Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първо издание на "Видинската книга" на д-р Бърни Бончев

Снимка: Радио Видин


Излезе от печат първото издание на "Видинската книга" на д-р Бърни Бончев. Един от най-успешните видински кметове е автор на няколко книги и стотици статии, но "Видинската книга" е смятана за най-важното му произведение. Самият Бърни Бончев отбелязва, че написването ѝ му е възложено през 1938 година от членовете на Дома на изкуствата и печата. Книгата трябва да събере всичко, което Видин е дал на българската книжнина и общественост. 

В продължение на 6 месеца краеведът Рачо Миланов набира и подготвя за печат оставените от д-р Бърни Бончев над 1000 машинописни страници. Помага му създателят и дългогодишен издател на вестник "Видин" Николай Асенов, който притежавал едно от общо трите машинописни копия на книгата. Видинският музей също подкрепя инициативата. Това е много ценно издание за всеки видинчанин, коментира директорът Христина Кирилова. 

"Тя е една изключително ценна книга, направо енциклопедия за всеки, който се интересува... За хората е много важно да имат достъп до тази ценна книга. Може да има неточности и пропуски, но тя е една страхотна основа. Тя е събрала една голяма част от всичко, характерно за Видин и региона, и всеки един човек може да погледне, да има своята отправна точка и съответно да се задълбочи в това, което го интересува. Затова това тяхно дело е изключително благородно. Музеят има много малка роля. Просто успяхме да помогнем тази книга да излезе в тираж поне 50 броя, 50 комплекта, защото вървят на комплекти, да бъде достъпна за всеки, който иска да я има в своята библиотека. За мен това е целта - книгата трябва да стигне до човека, знанието трябва да се предостави. За това е огромна ролята и на Николай Асенов, и на Рачо Миланов. Това е изключително много труд, който са свършили, за да бъде достъпна до всеки един от нас."

Д-р Бърни Бончев работи по "Видинската книга" в продължение на няколко години, като неуморно събира матирали за нея. Към написването ѝ пристъпва след последната обществена служба, която заема, поясни Христина Кирилова. 

"Много можем да говорим като цяло за самата личност на д-р Бърни Бончев - изключителен лекар, зъболекар, общественик, радетел за популяризиране на всичко, което е тук, във Видин. За подобряване на живота на хората, като кмет за 4 години прави толкова много за благоустрояване, за хигиенизиране, шеф на службата за малария, въобще един изключителен човек. Мисля, че след септември 1946-а започва да пише реално "Видинската книга". Толкова много неща оставя след себе си Бърни Бонев, че е един много заслужил човек и е хубаво, че е удостоен със званието "Почетен гражданин на Видин", защото това е една изключителна личност, милееща за всичко, което се случва във Видинския регион..." 

Във "Видинската книга" е събрана богата информация за видни личности, допринесли за Видин и неговото развитие, поясни Христина Кирилова. По думите ѝ книгата ще предизвика голям интерес сред видинчани.

Четирите тома на "Видинската книга" съдържат оригиналния текст така, както е написан от д-р Бърни Бончев. В скоро време предстои да излязат от печат два тома с името "Из видинската книга на д-р Бърни Бончев". В тях ще бъдат събрани най-важните части на оригиналния текст. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25