Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин посреща международна археологическа конференция

Снимка: РИМ Видин

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав-Frontier landscapes along the Danube".


"В понеделник, 23 септември, започва най-голямата международна археологическа конференция в България. Това е седма международна конференция за римските дунавски провинции на римската империя. Инициативата е на университета във Ферара, Италия, където има отделна катедра за изследване на римските провинции и проф. Зербини заедно с един голям колектив преди 15 години започна тази среща. Това е един мини конгрес, тоест границата на римската империя всички научни проблеми, културно-исторически, които са свързани с нея, но в рамките на Европа по дунавският лимес, който е най-голям по параметри. Фактически тръгва от Германия и стига чак до устието на реката в Черно море. Ние имаме честа да сме домакини на конференцията защото ние от всички държави сме държавата с най-голям дял в дунавския лимес, ние имаме над 570 километра." - каза за Радио Видин доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН.


Над 85 археолози от цяла Европа ще участват в конференцията. Заседанията ще се проведат в културен център "Жул Паскин" във Видин. Съорганизатори на международна конференция са Националния археологически институт с музей при БАН, Община Видин и Регионален исторически музей Видин с подкрепата на общините Димово и Кула, като конференцията в един от дните ще посети всички големи обекти, като Бонония, Рациария и Кастра Мартис.


През годините домакини на Международната конференция са били Университетът на Ферара, Университетите на Виена, Загреб, Яш и Белград/Виминациум. Сега, при Седмото издание на научното събитие, чийто домакин е България, участие са заявили 141 автори на изследвания, свързани с Дунавския лимес на Римската империя. Докладите са 97 на брой, а постер сесията съдържа 21 участници. Четирите основни сесии на форума са новостите в изследването на ландшафтите по Дунавските провинции, дискусии и разработки на религиозните практики, нумизматика и епиграфика, както и теренни данни от най-новите разкопки по Дунавските земи. Конференцията ще стартира в Централна зала на НАИМ-БАН на 23 септември. Директорът на НАИМ доц. д-р Христо Попов и посланикът на Република Италия у нас г-жа Джузепина Дзара ще открият форума, а специално съдействие на учените ще окаже и Културния институт на Италия в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Откриха с концерт читалищния салон в Ослен Криводол

В мездренското село Ослен Криводол възстановиха салона в старото училище, който не е ползван близо 50 години. Ремонтират е със средства от дарения и доброволен труд. Вече ще е  място за събитията, които организират от местното читалище. Откриването на обновения  салон беше с концерт,  последван от фото изложба "Минало и настояще" и завърши с кулинарна..

публикувано на 24.11.24 в 09:31

Враца остава сред областите с най-високи заплати в страната

Област Враца е на четвърто място по заплати в България, като според националната статистика средното брутно възнаграждение за третото тримесечие във Враца и останалите 122 населени места е била 2056 лева. По месеци това означава, че през юли хората са се трудили средно за по 2018лв., през август – за 2011 лв., а през за септември - 2140 лева. Според..

публикувано на 24.11.24 в 08:19

Мездра се потапя в „Магията на българския фолклор” през декември

С образователни концерти под надслов „Магията на българския фолклор”, ще стартира декемврийската програма на Народно читалище "Просвета 1925" Мездра . О сновните акценти ще са - Градски събор „Край Мездра Искъра шуми“ със специалното участие на Светла Дукатева и благотворителна кулинарна изложба на 6 декември /Никулден/, - Коледен концерт на..

публикувано на 23.11.24 в 16:34

Димитър Петров представи новата си книга във Видин

Младият автор Димитър Петров представи новата си книга във Видин "Герои на три епохи – кратки очерци на 50 значими личности от българското минало".   Произведението събира на едно място 50 биографии от 3 епохи - Средновековие, Възраждане и Трета българска държава, и се явява продължение на общия продукт на автора и образователната платформа..

публикувано на 23.11.24 в 15:11

Ще именуват площад на името на Иван Попов в Чипровци

Историческият музей в Чипровци ще подеме инициатива за преименуването на площад на името на видния гражданин даскал Иван Попов. Инициативата е част от събитията свързани с отбелязването на 125-годишнината от неговото рождение, информира директорът на музея д-р Анита Комитска : "Подготвили сме едно писмо до Общинския съвет в град Чипровци, което..

публикувано на 23.11.24 в 14:30

Шести енергоблок на АЕЦ Козлодуй е вече ремонтиран

Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на Атомната електроцентрала в Козлодуй , съобщават от пресцентъра на предприятието. След извършена проверка от страна на Агенцията за ядрено регулиране, днес в 10:07 часа  блокът беше включен отново в електроенергийната система на страната.  По време на престоя, започнал на 19 октомври 2024 година,..

публикувано на 23.11.24 в 12:49

Ученици от Математическата гимназия във Враца участваха в семейна надпревара

За 11-та година във Враца се проведе турнира "Мама, татко и аз" , съобщиха от общинската управа. От там припомниха, че спортната надпревара е посветена на "Деня на християнското семейство" и се е превърнала в традиционна за местните малки и големи спортисти. В рамките на събитието малчуганите, заедно със своите родители премериха сили в различни..

публикувано на 23.11.24 в 11:35