Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енергийните напитки- модерната опасност сред децата

Снимка: Радио Видин


Всяко второ дете у нас консумира енергийни напитки. Това показват резултатите от Национално представително проучване за хранителните навици на децата между 7 и 18 години, проведено по поръчка на една от големите вериги за търговия с хранителни продукти в страната. Изследването е реализирано от изследователската агенция "Блу пойнт" в рамките на инициативата "Хранене с мисъл". Извадката, която е реализирана, е на 800 ефективни контакта, разпределени в две под групи - 7-13 и 14-18 години, обясни управляващият директор на агенцията Юлиян Добрев

"Реално всяко второ дете на възраст 7-18 г. консумира с различна честота енергийни напитки, като в по-високата възрастова група  - 14-18-годишна възраст, реално това явление е разпространено при 3/4 от децата. При най-малките, 7-13-годишите, имаме всяко трето дете, което консумира с различна честота енергийни напитки. Припомням, че тези енергийни напитки не би трябвало да се продават на деца, което е големият парадокс. Това, което е интересно, искам да обърна внимание, че наблюдаваме хомогенност по отношение на половото разпределение, тоест консумацията на енергийни напитки е разпространена както сред момчетата, така и сред момичетата, с малък превес е консумацията при момчетата, но като цяло имаме сходни навици. Едно от нещата, които също е доста притеснително, е, че при 14-18-годишните 10,85% от децата, всяко десето дете консумира енергийни напитки всеки ден. Други 21% от децата на възраст 14-18 години консумират няколко пъти седмично. Ако ги прехвърлим в абсолютна бройка, това са хиляди кенчета, които биват консумирани от деца на седмична база. Може би е време с по-голям фокус да се вгледаме в това явление. Дълго време то е пренебрегвано и е смятана консумацията на енергийни напитки за безобидна. Далеч не е така. Възрастните хора могат да определят какво да консумират и какво да не консумират и там говорим за личната отговорност. Докато при децата говорим за отговорността на обществото, отговорността на контролните органи и тези, които трябва да регламентират консумацията на подобни не толкова безвредни храни и напитки."

Пътят към решаването на проблема започва от семейството, но държавата трябва да вземе мерки за ограничаване достъпа на деца от енергийни напитки, смятат видинчани. 

"Мисля, че по-добре трябва да се обяснява на децата колко са вредни. Това започва от вкъщи, от родителите, от семейството, може и на училище да им се обръща повече внимание на тази тема. По-голям контрол в магазините, да не се продават на деца. Въпреки че трудно ще се ограничи употребата на енергийните напитки, това е като някаква мода може би при тях...
Със сигурност нещата трябва да тръгнат от вкъщи, родителите трябва да обяснят на децата, че това е вредно и не трябва да се пие. Разбира се, и законодателството трябва да вземе мерки. Какви точно, не знам и аз, но със сигурност всичко трябва да тръгне първо от вкъщи...
Вкъщи всички говорят предполагам за вредата от тези напитки, но е факт, че заведенията ги продават на децата. Може би трябва да има към търговците някакви наредби, забрани, под 18 години да кажем, да не им се дават такива неща. Аз мисля, че и на автоматите се продават и всеки може да си купи..."

16-годишната Преси смята, че връстниците ѝ прибягват до енергийни напитки при липса на здравословно хранене и недостиг на пълноценна почивка.

"Имам такива познати, което употребяват енергийни напитки, според мен това е на психологическа база. Всичко те изтощава, когато си на тези тийнейджърски години - училището, приятелите, семейството в някои моменти. Затова повечето, които познавам, използват енергийни напитки. Едно дете има енергиен запас. Този енергиен запас не бива да е изхрачен, за да трябва да се пият енергийни напитки. Като цяло трябва да се намали стресът в средата на едно дете. Смятам, че точно това трябва да се направи - да се направят междучасията по-големи, да имаме време да хапнем. Също трябва да се обърне внимание на храната, която се яде, защото тя също е енергиен източник. Енергийната напитка е един вид като заместител..."

За регулация и ограничаване на достъпа на подрастващи до енергийни напитки призова и психологът Александра Алгафари. Тя припомни, че енергийните напитки действат като една много силна версия на кафето, което на по-късен етап "краде" от енергията на човека. 

"Това, към което може да води впоследствие,  проблем с концентрацията, проблем със способността ни сами да култивираме тази енергия, когато имаме нужда от нея, и започваме да ставаме зависим от някакъв външен стимулант, който да може да ни довежда до едно естествено за нас състояние, което е да сме жизнени, да сме тонизирани, да сме витални. Щом се налага да взимаме някакви външни мерки, някакво външно вещество, за да се докараме до едно естествено състояние, може би е по-добре да си зададем въпроса  какво по принцип ни липсва, от какво друго имаме нужда, за да можем да сме в едно такова състояние на жизненост, което е нормално за нас. Така че особено, когато става дума за подрастващи мозъци, при едни юноши и при деца, които все още се развиват, когато се приема такъв тип стимулант, той пречи на невронните връзки, които се формират в този момент и те започват да се изграждат на принципа на "аз имам нужна от това, иначе не мога сам да си произведа необходимите вещества, които така или иначе биха могли да се намират в организма. И се стига до една зависимост, която на по-късен етап изглежда като умора, като проблеми с концентрацията, като проблем да намерим достатъчно мотивация да извършим различни неща, които би трябвало да са ни лесни по принцип за вършене."

Александра Алгафари даде и няколко съвета как лесно могат да бъдат заменени енергийните напитки

"Тези състояния, които се търсят всъщност, са естествени. За нас хората въпросът е как да ги постигнем, без да имаме външен стимулант. Може би през игра, през повече прекарано време навън, слънчева светлина, качествена храна, качествен сън и тогава не би трябвало да имаме нужда от подобни външни стимуланти." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00

Подгответе автомобила за предстоящата зима

От 11-и до 15 ноември шофьорите ще могат да проверят напълно безплатно готовността на своя автомобил за зимата в пунктовете на Съюза на българските автомобилисти (СБА) във Видин и Белоградчик.  Прегледите са спомагателна част от традиционните полицейски операции и засилен контрол по пътищата - т.нар. акция "Зима". Тя ще протече в традиционните..

публикувано на 04.11.24 в 14:23

Лука Йоцов: Един по-малко познат будител от Северозапада

Днес си припомняме личността на проф. Лука Йоцов , който е родом от Враца . Поводът да ви разкажем за него е 145-годишнината от рождението му, която се навърши в края на миналия месец. За корените на неговото семейство научаваме от  Мая Антова от отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца: "Той принадлежи от голямата..

публикувано на 04.11.24 в 14:00

Потребители получиха две сметки за ток заради промяна в отчитането

Слушатели сигнализираха в Радио ВИДИН, че за октомври са заплатили две сметки за ток.  Проверихме в анкета сред видинчани получили ли са две фактури за използваната електроенергия миналия месец и дали са информирани предварително за това: "Този месец съм платила две сметки за ток... Две платих... Не знам, не го плащам аз у дома... Получила съм..

публикувано на 04.11.24 в 13:00
Радослав Рачев

Заместник-председател на СИК дари възнаграждението си на видинската болница

Днес в рубриката "Похвали се, оплачи се" ще ви разкажем една история за доброто дело. Тя е за Радослав Рачев от Видин , който се занимава с декоративни бои и мазилки. Мъжът дари 315 лева, които е получил  като заместник-председател на Секционна избирателна комисия в село Макреш на последните избори, на детското отделение на  МБАЛ “Света Петка“ в..

публикувано на 04.11.24 в 12:00

В "Музикална зона" слушаме Джо Долан

 Джо Долaн е може би най-успешният ирландски певец, който четири десетилетия присъства с песните си в топ 10 на музикалните класации. Той добива световна популярност през 1969 година, когато застава начело на класациите в 14 страни по света с песента си "Make Me An Island".  Джо става много популярен в Ирландия и сред ирландските емигранти в други..

публикувано на 04.11.24 в 09:00