Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

| Анализ
Снимка: Радио ВИДИН

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е толкова чист, че дробовете ти отказват да го поемат неподправен с обичайния коктейл градски отрови и миризми.

Сборникът с разкази „Гризачи“ е от вторите.

Дебютната книга на актьора Валери Йорданов е измамно малка на обем – само 115 страници, 19 разказа и няколко снимки! Обаче тежи ли!…  Тежи като спомен от ония – родовите, които променят структурата на ДНК-то ти, за да ти дадат принадлежност. Ухае на тютюнев дим, треви и планина, на стара къща и още топла слама, от която преди малко е станало кучето или новородено козленце. На хляб, домашно сирене и барут. Това е книга, която ни напомня, че колкото и да се опитваме да се откъснем от корените си, да бъдем съвременни и модерни, да отричаме старото, кръвта задължава.

Макар и разкази „от дядовци и внучета“, това всъщност са разкази за старите българи, които все по-трудно намират мястото си в модерното време. Все по-сами остават, отдръпвайки се назад, в познатото, уютното, немодерното. А сякаш са единствените, които все още помнят и носят у себе си онова липсващо звено, което крепи връзката на всяко следващо поколение с онези преди него. Те са паметта за пътя, който сме минали, за уроците, които не бива да забравяме, за гробовете на предците, в които са заровени много повече от кости. А ние, днешните модерни, спестявайки на наследниците си гледката на гробовете, режем корените им. Режем собствените си връзки с децата си.

В книгата на Валери Йорданов си дават среща дядовците и внуците, колкото да се посмеят или да поплачат заедно, да се разочароват и очароват, да се научат взаимно. И да позатегнат още веднъж, още малко връзките помежду си или да завържат нови, за да не се изгубят през времето. Да не скъсат веригата на единствената котва, която те държи там, където има причина да съществуваш. Защото е много лесно човек да изгуби предците си в днешно време, докато гони своите си амбиции. Но изгубиш ли предците си, изгубеният всъщност си ти, и понякога е завинаги, ако не погледнеш назад навреме, колкото да забавиш крачка и да изчакаш сенките да те настигнат достатъчно, че да чуеш шепота им. Изгубиш ли предците си, допуснеш ли суетата да вземе връх, забравиш ли, че даже животът на свраките е ценен, падението ти е гарантирано.

„Гризачи“ сякаш е тук, за да ни напомни, че не винаги ние трябва да сме най-отпред в мислите си. Че понякога трябва да обърнем поглед настрани или назад към другите. Към Другия. И да приемем неговата мъдрост, да погледнем в неговите очи, да потърсим неговите истини. Че полетът ни не винаги трябва да е напред и нагоре, защото понякога просто е задължително да спреш поне за малко, да си поемеш дъх и да си спомниш защо всъщност си тук. Кое е най-важно да бъде пренесено напред и кое можеш и трябва да оставиш зад гърба си.

Още по-силни стават посланията на героите, когато човек разбере, че всички те си имат своите прототипи в живота. Когато застанем лице в лице с тях, гледайки снимките им в края на книгата. И вглеждайки се в тези непознати лица, няма как всеки от нас да не потърси в тях чертите на онези, които помни от собственото си детство, виждал е в старите семейни албуми може би или боднати в ъгъла рамката на старо очукано огледало някъде на село. Няма как човек да не усети задълженията си към онези, които са били тук преди теб и май още не са си отишли съвсем. Нищо, че са мъртви и погребани от десетилетия. Нещо е останало да живее, стига да му дадем възможност! Наричат го достойнство, гордост, традиция, спомен…

Валери Йорданов е режисьор, актьор, сценарист и съвременен хъш, един от учениците на големия Стефан Данаилов. Едно най-разпознаваемите лица на българската театрална и филмова сцена, човек с чудовищен талант, напълно лишен от суета, която иначе всички биха му простили. Името му стои зад филмите „Кецове“ и „Шекспир като улично куче“, а също и в актьорския състав на множество сериали, филми и театрални постановки като „Изкуството да падаш“, „Омбре“, „Хъшове“, „Откраднати очи“, „Хайка за вълци“, „Едно пътуване до хоризонта“, „Емигранти“, „Дяволското гърло“ и множество други.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Таксиметровите шофьори стягат национален протест

Таксиметрови шофьори от цялата страна организират национален протест на 20 ноември. Причината, която посочиха, е значителното поскъпване на застрахователната премия по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ за таксиметровите автомобили. "Националният протест ще обхване всяко населено място, където има таксиметрови автомобили. Този..

публикувано на 06.11.24 в 16:36

Врачанският театър разказва забавната история на забравилия кой е Дядо Коледа

Какво се случва, когато Дядо Коледа забрави кой е? Това ще разберат зрителите на най-новия детски спектакъл на врачанския театър "Черно пиперче за Коледа" , написан специално за него от Дарко Ковачовски, който е и режисьор на постановката. Сценографията и костюмите, които ще пренесат зрителите в магичния свят на Коледа, са дело на талантливата..

публикувано на 06.11.24 в 14:00

Видински ученици с благотворително четене

Благотворителна вечер на четенето  организират млади ротарианци във Видин . Инициативата е на Интеракт клуба , в който членуват 15 ученици, на възраст между 15 и 18 години. Целта им е от една страна да съберат средства, с които да подкрепят реализирането на екологичен проект, от друга - да съберат пластмасови капачки, за да подпомогнат закупуването..

публикувано на 06.11.24 в 13:00

Видин отправя предизвикателство към младите за Световния ден за борба със СПИН

Предизвикателство по повод Световния ден за борба със СПИН - 1 декември, отправиха към младите хора от Видин три институции в града. Правилата за участие и наградите за победителите обясни Наталия Милкова от Регионалната здравна инспекция.  "Регионална здравна инспекция - Видин, Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" и Български червен..

публикувано на 06.11.24 в 10:30

Агропрогноза: В средата на ноември се очаква дъжд със стопанско значение

С необичайно високи температури започна ноември. Земеделците обаче очакват дъжд със стопанско значение.  Задълбочилото се засушаване през октомври възпрепятства сеитбата на зимните житни култури и част от предвидените площи ще бъдат засети през ноември- след агротехническите срокове, каза в "Земята, която ни храни"  Леночка Ангелова - началник на..

публикувано на 05.11.24 в 18:30

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05