Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемен родител: Промените в приемната грижа не слагат точка, а запетая

Снимка: НАПГ

Празник "Отново на училище" събра деца от приемни семейства в Културния център "Жул Паскин" във Видин. Децата получиха учебни пособия, а срещата, на която присъстваха приемни родители, областният управител, социални служители, беше повод отново за диалог и с институциите. 

От края на юли са в сила промени в наредбата, която урежда приемната грижа. Освен краткосрочно, дългосрочно и спешно настаняване в приемна грижа, се добавя и заместващата грижа. Промените са малко и не слагат точка, а запетая, коментира координаторът на Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ) за област Видин Цветелина Милославова. Все още не е приета концепцията приемната грижа да е единна социална услуга, което поставя приемните родители в несигурност.

"Наредбата цели да подобри качеството на приемната грижа, но тези промени целят да повишат качеството за сметка на самия приемен родител. Отговорността се прехвърля отново изцяло на приемните родители и не виждаме подкрепата на институциите и на общините. Говорим за надграждащите обучения, за нуждата от качествена психологична помощ на нашите деца, дори и разговор с психолог и помощ на самия приемен  родител, когато срещаме трудности с поведение или с раздяла с дете. Това някак минава между капките или се неглижира като наш проблем. Другото, което е, направиха се промени, пак казвам, но в тях липсва тази социална сигурност, която ние искаме и се стремим да постигнем като приемни семейства. Отново сме си на граждански договор, отново приемната грижа се прие като мярка за закрила, а не като социална услуга, а всичко останало, което е свързано с нея, е социална услуга. Така ние отново изпаднахме от възможността да минем на трудови договори и да получим сигурност. Търсим млади приемни семейства, но младите хора някак не се съгласяват да бъдат приемни родители и едната причина е точно тази. Те нямат тази социална сигурност. Те създават семейства, трябва да имат възможност за майчинство, за болнични, но това при нас го няма. Когато нямаме настанено дете, ние оставаме абсолютно без доход."

Според Цветелина Милославова промените в наредбата за приемната грижа са незначителни. 

"Примерно до сега е имало краткосрочна и дългосрочна приемна грижа. Сега се включва в заповедта и заместваща приемна грижа. Ние сме го имали и до сега, но сме го правили само между нас. Новото сега, макар че не съм чувала да е минало на практика, е заместваща грижа на биологични родители примерно, които са на лечение и нямат близки роднини, при които да оставят децата или заместваща грижа на биологични родители, роднини, които се грижат за деца с увреждания. Това е новото. Те ще подават молба в "Социално подпомагане" за такава грижа и това вече социален работник трябва да открие, да намери подходящото приемно семейство, което да е утвърдено в регистъра."

Голямата болка на приемните семейства е, когото едно дете, гледано години с внимание, се връща при биологични родители, които не полагат усилия да се грижат по-добре за него, обяснява Цветелина Милославова.

"Когато едно дете, гледано примерно година, две, три от приемното семейство, вече свикнало с този начин на живот, бива върнато в първоначалното си семейство, в биологичното си семейство, където няма никаква промяна, това е най-голямата ни блока, когато връщаме децата обратно в мизерията. Ние отдаваме всичко на тези деца, за да постигнат нещо, да започнат да се развиват. В момента, когато виждаме у тях пламъчето, че гори, че искат да се променят - системата ги връща обратно."  

Общо 72 са приемните семейства от област Видин, в които има настанени деца. 34 от децата са ученици. 

Срещата в началото на новата учебната година е проведена по инициативата на Националната асоциация по приемна грижа и мобилен оператор, който в навечерието на първия учебен ден осигурява раници и пособия за учениците, а тази година на децата са раздадени и таблети. От Общината са съдействали срещата да се проведе в Културния център, а от областния управител Ани Арутюнян учениците са получили енциклопедии. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00