Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модната индустрия и ефектът й върху климата

Снимка: РАДИО ВИДИН

Потребителските навици в сферата на модната индустрия участват доста сериозно в процеса на замърсяването на природата. Потреблението в глобален мащаб се увеличава. Увеличава се броят на закупуваните дрехи на годишна база повече от два пъти в сравнение с края на 20 век, каза Маргарита Асадурова- консултант в сферата на архетипното визуално профилиране и устойчивите практики в индивидуалното потребление, автор в платформата "Климатека". По думите й, ако през 90-е години човек си е купувал 20 артикула на година, сега си купува около 50.

"От гледна точка на потреблението на нови дрехи пазарът се разраства. Т.е. това предполага ускорено производство, свръхпроизводство дори на дрехи и аксесоари от модната индустрия, които все повече се купуват, но проблемът е в това, че когато се купуват, те не носят достатъчно удовлетворение на потребителите и продължава купуването на нови. И всъщност се завърта един омагьосан кръг. И затова потреблението като фактор така за климатичния ефект е много важно. Ние участваме доста сериозно в този процес, независимо дали си даваме сметка или не. И нашата цел в медии като "Климатека" и консултанти като мен, които работят в тази сфера, е просто да се засили информираността на хората, на всеки един отделен човек по отношение на това, че когато избираме да си купим дадена дреха, която много ни е привлякла от витрината или от екрана, това не е само едно индивидуално решение, което е собствен интимен процес, отнасящ се до личния ни гардероб, което не оказва никакво въздействие на света около нас, просто едно лично решение, а напротив- то е част от един голям процес, в който се оказва, че потреблението всъщност генерира огромно количество излишък текстилни отпадъци, които водят до сериозно замърсяване..." 

Проблемът е, че по-голямата част от дрехите, които се произвеждат, са на полиестерна основа, не става дума за най-евтиния клас дрехи и аксесоари, а за много по-голямо количество дрехи, които се предлагат и от среден или висок клас-  марки, които са произведени на полиестерна основа, т.е. в тях присъства много голямо количество пластмаса.

"И реално този отпадък, който се генерира в следствие на това, че рано или късно тези дрехи стигат до кофите за боклук, тази пластмаса няма много надежда да се разгради за бързо време в природата."

От друга страна за производството на памучни изделия, които са много по-щадящи природата като отпадък, се генерира технологично много голямо количество парникови емисии заради самата технология на производство.

Според проучване на Европейската конфедерация на рециклиращите индустрии потреблението на second hand дрехи оказва до 70 пъти по-малко вреда върху околната среда в сравнение с производството на нови дрехи, дори и с включването на транспортните емисии, които го съпътстват. Всяка дреха, на която изберем да удължим живота, като купувачи или продавачи, може да съдейства за забавяне производството и намаляване на замърсяването. 

Цялото интервю с Маргарита Асадурова може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Електронното таксуване в градския транспорт във Враца предизвиква полемики

В градския транспорт във Враца преди два месеца беше въведена електронна система за таксуване на пътниците. Оказа се, че има недоволни от този начин на заплащане на превоза. В отговор на оплакванията на врачани от общинската управа припомниха, че новата система е в тестови период и все още се усъвършенства. Системата е от отворен тип и..

публикувано на 31.12.24 в 15:00

Каква беше 2024 година за видинчани: Равносметка и надежди

В края на 2024 година правим равносметка на събитията и на това, което се случи във Видин, страната и в личен план на видинчани.   Попитахме жители на областния град каква 2024 година изпращат. "За нас като хора, мисля, че е добра. Щом има мир е добре. За държавата не бих казал, че е нещо необичайно с изключение на политическата ситуация.....

публикувано на 31.12.24 в 14:27

Училищна лавка във Видин предлага здравословни закуски

Здравословна закуска се предлага в ученическата лавка в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Предложенията са две - тортиля и протеиново кремче. Това е само началото, смятат преподавателите и директорът, които искат да научат учениците да усетят добрия вкус и ефект на здравословната храна, да започнат да я..

публикувано на 31.12.24 в 14:00

Ученичка от Бяла Слатина получи отличие в национален конкурс

Десетокласничката Катя Таскова от Професионалната гимназия по облекло "Елисавета Багряна" в Бяла Слатина  получи голямата награда на Министерството на образованието и науката в  XXXII Национален ученически конкурс на Национален клуб "Родолюбие" .   Инициативата е под надслов "Българските земи – люлка на европейската цивилизация – от Варненския..

публикувано на 31.12.24 в 13:00

Църквата "Света Троица" в Галиче се нуждае от 50 000 лева за реставрация

Църквата "Света Троица" във врачанското село Галиче се нуждае от средства за поддръжка. Храмът е построен през 1892 година и има уникални стенописи.  Млади хора подемат дарителска кампания, средствата от която са за обновяване на църквата, реставриране на стенописите, нов иконостас, закупуване на климатици, ново озвучаване и затваряне на..

публикувано на 31.12.24 в 12:00
Видинска новогодишна нощ

Съвети за избор на пиротехника за безопасна Нова година

След броени часове предстои да посрещнем Новата 2025 година, а това неизменно е свързано с пищните зари по традиция в полунощ. Но колкото и красива да е новогодишната заря, тя носи и доста негативи. За да избегнем тези неприятности и да се насладим на празника без притеснения, решихме да се допитаме до Габриела Руменова, създател на платформата "Ние..

публикувано на 30.12.24 в 17:00
Гергана и Калоян Николови

Младо семейство с мисия: Повече млади хора в Котеновци

Подкрепа за връщане на село предлага младо семейство програмисти, заменили живота в София за този в малко населено място в Северозапада. Преди малко повече от 2 години Гергана и Калоян Николови откриват мечтания си нов дом в Котеновци - село, скътано в полите на Балкана, но съвсем близо до Берковица и Монтана. Дотогава младите хора изобщо не били..

обновено на 30.12.24 в 16:31