"Третата ми книга съдържа 50 личности и тяхната биография. Сред тях попадат не само известни, но и по-малко известни герои. „Герои на три епохи – кратки очерци на 50 значими личности от българското минало“, издадена със съдействието на моя добър приятел и съмишленик Пламен Танев и неговата електронна платформа с образователна мисия „IRead.IQnow“. Произведението се явява продължение на общия ни продукт „Исторически карти за малки и големи – 30 личности от вечната памет на България“, който през последната година навлезе в стотици български домове, училища и детски градини, за да послужи за възпитание към родолюбие на малки и големи. На страниците на книгата е разказан житейският път както на прочути далеч отвъд нашата граница българи като цар Симеон Велики, Васил Левски и Стефан Стамболов, така и на такива наши сънародници, които въпреки че по-малко се споменават в обществените дискусии, също имат значим принос за съхраняването на националната ни идентичност като Неофит Бозвели, Райна Касабова и Димитър Пешев. Придружени с известни цитати и любопитни факти, изложените очерци предоставят възможност на читателя да се запознае за кратко време с най-важните детайли от живота на някои от най-значимите ни сънародници.
Целта, която си поставя моят екип, е да покажем, че за кратко време от 2-3 минути, можем да придобием широка представа и информация за личност от нашата история... Нашата книга се стреми към това да запали огъня и пламъка на родолюбието за нашите подрастващи читатели... Смея да твърдя, че се справихме.
В текстовете се съдържат любопитни факти и нови факти за нашите личности, които ни изненадват. Например "Под игото" е издадена първо на английски език.
Корицата представя концепцията ни - това, че българската история трябва да се разглежда като лъч светлина, който ще запази българския дух във всеки български дом. И светлинните лъчи образуват образа българския лъв, който възкръсва с крила на птицата феникс от пепелта.
Това е наш послание - българска история може да бъде ново Възраждане..."
Повече - в звуковия файл.
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години. Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..
В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..
Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията. В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..
Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..
На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..