Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празник на книгата ще се проведе в Монтана

Второто издание на Празник на книгата: "Ние, младите писатели" в Монтана започва на 27 септември. Организатори са Община Монтана, Регионална библиотека „Гео Милев” и Съюзът на младите писатели.

Във форума ще вземат участие млади творци от цяла България. Подробности за утрешното събитие научаваме от Дебора Йорданова, писател и организатор на събитието: 

"Ще позиционираме шатри и в тях ще правим работилниците за децата и представянето на книгите... Новото е, че празникът е в един ден. Работилничката за децата е с друга тематика - домашните любимци и като цяло е посветена на животинките и как да им помагаме... Искам да научим децата как да развият състрадание и чувство на емпатия... Това е важен урок за тях... Ще се представя и с трите ми книжки, и с книгата "Чудото, наречено живот". Тя е част от трилогия с разкази и истински истории. С цел да подпомогна едно малко момиченце от Шумен, което е с аутизъм, и с това се надявам да дам пример и на другите да помагат... Открихме, че в училищата има много деца, които искат да творят и се надявам да им бъдем полезни..."


Срещата с хората са най-вълнуващото и въздействащо нещо за Дебора, и когато вижда как влияе творчеството на хората, се оказва, че има смисъл от това, което създава. 
Събитието започва в 10:00 часа и ще приключи в 18:30 часа. 
Сред творците са Искрен Красимиров, Димитър Димитров, Ани Пачалова, Кристиян Недялков, Стоян Антов, Димитър Петров, Дебора Йорданова, Виктория Топалска, Теодор Петров, Глория Костадинова-Петрова, Горица Маджарска, Росица Петкова, Михаела Стоянова, Цветомир Петров, Ели Лозанова, Мария Михайлова, Михаела Йонова, Габриела Дочева, Ана-Мария Герасимова, Любомира Емилова, Руслан Савов, Денис Николов, Катрин Ди и Елеонора Бойчева.

Към работилничката за деца се присъединява и младата авторка Ана-Мария Герасимова. Тя ще представи своята нова книга "Д - Като дакел, историята на едно смело сърце в малко тяло". Обича децата и животните и ще продължава да пише за тях. 


ПРОГРАМА:
10.00 ч. – официално откриване на празника
12.00 ч. – работилница за деца – писане, рисуване, приключения, с Дебора Йорданова и Ана-Мария Герасимова, автори на детски книги
16.00 ч. – урок по родолюбие с Искрен Красимиров, режисьор и автор на книгите „Да убиеш Ботев” и „Да предадеш Левски”
17.00 ч. – среща с автограф с Васил Попов, автор на книгите „Вълчи разкази”, „Мамник” и „Пермафрост”, в Регионална библиотека „Гео Милев” – гр. Монтана
18.30 ч. – закриване на празника в Английски двор, Драматичен театър – гр. Монтана, със събитието „Музика и поезия под звездите”

Повече - в двата звукови файла. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50