Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на програмиста

Снимка: Радио ВИДИН

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към програмирането у нас не е като преди години и отдавна е преминал своя пик, все пак работата в ИТ сферата остава доста привлекателна, допълни Емилиян Кадийски. 

"... Конкретно в България така се случва, че ние като дестинация за програмиране сме добре позиционирани от гледна точка на това, че сме горе-долу със западна култура и начин на мислене, и начин на работа, а като стандарт сме по-ниско платени от Западна Европа и САЩ. И затова много често така нареченият аутсорсинг модел, който в България е доста разпространен, работи... Няма значение дали сме позиционирани тук или в Лондон, или САЩ, работата е една и съща, което за повечето сектори, например медицина, образование и повечето професии, при които трябва да си физически на мястото, където работиш, докато на програмистите им трябва само интернет връзка и вече са наравно с колегите от цял свят... Има го този момент, че тук последната година, година и нещо има едно "захлаждане" в ИТ сектора. То може би е "захлаждане" от гледна точка на това, което е свикнал да вижда секторът последните 10-20 години, което беше бурен растеж и поради този бурен растеж всъщност изникнаха много академии, както и тази, която ние направихме във Враца..."

Навлизането на изкуствения интелект не би трябвало да е заплаха за работата на програмистите, смята Емилиян Кадийски. Все пак прогноза за това какво ще се случи в бъдеще е трудно да се направи, добави той. 

Денят на програмиста се отбелязва от 2007 г. на 256-тия ден от годината. На високосни години се отбелязва на 12 септември, а през невисокосните - на 13 септември. Числото 256 е максималният брой стойности, които могат да се кодират в един байт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55