Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможен ли е туризмът в малките населени места от Северозапада

5
Снимка: Радио ВИДИН

Северозападът има какво да покаже, а комбинацията от добре изградена мрежа от къщи за гости, местни ферми и и винарски изби привлича туристите, казва Елеонора Йосифова, председател на Българската асоциация за алтернативен туризъм. Преоткриват го и велосипедисти, а отделно от това, има богат календар от събития, които представят фолклора и културата на този край. Според нея обаче селският туризъм, който е целогодишен, се неглижира от държавата.


„Изобщо този тип туризъм извън големите курорти, всякакъв – приключенски, еко, селски туризъм, са почти незабележими на държавно ниво. И в рекламата тук-там се споменава, но определено ресурсите не са същите, каквито се влагат в масовия туризъм по морето и ски курортите."


В Северозапада за чужденците са атрактивни Белоградчишките скали, чипровските килими и характерните места, които биха могли да посетят, но все още тези, които търсят различен туризъм, се насочват към популярните Рила, Пирин и Родопите. За българските туристи това вече не е така, казва Елеонора Йосифова.


„В България на 100% малко се поизмориха хората да ходят на тези популярни дестинации и почват да се обръщат към по-непопулярните и точно заради тази палитра, която Северозападът предлага – и с кулинария, и с винарни, и със селски туризъм, и с приключенски – балоните, които стават все по-популярни в района на Белоградчик и велотуризма, започват все повече хора да се оглеждат в тази посока и аз, говорейки със собственици на къщи за гости в района, чувам, че все по-добре се запълват местата при тях.“ 


Развитието на туризма в по-малките населени места е бъдещето на Северозапада, обяснява Илиана Лилова, собственик на къщи за гости в Чипровци. Можем да се похвалим с природата, чистия въздух и спокойствието. Отделно стопаните могат да изберат и дали да предложат и характерни ястия от местната кухня. Съобразяват се с предпочитанията на гостите, които са различни. 


„Има хора, които идват просто да отпразнуват дадено събитие и искат просто да ползват къщата, басейна, идват на релакс. Но пък има и много такива, които са исторически туристи или планинари – хора, които искат да видят Балкана, да се разходят по екопътеките, други пък искат да посетят Белоградчишките скали, да обогатят знанията си. Също в Чипровци се организира Фестивал на балканската музика. Идват чужденци от Белгия, Франция, Италия...“


Според Илиана Лилова, за развитието на туризма в малките населени места в Северозапада се разчита на инициативи на самото население, а не местна или държавна политика.


„Нямаме никаква подкрепа държавна. Преди години имаше програми за къщи за гости из цяла България, като в един момент затвориха мярката за нашия край. Всичко се съсредоточи надолу към морето, което е разочароващо... Просто никаква подкрепа няма нашият бизнес излизат някакви програми - да покажеш някакъв уъркшоп да направиш в самата къща, но  ти това вече трябва да си го постигнал, за да можещ да го надграждаш. А как се постига такова нещо без помощ? Аз го постигнах, но с много труд. Трябва да имаш много голямо желание, търпение, да чувстваш, че това е твоето.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05