Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учител: Калиграфията има пряко отношение към здравето на детето

Снимка: Радио Видин



Световен ден на калиграфията отбелязваме на 16 август. Както знаем, това е изкуството на красивото писане и представлява изкусно изписване на символи и букви, с акцент върху естетиката, хармонията и баланса на формите. Калиграфията се практикува в много култури и има дълга история, тъй като основно се свързва с религиозни текстове и исторически ръкописи. А целта на Световния ден на калиграфията е да повиши осведомеността за това изкуство и да насърчи хората да изразят своята креативност чрез ръкопис. 

Колко важен е красивият и четлив почерк и кога всъщност децата усвояват правилното изписване на буквите ни разказва Вили Миладинова - начален учител в град Видин. Тя обясни точно как учениците в начален курс се учат да изписват буквите, за какво следят и наблюдават, на какво държат най-вече учителите по време на този процес:

"Смея да твърдя, че изисквам, през целия си професионален път, да пишат красиво и четливо... Буквите се изучават по определен ред, а ние, учителите, наблюдаваме и следим най-вече позата на ученика докато пише. Специално аз много държа на захвата на химикалката или молива. Също така, следим специфичната форма на всяка буква, дали е закръглена или заострена, правилна или постоянна, да има разстояние между буквите, най-вече наклона на буквите, тоест ъгъла, по който те се накланят... Ритмичното повторение на елементите, размера на буквите... Следим свързващите елементи, защото те са от съществено значение. Свързаното писане позволява да се пише по-бързо, а скоростта е важна вече и след начален етап... Ръкописът изглежда добре, само когато всяка буква има еднакъв размер и форма..."

А трябва ли в училище да има специален предмет по краснопис, какъвто е имало назад в годините и какво влияние оказват технологиите върху писането и почерка, попитахме Вили Миладинова:

"Калиграфията има пряко отношение към здравето на всяко дете, защото изгражда много от качествата, които са необходими след това за развитието и израстването на детето като едно търпение, като силна воля, като постоянство, смирението, креативността и най-вече и фантазията, и би трябвало да заслужава време и внимание в българския образователен процес, за да извади на показ творческите възможности на всяко дете, и разбира се, да засвидетелства любов към историята на нашия български език..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Директорът на РБ „Михалаки Георгиев“-Видин Десислава Иванова

Десислава Иванова: Видинската библиотека е единствената, която заема книги и организира събития в малките населени места

Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..

публикувано на 01.01.25 в 16:07

Астрологът Галя Георгиева: 2025 година ще е добра за България

През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година.  "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..

публикувано на 01.01.25 в 14:04
Двуметрова сурвачка беше издигната в центъра на Видин по време на фолклорния събор Бъдник

Сурвакането в миналото и днес

В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..

публикувано на 01.01.25 в 13:00

Свети Василий Велики и Обрезание Господне: Пътят към добродетелите

В първия ден на януари наред с веселото посрещане на новата година имаме и други поводи да празнуваме. В църковния календар днес е денят на един от значимите християнски празници - Обрезание Господне и така също денят на един от ярките Отци на Църквата и вселенски учители - св. Василий Велики . Името и производните му носят 116 хиляди..

публикувано на 01.01.25 в 10:00

Електронното таксуване в градския транспорт във Враца предизвиква полемики

В градския транспорт във Враца преди два месеца беше въведена електронна система за таксуване на пътниците. Оказа се, че има недоволни от този начин на заплащане на превоза. В отговор на оплакванията на врачани от общинската управа припомниха, че новата система е в тестови период и все още се усъвършенства. Системата е от отворен тип и..

публикувано на 31.12.24 в 15:00

Каква беше 2024 година за видинчани: Равносметка и надежди

В края на 2024 година правим равносметка на събитията и на това, което се случи във Видин, страната и в личен план на видинчани.   Попитахме жители на областния град каква 2024 година изпращат. "За нас като хора, мисля, че е добра. Щом има мир е добре. За държавата не бих казал, че е нещо необичайно с изключение на политическата ситуация.....

публикувано на 31.12.24 в 14:27

Училищна лавка във Видин предлага здравословни закуски

Здравословна закуска се предлага в ученическата лавка в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Предложенията са две - тортиля и протеиново кремче. Това е само началото, смятат преподавателите и директорът, които искат да научат учениците да усетят добрия вкус и ефект на здравословната храна, да започнат да я..

публикувано на 31.12.24 в 14:00