Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магистър-фармацевт: Част от проблемите ни идват от непрекъснатите промени

| обновено на 25.09.24 в 15:13
Снимка: Радио Видин

Професията на фармацевта е трудна заради голямата отговорност, която той има. Колкото повече един фармацевт обича работата си и я върши с желание, толкова повече трудността намалява. Това обясни магистър-фармацевтът Светлана Димитрова от Видин по повод Световния ден на фармацевта, който се отбелязва на 25 септември. 

"Но като цяло това е една изключително отговорна професия, тъй като фармацевтът помага на пациентите, той им дава лекарства, като много е важна консултацията, много е важен начинът, по който подхожда към тях, за да може фармацевтичната грижа да е възможно най-адекватна и пациентът да получи резултат в помощ на здравето си. Трудността идва от голямата отговорност."

Светлана Димитрова коментира и проблемите, с които фармацевтите се сблъскват в ежедневието си. 

"Свързани са с непрекъснатите промени, които идват от новите законопроекти, техническите промени, защото непрекъснато се създават нови софтуерни програми, в които освен че трябва да се обучават фармацевтите, те трябва да са в синхрон с лекарските програми. Тоест техниката и другите проблеми, които идват са от Здравната каса, която така като един монополист създава условията в отношенията с фармацевтите почти еднопосочно, тоест каквото реши Здравната каса фармацевтите просто трябва да го изпълняват. Другият проблем са отказите, отказите, които идват от производителите, от дистрибуторите и ние фармацевтите сме в нелесната позиция да обясняваме и да отказваме на пациентите лекарства, които са много важни за тяхното здраве."



Въпреки проблемите фармацията е атрактивна за младите хора. Малко от тях обаче остават да практикуват във Видин, обясни Светлана Димитрова. 

"Има интерес към професията. Във Видин като цяло малко са младите фармацевти, които се завръщат, след като са завършили. Също така много фармацевти се ориентират, особено от по-младите не към работа в аптека, а към клинични проучвания, където възнаграждението е различно и условията на работа. Във Видин винаги има недостиг на фармацевти, особено на магистър-фармацевти. Така че това е една като цяло леко променлива величина, но винаги е със знак минус."

Светлана Димитрова сподели и своето лично мнение по законопроекта за вендинг автомати за продажба на лекарства извън аптеките. 

"Чух едно изказване, че ако някой пациент си вземе от вендинг машината 10 аналгина и ги изпие, ще му стане нещо. Но той, ако си вземе от аптеката, където аналгинът се изписва без лекарско предписание 10 аналгина и ги изпие, резултатът е същият. Така че, ако с вендинг машината се отпускат лекарства, които не са по лекарско предписание и към момента се отпускат в аптеката свободно, без нужда от рецепта, няма никакъв проблем, защото през нощта хората имат спешна нужда от някакви температуропонижаващи, обезболяващи средства, които най-добре, примерно за нашия град е много подходящо да могат да  бъдат отпускани по този начин. Другият вариант е вендинг машините да бъдат поставени в малки населени места, което за мен също е резонно. Смятам, че те са средство за достигане до повече хора, които имат нужда..."

Макар че намаляват опитите за закупуване на антибиотици без рецепта, все още има такива, каза магистър-фармацевтът. Светлана Димитрова коментира и проблема с недостига на лекарства и продажбата на такива на нерегламентирани места. 

"Недостигът на лекарства в аптеките на някои позиции продължава и това е много притеснително. В момента примерно от един месец има някои от продуктите, свързани с разреждане на кръвта, които са жизнено важни за хората. Много често няма помпички за астматици, много често няма антидиабетни лекарства, някои капки за очи. Това е наистина много притеснително и държавата трябва да регулира това нещо, защото ние няма как да ги доставим тези лекарства..." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43