Северозападът има какво да покаже, а комбинацията от добре изградена мрежа от къщи за гости, местни ферми и и винарски изби привлича туристите, казва Елеонора Йосифова, председател на Българската асоциация за алтернативен туризъм. Преоткриват го и велосипедисти, а отделно от това, има богат календар от събития, които представят фолклора и културата на този край. Според нея обаче селският туризъм, който е целогодишен, се неглижира от държавата.
„Изобщо този тип туризъм извън големите курорти, всякакъв – приключенски, еко, селски туризъм, са почти незабележими на държавно ниво. И в рекламата тук-там се споменава, но определено ресурсите не са същите, каквито се влагат в масовия туризъм по морето и ски курортите."
В Северозапада за чужденците са атрактивни Белоградчишките скали, чипровските килими и характерните места, които биха могли да посетят, но все още тези, които търсят различен туризъм, се насочват към популярните Рила, Пирин и Родопите. За българските туристи това вече не е така, казва Елеонора Йосифова.
„В България на 100% малко се поизмориха хората да ходят на тези популярни дестинации и почват да се обръщат към по-непопулярните и точно заради тази палитра, която Северозападът предлага – и с кулинария, и с винарни, и със селски туризъм, и с приключенски – балоните, които стават все по-популярни в района на Белоградчик и велотуризма, започват все повече хора да се оглеждат в тази посока и аз, говорейки със собственици на къщи за гости в района, чувам, че все по-добре се запълват местата при тях.“
Развитието на туризма в по-малките населени места е бъдещето на Северозапада, обяснява Илиана Лилова, собственик на къщи за гости в Чипровци. Можем да се похвалим с природата, чистия въздух и спокойствието. Отделно стопаните могат да изберат и дали да предложат и характерни ястия от местната кухня. Съобразяват се с предпочитанията на гостите, които са различни.
„Има хора, които идват просто да отпразнуват дадено събитие и искат просто да ползват къщата, басейна, идват на релакс. Но пък има и много такива, които са исторически туристи или планинари – хора, които искат да видят Балкана, да се разходят по екопътеките, други пък искат да посетят Белоградчишките скали, да обогатят знанията си. Също в Чипровци се организира Фестивал на балканската музика. Идват чужденци от Белгия, Франция, Италия...“
Според Илиана Лилова, за развитието на туризма в малките населени места в Северозапада се разчита на инициативи на самото население, а не местна или държавна политика.
„Нямаме никаква подкрепа държавна. Преди години имаше програми за къщи за гости из цяла България, като в един момент затвориха мярката за нашия край. Всичко се съсредоточи надолу към морето, което е разочароващо... Просто никаква подкрепа няма нашият бизнес излизат някакви програми - да покажеш някакъв уъркшоп да направиш в самата къща, но ти това вече трябва да си го постигнал, за да можещ да го надграждаш. А как се постига такова нещо без помощ? Аз го постигнах, но с много труд. Трябва да имаш много голямо желание, търпение, да чувстваш, че това е твоето.“
Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..