Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енергийните напитки- модерната опасност сред децата

Снимка: Радио Видин


Всяко второ дете у нас консумира енергийни напитки. Това показват резултатите от Национално представително проучване за хранителните навици на децата между 7 и 18 години, проведено по поръчка на една от големите вериги за търговия с хранителни продукти в страната. Изследването е реализирано от изследователската агенция "Блу пойнт" в рамките на инициативата "Хранене с мисъл". Извадката, която е реализирана, е на 800 ефективни контакта, разпределени в две под групи - 7-13 и 14-18 години, обясни управляващият директор на агенцията Юлиян Добрев

"Реално всяко второ дете на възраст 7-18 г. консумира с различна честота енергийни напитки, като в по-високата възрастова група  - 14-18-годишна възраст, реално това явление е разпространено при 3/4 от децата. При най-малките, 7-13-годишите, имаме всяко трето дете, което консумира с различна честота енергийни напитки. Припомням, че тези енергийни напитки не би трябвало да се продават на деца, което е големият парадокс. Това, което е интересно, искам да обърна внимание, че наблюдаваме хомогенност по отношение на половото разпределение, тоест консумацията на енергийни напитки е разпространена както сред момчетата, така и сред момичетата, с малък превес е консумацията при момчетата, но като цяло имаме сходни навици. Едно от нещата, които също е доста притеснително, е, че при 14-18-годишните 10,85% от децата, всяко десето дете консумира енергийни напитки всеки ден. Други 21% от децата на възраст 14-18 години консумират няколко пъти седмично. Ако ги прехвърлим в абсолютна бройка, това са хиляди кенчета, които биват консумирани от деца на седмична база. Може би е време с по-голям фокус да се вгледаме в това явление. Дълго време то е пренебрегвано и е смятана консумацията на енергийни напитки за безобидна. Далеч не е така. Възрастните хора могат да определят какво да консумират и какво да не консумират и там говорим за личната отговорност. Докато при децата говорим за отговорността на обществото, отговорността на контролните органи и тези, които трябва да регламентират консумацията на подобни не толкова безвредни храни и напитки."

Пътят към решаването на проблема започва от семейството, но държавата трябва да вземе мерки за ограничаване достъпа на деца от енергийни напитки, смятат видинчани. 

"Мисля, че по-добре трябва да се обяснява на децата колко са вредни. Това започва от вкъщи, от родителите, от семейството, може и на училище да им се обръща повече внимание на тази тема. По-голям контрол в магазините, да не се продават на деца. Въпреки че трудно ще се ограничи употребата на енергийните напитки, това е като някаква мода може би при тях...
Със сигурност нещата трябва да тръгнат от вкъщи, родителите трябва да обяснят на децата, че това е вредно и не трябва да се пие. Разбира се, и законодателството трябва да вземе мерки. Какви точно, не знам и аз, но със сигурност всичко трябва да тръгне първо от вкъщи...
Вкъщи всички говорят предполагам за вредата от тези напитки, но е факт, че заведенията ги продават на децата. Може би трябва да има към търговците някакви наредби, забрани, под 18 години да кажем, да не им се дават такива неща. Аз мисля, че и на автоматите се продават и всеки може да си купи..."

16-годишната Преси смята, че връстниците ѝ прибягват до енергийни напитки при липса на здравословно хранене и недостиг на пълноценна почивка.

"Имам такива познати, което употребяват енергийни напитки, според мен това е на психологическа база. Всичко те изтощава, когато си на тези тийнейджърски години - училището, приятелите, семейството в някои моменти. Затова повечето, които познавам, използват енергийни напитки. Едно дете има енергиен запас. Този енергиен запас не бива да е изхрачен, за да трябва да се пият енергийни напитки. Като цяло трябва да се намали стресът в средата на едно дете. Смятам, че точно това трябва да се направи - да се направят междучасията по-големи, да имаме време да хапнем. Също трябва да се обърне внимание на храната, която се яде, защото тя също е енергиен източник. Енергийната напитка е един вид като заместител..."

За регулация и ограничаване на достъпа на подрастващи до енергийни напитки призова и психологът Александра Алгафари. Тя припомни, че енергийните напитки действат като една много силна версия на кафето, което на по-късен етап "краде" от енергията на човека. 

"Това, към което може да води впоследствие,  проблем с концентрацията, проблем със способността ни сами да култивираме тази енергия, когато имаме нужда от нея, и започваме да ставаме зависим от някакъв външен стимулант, който да може да ни довежда до едно естествено за нас състояние, което е да сме жизнени, да сме тонизирани, да сме витални. Щом се налага да взимаме някакви външни мерки, някакво външно вещество, за да се докараме до едно естествено състояние, може би е по-добре да си зададем въпроса  какво по принцип ни липсва, от какво друго имаме нужда, за да можем да сме в едно такова състояние на жизненост, което е нормално за нас. Така че особено, когато става дума за подрастващи мозъци, при едни юноши и при деца, които все още се развиват, когато се приема такъв тип стимулант, той пречи на невронните връзки, които се формират в този момент и те започват да се изграждат на принципа на "аз имам нужна от това, иначе не мога сам да си произведа необходимите вещества, които така или иначе биха могли да се намират в организма. И се стига до една зависимост, която на по-късен етап изглежда като умора, като проблеми с концентрацията, като проблем да намерим достатъчно мотивация да извършим различни неща, които би трябвало да са ни лесни по принцип за вършене."

Александра Алгафари даде и няколко съвета как лесно могат да бъдат заменени енергийните напитки

"Тези състояния, които се търсят всъщност, са естествени. За нас хората въпросът е как да ги постигнем, без да имаме външен стимулант. Може би през игра, през повече прекарано време навън, слънчева светлина, качествена храна, качествен сън и тогава не би трябвало да имаме нужда от подобни външни стимуланти." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Оряхово празнува

С различни инициативи в Оряхово отбелязват празника на града . Програмата започна с изложбата "Ретроспекция на рекламата за Оряхово". Заедно с нея бе представено и видео с добавена реалност към експозиция "Възраждане". Директорът на Историческия музея Евгения Найденова обясни, че рекламата винаги е важна за едно селище, за да представи своите..

публикувано на 20.11.24 в 15:34

Питат кмета за паркирани автомобили в училищен двор във Видин

Община Видин дала ли е съгласие в двора на Средно училище "Цар Симеон Велики" да се паркират леки автомобили? Въпросът е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев към кмета д-р Цветан Ценков и е едно от питанията, на които градоначалникът се очаква да отговори на следващото заседание на местния парламент.  Училищният двор е публична..

публикувано на 20.11.24 в 15:13