей при БАН, Института за балканистика с център по тракология, Софийския университет "Св. Климент Охридски", Университет по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ), Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", Националния институт за недвижимо културно наследство и регионалните музеи в Русе, Шумен, Плевен, Ловеч.


Приветствие и благодарност към археолозите и историците отправи кметът на община Лом Цветан Петров. Той заяви, че местната управа подкрепя и ще продължи да финансира проучването, възстановяването и експонирането на археологическите обекти и музейното дело.   


В Концепцията за интегрирани териториални инвестиции на територията на общините Лом, Димово и Оряхово е включен проектът „Повишаване на туристическата атрактивност на Северозападна България чрез проучване, разкриване, съхранение и популяризиране на Алмус - ранно и късноримски кастел” на стойност 6 600 000 лева. Община Димово участва в Концепцията с проекта „Създаване на изложбена „Алея-музей на открито „Рациария“ на стойност 1 000 000 лв., а Община Оряхово - с проекта „Изграждане на дребномащабна туристическа инфраструктура за развитието на местни забележителности и атракции“ на стойност 6 850 000 лв., който включва и консервация, реставрация и облагородяване на късно средновековна крепост „Камъка“. Очаква се и трите проекта да бъдат финансирани по Програмата за развитие на регионите  2021-2027 г.,информират от общинската управа.           




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 21 ноември 2024 година

Сладкарски изделия, приготвени от ученици от Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев", бяха представени на базар в търговския център във Видин. По този начин членовете на клубовете "Млад предприемач" и "Кетъринг" отбелязаха Световната седмица на предприемачеството и проучиха търсенето преди традиционния си коледен базар през декември...

публикувано на 21.11.24 в 18:00

Видински ученици отбелязаха Световния ден на философията

Възпитаници от Природо-математическата гимназия във Видин се включиха в отбелязването на Световния ден на философията , който се чества от 2002 година по инициатива на ЮНЕСКО всеки трети четвъртък на ноември. Осмокласниците участваха в нестандартен урок на тема „Човекът и философията“, където разсъждаваха върху вечния стремеж на човека към знание,..

публикувано на 21.11.24 в 16:29

Училищните директори ще работят екипно за по-добри образователни резултати в област Видин

Регионална мрежа "От директори за директори" ще работи за повишаване на образователните резултати на учениците в област Видин. Мрежата е създадена от Регионалното управление на образованието. Директорите са разпределени в пет групи, всяка от които ще работи по конкретно направление, каза началникът на институцията Веселка Асенова и добави: "В..

публикувано на 21.11.24 в 16:23

Продължава приемът на заявления за обучения на безработни 

Продължава приемането на заявления за обучение с ваучери по проект „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица”. Допустими кандидати за участие са заети и самостоятелно заети лица, съобщиха от Дирекция "Бюро по труда" – Кула на отворена приемна в малкия салон на местното читалище. Проектът е финансиран от Програма „Развитие на..

публикувано на 21.11.24 в 14:51

Храмът в село Крета се възроди за Деня на християнското семейство

Ремонтът на църквата в мездренското село Крета приключи успешно, точно навреме за Деня на християнското семейство и Архангеловден (по стар стил). Благодарение на усилията на местната общност и помощта на дарители, храмът бе обновен и готов да посреща вярващите. Бизнесмени от град Мездра осигуриха материалите за цялостна подмяна на покривната..

публикувано на 21.11.24 в 14:24

Врачанският театър тръгва на турне в Северна Македония

Врачанският Драматично-куклен театър тръгва на турне в Република Северна Македония (РСМ) . От 25-и до 29 ноември трупата от града под Околчица ще представи своя спектакъл „Гимнастика за бременни“ от Здрава Каменова на режисьора Петринел Гочев на две сцени в съседната ни държава. На 26 ноември публиката в гр. Велес ще види едно от новите заглавия в..

публикувано на 21.11.24 в 14:00

Първият сняг падна в Кула

Първият сняг вече е факт в община Кула. Общинската управа е взела всички мерки за посрещане на зимния сезон. Администрацията ще сключи договори със спечелилите обществената поръчка за чистене на снега фирми до дни.  Обществената поръчка е обявена за три позиции, като за първата има един участник, който трябва да обслужва общинския път към селата Цар..

публикувано на 21.11.24 в 12:40