Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потомка на Йон Чолака в Брегово възстановява паметта за него

Полина Спирова с децата си и Илияна Кръстева
Снимка: личен архив

Как се създава родословно дърво, как се събират спомени, снимков материал и информация за основателя на бреговското училище - даскал Йон Чолака, разбираме от разказа на неговата праправнучка Полина Спирова. Тя е богослов, преподавател в Богословския  факултет, която с радост се включва в честванията и търсенето на нови данни и факти за своя прапрародител. 

"Аз не съм учила в бреговското училище... Бях във Видин и представях наши пособия по религия... На тази среща се запознах с Илияна Кръстева, директор на училището в Брегово. Тя ми предложи да отида да видя училището. На стената имаше портрет на основателя на училището. Тя ми каза: "Ние не знаем почти нищо за него". Аз поглеждам този портрет и ѝ казвам, че у дома имаме този портрет. Аз се прибрах вкъщи, моята баба беше жива и ми каза, че това е нейният прадядо... Аз пратих снимката на Илияна и така се започна... Седнах с баба ми и тя ми разказа кои са хората на снимките. Ние направихме родословие на почти цяло Брегово. Оказа се, че по някакъв  начин голяма част от бреговчани са свързани с тази фамилия... Включително журналистът Георги Милков е част от това родословие и сме братовчеди. Така направихме родословие на наследниците на Йон Чолака. 

Баба ми каза, че си спомня, че е погребан в двора на църквата. Ние с баща ми отидохме и намерихме къде е гробът на Йон Чолака. Той е бил погребан от южната страна на храма. Събраха се средства и се възстанови кръстът.

Тази памет беше позабравена и благодарение на срещата ми с Илияна Кръстева успяхме да възстановим тази история. Той е пример е за това как човек без една ръка се е оказал родоначалник на голям род и основател на училището. Моята прабаба ми разказваше, че в тяхната къща са живеели учителките, които са били наемани в училището и там са живеели, там са се хранили. Неговата къща е била просветно средище и тяхната фамилия си остава така - Даскалови. Моята баба идва в тази фамилия Попови, родът на свещеници. Така се получава добра връзка между просветители и свещеници."

Днес Полина Спирова продължава да бъде част от Брегово, да се вълнува от неговото развитие. Присъства на тържествата, когато Брегово отбелязва своята 50-годишнина като град. И подпомага виртуалния училищен музей със семейни снимки и спомени за живота на основателя на бреговското училище даскал Йон Чолака. 

Повече - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00