Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потомка на Йон Чолака в Брегово възстановява паметта за него

Полина Спирова с децата си и Илияна Кръстева
Снимка: личен архив

Как се създава родословно дърво, как се събират спомени, снимков материал и информация за основателя на бреговското училище - даскал Йон Чолака, разбираме от разказа на неговата праправнучка Полина Спирова. Тя е богослов, преподавател в Богословския  факултет, която с радост се включва в честванията и търсенето на нови данни и факти за своя прапрародител. 

"Аз не съм учила в бреговското училище... Бях във Видин и представях наши пособия по религия... На тази среща се запознах с Илияна Кръстева, директор на училището в Брегово. Тя ми предложи да отида да видя училището. На стената имаше портрет на основателя на училището. Тя ми каза: "Ние не знаем почти нищо за него". Аз поглеждам този портрет и ѝ казвам, че у дома имаме този портрет. Аз се прибрах вкъщи, моята баба беше жива и ми каза, че това е нейният прадядо... Аз пратих снимката на Илияна и така се започна... Седнах с баба ми и тя ми разказа кои са хората на снимките. Ние направихме родословие на почти цяло Брегово. Оказа се, че по някакъв  начин голяма част от бреговчани са свързани с тази фамилия... Включително журналистът Георги Милков е част от това родословие и сме братовчеди. Така направихме родословие на наследниците на Йон Чолака. 

Баба ми каза, че си спомня, че е погребан в двора на църквата. Ние с баща ми отидохме и намерихме къде е гробът на Йон Чолака. Той е бил погребан от южната страна на храма. Събраха се средства и се възстанови кръстът.

Тази памет беше позабравена и благодарение на срещата ми с Илияна Кръстева успяхме да възстановим тази история. Той е пример е за това как човек без една ръка се е оказал родоначалник на голям род и основател на училището. Моята прабаба ми разказваше, че в тяхната къща са живеели учителките, които са били наемани в училището и там са живеели, там са се хранили. Неговата къща е била просветно средище и тяхната фамилия си остава така - Даскалови. Моята баба идва в тази фамилия Попови, родът на свещеници. Така се получава добра връзка между просветители и свещеници."

Днес Полина Спирова продължава да бъде част от Брегово, да се вълнува от неговото развитие. Присъства на тържествата, когато Брегово отбелязва своята 50-годишнина като град. И подпомага виртуалния училищен музей със семейни снимки и спомени за живота на основателя на бреговското училище даскал Йон Чолака. 

Повече - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10