„Продължаваме да работим и да търсим оптимален вариант за облекчаване на тежкотоварния трафик в района на ГКПП Видин – Калафат, като се стремим да отчетем изискванията и очакванията на заинтересованите страни както по отношение на тежкотоварния трафик, така и по отношение на леките автомобили“, съобщиха от пресслужбата на областната администрация като цитират областният управител Ани Арутюнян.
В Областна администрация Видин нееднократно са обсъждани проблемите с километричните опашки от тежкотоварни автомобили, които се образуваха по околовръстния път на град Видин, достигаха почти до гр. Дунавци, а на моменти тежкотоварни автомобили бяха спирани още на околовръстния път на град Монтана. Съвместно с другите институции и ведомства, са търсени начини за реагиране в различни критични ситуации, свързани с предотвратяване на ПТП, поддържане на чистота около пътя, осигуряване на възможност на леките автомобили да преминават безопасно по трасето от и към Дунав мост, предлагани са държавни имоти за обособяване на паркинги, дискутирани са възможности за изграждане на електронни системи за управление на трафика и т.н., се посочва в съобщението до медиите.
Въпреки, че Областният управител на област Видин няма конкретни правомощия и компетенции по отношение изграждането и функционирането на т.нар. „буферен паркинг“, от страна на администрацията винаги е оказвано съдействие за решаване на проблемни ситуации, допълват от областната администрация.
Областният управител не е издал разрешение за строеж на обекта, тъй като съгласно чл.148, ал.3, т.1 от ЗУТ той издава разрешения за строеж само за обекти на техническата инфраструктура с обхват повече от една община или за обекти с регионално значение, т.е. при условия, на които визираният паркинг не отговаря. В тази връзка областният управител не е компетентен орган по въвеждането в експлоатация на въпросния паркинг. Разрешителното за строеж е издадено от община Видин, а всички строителни книжа и техническа документация са съгласувани от предишния борд на „Дунав мост Видин – Калафат“ АД от българска и румънска страна.
От страна на Областния управител на област Видин не са издавани и административни актове относно организацията на движението към и от визирания паркинг, тъй като това е в компетенциите на органите на МВР. Пътната връзка е въведена в експлоатация от Държавна приемателна комисия.
От началото на месец юни са проведени множество работни срещи с ресорни институции и ведомства за обсъждане на възможностите за облекчаване на тежкотоварния трафик, така че да се намали времето за изчакване на тежкотоварните автомобили и да се предотвратят опити за нарушаване на реда за преминаване. На последната среща, в присъствието на представители на паркинги на територията на град Видин и на браншови организации на международните превозвачи, са разисквани и проблемите, възникнали за местните паркинги, след пускане в експлоатация на т.нар. „буферен паркинг“, недостатъчната инфраструктура, ограничаваща достъпността към ГКПП Видин-Калафат, както и ниската пропускателна способност на граничния пункт.
От страна на превозвачите и Министерство на транспорта и съобщенията е изразено становище, че за решаване на проблемите за достъпване към граничния пункт е необходимо да се направи проучване за въвеждане на електронна система – виртуална опашка, администрирана от „Дунав мост Видин – Калафат“ АД или друга държавна институция, чрез която да бъде осигурен равнопоставен достъп до ГКПП Видин – Калафат чрез мостовото съоръжение.
От страна на дружеството, стопанисващо моста, ще бъде направено проучване за възможностите за въвеждане на единна електронна система за контрол на трафика и съответните финансови параметри, необходими за обезпечаването й.
В последните месеци се наблюдава облекчаване на трафика по околовръстния път на град Видин – няма тежкотоварни автомобили на пътното платно, намалени са предпоставките за възникване на ПТП, подобрен е достъпът и преминаването на автомобили на Спешната помощ и Пожарна безопасност в района, леките автомобили се движат безпроблемно, няма тежкотоварни автомобили навлизащи във втората лента за движение, респективно Областната дирекция на МВР и БГ ТОЛ не е необходимо да отклоняват от ресурса си, за да регулират движението на тежкотоварните автомобили, когато препречват пътищата за обществено ползване. Не на последно място следва да се отбележи и ефектът върху опазването на околната среда, както и опазването на пътната инфраструктура и сервитута ѝ.
„Обсъждат се различни стъпки и модели за облекчаване на тежкотоварния трафик, като се взема под внимание и наличната пътна инфраструктура в района, с цел намиране на бързи и реалистични решения“, допълни Ани Арутюнян.
От страна на Областна администрация Видин ще бъде оказано пълно съдействие на контролните и разследващите органи, извършващи проверките, разпоредени от министър-председателя Димитър Главчев, съобщиха от пресслужбата на областната администрация.
Инициатива "Ден на розовата фланелка" се проведе днес във видинското Основно училище "Иван Вазов". Тя е част от Международния ден за борба с тормоза в училище, който започва да се отбелязва в Канада и се провежда всяка последна сряда от месец февруари. Министър-председателят Росен Желязков разпореди да бъде изградена връзка между системите на..
Ученици и учители от Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се включиха в инициатива "Ден на розовата фланелка" . Кампанията се провежда вече повече от 10 години, каза директорът на училището Мариета Георгиева : "В сяка година, символично обявявайки деня за борба с агресията в училище като Ден на розовата фланелка,..
Творческа работилница на тема "С хубост срещу зло" организира Регионален исторически музей - Видин . Тя бе посветена на изработването на традиционни мартенички. Събитието се проведе в музей "Кръстата казарма“ и бе насочено към деца до 13 години. Целта на работилницата е да вдъхнови малките участници да творят и да се запознаят с българските..
Ограничават достъпа на тирове в Дунавския парк в Лом с поставянето на метални антипаркинг елементи пред паркинга на митницата. Паркът, край река Дунав, който е любимо място за разходка и отдих на ломчани, ще бъде обновен с над 220 000 лева Община Лом спечели безвъзмездно финансиране на стойност над 220 000 лева за обновяване на Дунавски парк в..
Потребители на Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства в с ело Бориловец , о бщина Бойница, изработиха п ъстри мартеници . Инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала" е на сдружение "Северозапазване" и на кмета на общината Анета Генчева. "Нашите потребители обичат да творят и да..
Митническите служители установиха 7 хиляди кутии цигари в палети с портмонета при проверка на товарен автомобил в района на Дунав мост Видин-Калафат . В Митническо бюро Видин е извършена рентгенова проверка на транспортното средство и товара. В изображението се очертават подозрителни зони в предната част на ремаркето, където се превозват три..
Общинският съвет в Мездра ще проведе своето редовно заседание на 27 февруари, четвъртък, от 16:00 часа при скромен проект за дневен ред, включващ само 7 точки. Най-напред общинските съветници ще приемат промяна в Наблюдателната си комисия съгласно Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража и Отчет на Местната комисия за борба с..