Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсва официално уведомление за затварянето на завода за кабелни комплекти в Мездра

Заводът на "Борднетце - България" в Мездра
Снимка: БТА

В Бюрото по труда в Мездра не е постъпила официална информация за затваряне на завода за кабелни комплекти в града. Работодателят е длъжен поне 30 дни предварително да информира институцията за намерението си, в противен случай може да бъде санкциониран от Инспекцията по труда. Това каза директорът на Бюрото по труда Владимир Петков и поясни, че е научил за спирането на завода от медиите. Преди това, на 2 септември, е депозирал писмена покана за среща с ръководството, но до 13 септември такава не се е провела. 

"Новината не е никак приятна. В юли месец такъв подобен завод в Плевен освободи 200 човека. Ако при нас са 950, направете си сметката какво ще означава това за Северозапада. В Мездра безработицата в момента е 5% и малко над 5%, което е средно за страната. 400 са регистрираните безработни. Но, ако от 950 300 са живущи в Мездра, това значи, че отиваме на над 50% увеличение на безработицата в общината. Алтернатива има, защото разбирам, че и от Монтана заводи се интересуват от работници, във Враца има два подобни завода, в Ботевград има два завода, подобни", посочи Владимир Петков

До момента под 15 души са освободени от завода, поясни Владимир Петков. 

"Август-септември са дошли под 15 души и са се регистрирали. Всички са освободени по взаимно съгласие срещу обезщетение от съответните заплати по програма за лоялност на фирмата. Това обаче няма как да се случи с 900 души. Надали 900 души ще напуснат по взаимно съгласие през февруари-март догодина."

Владимир Петков е и областен координатор на КНСБ във Враца. В това си качество той уточни, че няма информация дали на на територията на завода има действаща синдикална организация. 

"Но това нещо ние не можем да го спрем. Единственото, което трябва да се случи, е предварителна подготовка и разговори с работниците. Лошото е, че сега е септември, а се говори за март догодина и може би затова още не са ни приели, но другия месец ще се опитаме да влезем, ако не ние, поне Инспекция по труда."

През 2008 година заводът отваря работни места за 1500 души и се превръща в гордост за Мездра, припомни Владимир Петков. Поясни, че е очаквал проблемите, които секторът изпитва на европейско ниво, да се отразят и на местното производство, което е насочено предимно за Германия. Но наистина не е очаквал да се стигне до затваряне на завода, в който работят хора не само от община Мездра, но и от Роман, Оряхово и Червен бряг. 

Кметът на Мездра Иван Аспарухов, който е един от хората, съдействали за стъпването на японския инвеститор в Мездра през 2008 година, също научил за затварянето на завода от медиите. 

"Пита ли ни някой колко да порасне минималната работна заплата, пита ли ни колко пораснаха енергоносителите - газ, ток? Защо не питахте тогава правителството какво прави с тази инфлация? Вдигнахме основни неща и сега чакаме инвеститори. Откъде да дойдат? Да не са... Капиталистът гони печалба. Основен разход му е работната заплата и енергоносителите. Колко години трябва да минат, за да разберем, че няма преход от социализъм към капитализъм, няма отъпкана пътека, има правила. И една държава, ако мисли за икономиката, трябва да създава нормална икономическа среда за всеки един бизнес... Като не искаха преди 20 години децентрализация, да се оправят. Когато видя стратегия за развитие на българската икономика, тогава мога да ви дам отговор... Базата ще е запазена, ние няма да спираме да търсим инвеститори, но местната общност няма... Ето това е целият прогрес на добрите държави - при децентрализацията местната общност има стимули да създава бизнес и да създава заетост. При тази система в България няма нищо общо, защото 100% от данъците влизат в държавата и ние трябва да се молим на японци за ресурси... Няма да престанем да търсим варианти, защото скоро ще пуснем магистралата и всичко ще се изкупи. Но задайте въпроса къде е българският инвеститор, вижте колко милиарди са по сметките..."

Общините най-добре знаят каква потребност имат и какви са възможностите им, затова трябва да бъдат включени в икономическия процес. Трябва да има икономическа връзка, добави кметът. 

От своя страна работници потвърдиха, че са информирани за спирането на завода. Повечето ще останат на работа до края на годината, малцина ще продължат до март догодина. 

Припомняме, че на 13 септември производител на кабелни комплекти за автомобилната индустрия обяви в съобщение до БТА за реорганизация на дейността си в България. Според него компанията планира да преустанови дейността на единия от заводите си у нас - този в Мездра, през 2025 г., а вторият завод, който е в град Карнобат, ще продължи работа с намален капацитет. 

Причината за тези действия е преместването на производството в заводите на компанията в Молдова и Румъния. 

"Решението за преместване на производството се дължи на конкуренцията в индустрията за кабелни комплекти. Високите производствени разходи в България, особено нарастващите разходи за труд, се отразиха негативно на способността на компанията да възлага нови проекти за серийно производство на кабелни комплекти към българските си локации", се посочва в съобщението.

Заводът в Мездра, който е открит през 2008 година и в който работят около 950 души, е планирано да затвори в края на месец март 2025 г. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00