Днес посетихме врачанското село Ослен Криводол, където за трета поредна година се провежда четиридневният фестивал "Ослен фест". На него срещнахме много интересни хора, за които скоро ще ви разкажем. Един от тези креативни и талантливи хора е Симеон Гранитски. Забелязахме го, защото бяхме привлечени от прекрасните звуци, които произвеждаше от негова флейта. Разменихме си няколко приказки и разбрахме, че Симеон е направил флейтата си сам и не само. Той изработва ръчно около 15 екзотични духови инструмента от цял свят.
"Занимавам се от три години с тази страст, която се появи и аз не знам от къде точно, някъде от звездите, да правя флейти и да се занимавам изобщо с музика и да композирам в движение, под формата на импровизация. Не мога да композирам музика по друг начин. Нямам музикално образование и като цяло съм се учил сам и на правенето на флейти, и на свирене и композиране."
Материалът, който Симеон използва за направата на флейтите е бамбук.
"Има различни сортове бамбук и съответно и различни размери. Това специално е "шао флейта", т.е. китайска традиционна флейта, която е много подобна на кавала, общо взето е "китайски кавал". Аз правя най-различни флейти от цял свят и постепенно им изучавам "душата" и звученето и забелязах, че всяка една флейта си има много специфично, наистина точно като душата. Даже има една такава поговорка, която идва от древните цивилизации, която гласи следното, че ако искаш да чуеш гласа на душата си, трябва да засвириш на флейта."
Симеон умее да изработва най-различни духови инструменти.
"Изработвам кавали, различни дудуци - безарменския, там има едни специфики, които са малко по-различни, индийско бансури, японско шакухачи, египетски ней, персийски ней, въпреки че доколкото знам египетският има и друго име и съответно "южноамериканска кеначу"."
Тук може да чуете и изпълненията на Симеон с най-различни екзотични инструменти.
Повече по темата чуйте в прикачения файл.
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..
Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..
Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите: "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..
Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..
Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..
Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..
По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..